Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat: tip de silicon pt etansare geamuri ferestre vechi (in toc din lemn)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ia unu polimeric... ala care ti l-am recomandat eu de ex.

geamurile tale sint montate gresit, chitul tre sa fie la exterior.

#20
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostB0gdan9, on 09 septembrie 2019 - 22:26, said:



Da, l-au aplicat ai mei pe interior, sa nu se vada, mai ales ca rar vopseau ramele geamurilor. Deci , orice silicon universal, e ok pentru operatiunea aceasta!?!

Nu prea inteleg diferentele intre categoriile de silicon: neutral, sanitar, acrilic... sau cam toate fac acelasi lucru?
Siliconul neutral nu are  in componenta anumite substanțe (ex. Am avut de pus o oglindă pe un perete, oglindă pe spate ca sa iti de efectul de oglindă are o peliculă de anumite substanțe,oxizi,si am aplicat cu silicon neutral), cel acrilic se poate vopsit iar cel universal cu miros intepator nu se poate vopsi (acesta din urmă este de n tipuri)

#21
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postmmiclaus, on 10 septembrie 2019 - 00:21, said:

Siliconul neutral nu are  in componenta anumite substanțe (ex. Am avut de pus o oglindă pe un perete, oglindă pe spate ca sa iti de efectul de oglindă are o peliculă de anumite substanțe,oxizi,si am aplicat cu silicon neutral), cel acrilic se poate vopsit iar cel universal cu miros intepator nu se poate vopsi (acesta din urmă este de n tipuri)

Multumesc pentru precizari. Chiar am de lipit si o oglinda in baie + una pe un hol, asa dar cu silicon neutral se lipeste. Acesta se aplica pe tot spatele sau punctat, din loc in loc?
Iar daca la un moment dat, vreau sa inlocuiesc oglinda, se mai poate dezlipi in vreun fel? :)

View Postmmiclaus, on 09 septembrie 2019 - 12:40, said:

Orice silicon sanitar poti sa pui alb/transparent ,presupun ca sticlele sunt prinse cu baghete de alea subtiri cu cuie mici, ca sa aplici siliconul trebuie sa scoti baghetele alea scoti sticla cureti aplici silicon pui sticla si iar aplici silicon.Trebuie sa ai grija daca sunt geamuri vechi e posibil ca sticla sa fie de 3 mm si sticla din ea e diferita de cea de azi, poate fi trasa de soare de atatia ani.
Inca ceva siliconul universal nu poate fi vopsit.

In cazul acestuisilicon universal, recomandat de @unbrutus, se pare ca poate fi vopsit,dar doar cu vopsea "cu vopsea pe baza de acril si vopseluri alchidice".
Da, sticla este foarte subtire, asa este. Voi fi atent la aplicare. Multumesc.

View Postunbrutus, on 09 septembrie 2019 - 22:34, said:

ia unu polimeric... ala care ti l-am recomandat eu de ex.

geamurile tale sint montate gresit, chitul tre sa fie la exterior.

Voi lua, multumesc, chiar l-am vazut azi in Hornbach. Vad ca in descriere, la Dedeman pe site, apare cum ca se poate si vopsi, ceea ce e ok.

#22
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Nu mai dau replay la tot..
Siliconul il aplici in linii zig-zag ...ideea e sa nu lasi spații prea mari fara silicon. Vezi si ce oglindă pui dacă este mare sa fie de 4 mm si slefuita pe margine. in ceea ce priveste dezlipirea nu cred ca e posibilă doar în cazul în care în momentul în care încerci să tragi de oglindă siliconil sa vina cu tot cu vopseaua de pe perete.

Edited by mmiclaus, 10 September 2019 - 22:09.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmmiclaus, on 10 septembrie 2019 - 22:08, said:

Nu mai dau replay la tot..
Siliconul il aplici in linii zig-zag ...
siliconul polimeric se aplica vertical pt a favoriza polimerizarea

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
poliperizarea merge si orizontal...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate