Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

ENEL, CEZ se retrag din Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Posteugeniusro, on 08 septembrie 2019 - 21:26, said:


Domnule, multumesc dar intrebarea mea era specifica, ati vazut transformator de acest fel, nu faptul ca exista.
Eu cinstit va spun, n`am vazut in functiune pe retele rurale niciunul.
In oras in alveola am vazut ceva ce spuneau ca ar avea tensiunea reglabila in sarcina, ce ati spus dumneavoastra, totusi marea problema este
cit de rare sint, si sint mai rare decit trifoiul cu patru foi.
Deci din citeva sute de PT cu care am avut deaface am aflat ca vreo 2-3 ar avea aceasta proprietate si erau in orase si PT nou construite, totusi info de care dispun sint pina in 2017.

View Postrinaldoparaipan, on 08 septembrie 2019 - 21:23, said:

Astea sunt chestii de inteligenta.
Uite ce sigurante a montat Dorel de la Enel ...misto rima...in BMP.
Observi ceva in neregula?
Nu`i o noutate, totusi am gasit si meseriasi iscusiti, n`au avut ce le trebuie si ... au bagat o sirma de otel prin bratul de angrenare incit sa cada singure.
Bratul lateral nu era insa conectat, erau diferite disjunctoarele si nu cadeau pe pozitie deci era cam 50% treaba facuta...
Si ca idee, cind sare disjunctorul de nul care consumatori se ard ??
:D

Edited by Ion_Bumbu, 08 September 2019 - 23:12.


#92
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPostacheNegrutzi, on 08 septembrie 2019 - 20:07, said:

Rusia?! Pai unde ii e capitalismului mai bine decat in Rusia si China?!
colegu, in china nu ai voie cu google, facebook, si asa mai departe, hai sa nu radem ca ne-am obisnuit cu niste libertati pe care aia nici nu le viseaza

#93
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrinaldoparaipan, on 08 septembrie 2019 - 20:41, said:

E-On in zona Suceava.
Cam astea sunt tesiunile care le livreaza pe faze.
Ne da peste cap invertorul de 12kW.
Degeaba am instalat 10Kw de fotovoltaice , invertorul intra in protectie din cauza de diferente tensiune intre faze.
Investitie de peste 8.000 Euro.
nu va sugereaza nimic dezechilibrul ala? intreb pentru un prieten, desigur!

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 21:09, said:

Ba are. Peste 30% din romani nu au bani suficienti sa-si plateasca facturile la timp. Daca astia cresc preturile cu 35-50% in fiecare an ca ENEL, unde naiba ajungem??
Poti posta public ceva dovezi, cu cresterile alea de ''35-50% in fiecare an''? pe ultimii 5 ani sa zicem!

#94
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 21:17, said:

Sa plece, nene si preturile sa fie fixe, nu sa s dubleze de la an la an, ca nu avem banii lu Soros..
nene, ia incearca sa citesti informatiile de pe o facura si sa vezi cit e pretul energiei electrice si cit adauga la acesta mantogariile statului cu diverse taxe si certificate colorate! la fel si in cazul combustibililor auto! dupa ce te dumiresti, poti sa revii si sa-ti ceri scuze pentru prostiile pe care le-ai scris!

#95
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 08 septembrie 2019 - 22:50, said:

Ouch! Daca Enel e injurat mereu, eu ridic in slavi CEZ-ul pentru ca a rezolvat penele de curent in Slatina, pana in 2007 cand au venit ei se tot intrerupea cu orele chiar, de atunci sta aprins continuu chiar si 414 zile (recordul meu absolut inregistrat cu un router de internet) iar daca totusi se mai opreste, nu dureaza decat 1-8 minute, rarisim mai mult.

Deci cine vine in locul CEZ in Oltenia? Era vorba de Enel, dar daca si Enel pleaca...sa nu revenim la curentul comunist, am si 240-245 V mereu in priza, nu 190 V cum aud cazuri prin tara.
Indiferent de parerile celor care se pricep la toate (ca doar alta treaba nu au), CEZ-ul a investit foarte mult in modernizari in Romania!

#96
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Înseamnă ca cei care îi preiau vor avea mai puțin de investit.

#97
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu pleaca cainele de la macelarie, vor sa forteze mana statului sa renunte la Ordonanta lacomiei capitaliste pe spinarea fraierilor.

#98
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 19:06, said:

Cine stie ce se intampla ? Recunosc, nu prea sunt racordat la miezul evenimentelor pentru a avea informatii de la surse, ceea aflu este din presa ( https://realitateafi...ve-enel-si-cez/ ).
Norauto inchide pravalia, Nu gasesc nicio referire pe net.
Mai stiu pe cineva cu o functie mare in Carrefour care s-a transferat la alta firma.
Si probabil or mai fi.
O explicatie, ceva ?


Explicatia este simpla, si-au facut stocul de bani pe carca altora si nu mai este loc de profit, nu se mai dau ponturi, nu prea mai e loc de furaciuni, si au dat drumul la toti intermediarii care le-au facut profitul praf, asa ca drum bun cale batuta, ca oricum mari investitii nu au facut

#99
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Daca stirea se confirma ca vor sa plece din Romania atunci le urez "drum bun si carare batuta".

Edited by tico18, 09 September 2019 - 07:01.


#100
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Aceste companii lucreaza la santaj pe interes, nu pleaca nicaieri.

Unde gasesti clienti mai prosti care nu ies in strada cand le creste pretul kilowatt-ului cu 50%?

#101
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 20:09, said:

Deci poate fi un joc in cazul celor din energie. Posibil.

Norauto, o firma mai mica, insa totusi marisoara, se retrage clar. Au deschis magazin/service in Auchan Dr. Taberei iar dupa 8 luni l-au inchis. Am fost in Militari, acolo lichideaza tot. La fel si in celelalte 3 centre.

Insa nimeni nu spune nimic. O cautare pe google nu da niciun rezultat. Nu cred ca nu a observat nimeni.


Nu stiam de Norauto, intradevar. Dar si KIABI a plecat si nu s-a facut gaura in cer.  Si PLUSZ a fost preluat de Lidl acum cativa ani, Real Hyermarket a fost preluat de Auchan iar exemplele pot continua.

#102
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Enel-ul au bagat in Ro un miliard de euro, citez Romania Actualitati. Daca ies, ies in pierdere din Ro. Nu demult de vreo 3-6 luni, se anunta ca Romania va deveni importator net de energie electrica, din cauza lipsei de investitii a Statului roman in societatile la care are participatiuni. In scurta vreme curentul produs in Ro va deveni mai scump decat cel strain.

#103
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postioana1973, on 09 septembrie 2019 - 07:24, said:

Enel-ul au bagat in Ro un miliard de euro, citez Romania Actualitati. Daca ies, ies in pierdere din Ro. Nu demult de vreo 3-6 luni, se anunta ca Romania va deveni importator net de energie electrica, din cauza lipsei de investitii a Statului roman in societatile la care are participatiuni. In scurta vreme curentul produs in Ro va deveni mai scump decat cel strain.

Romania este, in prezent, importator net de energie electrica. Preturile sunt foarte mari iar Enel nu poate creste preturile pe facturi la nesfarsit in conditiile in care clientii au cerut masiv sa revina in piata relementata. Asta e motivul pentru care scot activele la vanzare.  Acestea vor ajunge o parte la Hidroelectrica si o alta parte la cine stie ce fond de investitii de prin paradisurile fiscale.

Faptul ca Romania a ajuns, din producator de energie, importator net, e o tragedie nationala care indica clar ca totul se duce de rapa in aceasta tara.
Din cate am inteles reactorul 1 de la Cernavoda sta mai mult oprit.. din revizie in revizie... productia pe carbune a ajuns la cele mai mici cote, lacurile de acumulare hidro sunt aproape goale din cauza secetei, iar escrocii din eoliene, cand au vazut ca s-a imputit treaba cu certificatele verzi, au lasat-o mai moale cu productia  si muta eolienele in Bulgaria dupa ce au facut Dobrogea varza pentru montarea lor.

In aceste conditii de capitalism salbatic, poate e mai bine sa plece Enel din tara.

Edited by Kres, 09 September 2019 - 08:02.


#104
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postioana1973, on 09 septembrie 2019 - 07:24, said:

Enel-ul au bagat in Ro un miliard de euro, citez Romania Actualitati. Daca ies, ies in pierdere din Ro. Nu demult de vreo 3-6 luni, se anunta ca Romania va deveni importator net de energie electrica, din cauza lipsei de investitii a Statului roman in societatile la care are participatiuni. In scurta vreme curentul produs in Ro va deveni mai scump decat cel strain.
Desigur ca intre timp nu au incasat nici un profit. Si ca acele investtii au venit din bani adusi din Italia  nu din banii celor care isi platesc facturile la ei.Iar acum tot statul roman este de vina ca nu a bagat mai multi bani in centralele pe carbune sau sa mai faca o hidrocentrala ca doar Hidroelectrica este singura companie de stat viabila in Romania si acum trebuie sa o privatizeze pentru ca  nu-i asa, o companie privata din exterior este un manager mult mai bun.
Doamne ce mai mananca unii kkt cu polonicul in Romania.

#105
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007
Ati prezentat diverse cauze pentru plecare dar nu v-ati gandit la una mult mai prozaica: resursa umana.
Va spun, si stiu din interiorul unei mari firme, de fapt lider in recrutare forta de munca din Romania, ca de cand pesedeaua a marit fara masura salariile la bugetari, foarte multi oameni pur si simplu nu mai vor sa se angajeze in privat ci se zbat sa ajunga bugetari, chiar daca pentru asta asteapta pe bara o perioada pana gasesc unde trebuie "uns". Firmele mari private (ca si astea din energie din topicul acesta) sunt disperate si bineinteles ca si firma de recrutare care nu-si ia comisionul. In Romania, de mult se apeleaza la firme de recrutare (nu va ganditi la alde Best Jobs sau similare, ci la cele ce se ocupa efectiv de tot ce tine de angajare, platire salarii, plata taxelor lunare la stat (pensie, sanatate, somaj), vechimea omului, etc. Asta se numeste externalizare, pentru a scapa de grija angajarii personalului HR.
Deci, atata timp cat un guvern, actualul sau viitorul, nu va concedia si nu va subtia muuuult bugetarimea, veti mai auzi de astfel de stiri.

#106
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

View PostCousteau, on 09 septembrie 2019 - 08:50, said:

pesedeaua a marit fara masura salariile la bugetari, foarte multi oameni pur si simplu nu mai vor sa se angajeze in privat ci se zbat sa ajunga bugetari


Sunt multi nebuni pe lume. Chiar nu isi dau seama ca e doar o chestiune de timp pana vor incepe disponibilizarile ? Salariile lor sunt pur si simplu nesustenabile si nici un guvern nu va sustine prostia asta la nesfarsit ...   Au fost mariri artificiale, cu scop pur electoral.

#107
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostCousteau, on 09 septembrie 2019 - 08:50, said:

In Romania, de mult se apeleaza la firme de recrutare (nu va ganditi la alde Best Jobs sau similare, ci la cele ce se ocupa efectiv de tot ce tine de angajare, platire salarii, plata taxelor lunare la stat (pensie, sanatate, somaj), vechimea omului, etc. Asta se numeste externalizare, pentru a scapa de grija angajarii personalului HR.

Nu de asta lucreaza corporatiile cu intermediari de HR ci ca sa poata da oamenii afara ca pe caini, oricand doresc, fara sa aiba nicio obligatie - firma de HR face toata treaba murdara.
De asta nici nu merita sa lucrezi cu contract prin astfel de intermediari...

Plus ca, in Romania este exces de centre de suport, call-center.. chestii din astea de ametit clientu prin telefon.. si nu inteleg de ce. Chiar asa de rau am ajuns, nu mai putem produce nimic in tara asta decat vrajeala prin telefon ??

Edited by Kres, 09 September 2019 - 09:27.


#108
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postandreic, on 08 septembrie 2019 - 19:22, said:

Merg bine eolienele, baga 600MW in sistem in momentul asta, aproape cat un reactor de la Cernavoda.

Va zic eu problema, au mizat pe preturi marite la populatie si acest lucru nu se mai intampla prea curand...

Importam 1100MW acuma, de la sarbi si unguri. Avem zero transfer pe Ucraina si Rep Moldova... de ce oare ? Posted Image In vremurile bune jucau liniile alea... cand spre ei cand spre noi, in final sold neutru, zici ca au iesit din sistemul energetic zonal. Puteti verifica datele in timp real pe transelectrica.
Nu prea cred ca merg bine la o capacitate instalata de 3100 MW in eoliene sa mergi la 20% din capacitate. Nici un model de afacere in energie nu este facut sa aiba o rata de utilizare( si nu poate fi viabil) de 20%. Interesant ar fi sa ai niste date financiare de genul CAPEX, OPEX si vezi cum le merge treaba. Nu stiu daca CEZ sau Enel au rapoarte financiare publice (desi ar trebui sa aiba pentru ca sunt societati listate la bursa , nu?).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate