Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ENEL, CEZ se retrag din Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#37
think

think

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.01.2006

View PostClovis, on 08 septembrie 2019 - 20:19, said:

A plecat Real au venit Lidl, Kaufland, Penny...etc...
A disparut Connex au aparut Vodafone, Digi

E o diferenta. Iar la acel moment presa trata pe larg acele subiecte.
Acum e tacere.

#38
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
In contiunuare din Romania lipsesc mari nume din multe domenii. Cred ca nu mai vad potential de crestere in Ro. Populatia a imbatranit si s-a redus enorm; nus tiu cum ne numara statistica dar eu cred ca nu mai suntem 17 mil in Romania acum. E suficient sa ma uit pe facebook; o treime sunt pa iar jumatate din astia sunt pa definitiv.

#39
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
De unde platesc diferenta pe seceta asta cand in tara nu se produce suficienta?
ar fi o oprtunitate ca o parte din productie sa fie alocata poulatiei prin sisteme fotovoltaice individuale, ar mai trebui 1-2 Gw instalat si s-ar ajunge si pe seceta.

Nu te lasa sa bagi surplusul in sistem nici cu titlu gratuit, statul ar vrea energie ieftina, dar face jocul marilor corpoartii, pana la urma se va ajunge la fundul sacului.

Si asta ne va afecta pe toti , va fi inflatie incontrolabila.

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 20:23, said:


E o diferenta. Iar la acel moment presa trata pe larg acele subiecte.
Acum e tacere.
Atunci erau cativa pe piata acum sunt o gramada. Nu mai intereseaza pe nimeni ca azi e Cora si maine e Walmart.

#41
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 20:09, said:


Norauto, o firma mai mica, insa totusi marisoara, se retrage clar. Au deschis magazin/service in Auchan Dr. Taberei iar dupa 8 luni l-au inchis. Am fost in Militari, acolo lichideaza tot. La fel si in celelalte 3 centre.

Insa nimeni nu spune nimic. O cautare pe google nu da niciun rezultat. Nu cred ca nu a observat nimeni.
Foarte probabil.
In domeniul lor se practica foarte mult evaziunea si coruptia.....sustinuta mai ales de guvern.
Cam greu sa faca profit cu toate taxele platite...mai ales dupa majorarile pesediste.

#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postrinaldoparaipan, on 08 septembrie 2019 - 20:15, said:

Tot de aia firma spanoila Ibedrola a demontat eolienele din zona Cogealac-Tulcea si le-a mutat in Bulgaria.

Bate vântul mai tare în Bulgaria Posted Image, probabil în Bulgaria se dau mai multe certificate, toată povestea asta cu energie verde este o țeapă elaborată în România, sunt eoliene și în Germania dar vând energia pe bursă nu le bagă mâna în buzunar la oameni prin scheme cu certificate și alte șmecherii.

#43
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Aveti aici cauzele

https://www.gds.ro/A...erii-locuintei/

#44
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View PostBogotta, on 08 septembrie 2019 - 20:00, said:

Daca au lansat un zvon ca pleaca, nu inseamna neaparat ca vor pleca. Eu nu cred asa ceva.
Zvonul asta e de ceva timp, ce putin in ceea ce priveste grupul CEZ.Chiar CEO al lor a spus intr-un interviu, acum ceva timp ca vor pleca din Romania doar daca vor obtine un profit substantial din aceasta iesire.Tatoneaza si ei terenul cum fac cei de la Telekom, care de cand pleaca s-au saturat si abonatii lor asteptand vremuri mai bune...sau mai proaste.Partea proasta la CEZ este ca au mostenit o retea veche, cu deficiente si subdimensionata necesitatii energetice zonale.In loc sa investeasca in retea si imbunatatirea serviciilor, ei s-au apucat sa faca investitii in productie.Intre timp reteaua s-a tot degradat, iar acum a venit vremea sa investeasca masiv in ea.Iar asta le reduce considerabil profitul, iar statul ceh, fata de al nostru nu-i sac fara fund.Eu zic ca vor mai sta ceva pe meleagurile astea , la fel ca Telekom sau alte multinationale...Pana cand ramane de vazut...

#45
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 20:09, said:

Deci poate fi un joc in cazul celor din energie. Posibil.

Norauto, o firma mai mica, insa totusi marisoara, se retrage clar. Au deschis magazin/service in Auchan Dr. Taberei iar dupa 8 luni l-au inchis. Am fost in Militari, acolo lichideaza tot. La fel si in celelalte 3 centre.

Insa nimeni nu spune nimic. O cautare pe google nu da niciun rezultat. Nu cred ca nu a observat nimeni.

Aștia nu pleacă din cauza energiei scumpe ci din cauză că nu găsesc mecanici, probabil manageri, vânzatori și alte posturi din astea de băgători de seamă au găsit dar când a fost să angajeze și mecanici și electricieni auto sa terminat jucăria, uzual în România în service auto mari, majoritatea mecanicilor sunt schimbători de piese, după ce prind ceva meserie și "strâng și ceva scule acasă" pleacă și își deschid acasă atelier, și pleacă și cu ceva clienți după ei. Asta nu au avut cum să o știe managerii de la Norauto deoarece sunt manageri de carton, un șef de service plecat de jos de la postul de mecanic știe cum stau lucrurile.

#46
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu le cumpara nici drku, stati linistiti. Nu la cat vor ele sa vanda. Aproape orice companie doreste sa scape de productie si distributie  sa ramana doar cu marketingul. Numa ca cineva trebuie sa mai si munceasca, nu doar sa creasca preturi.

Edited by Kres, 08 September 2019 - 20:37.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 20:31, said:

Ete fleosc !  Nu are nici o legatura.

#48
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
E-On in zona Suceava.
Cam astea sunt tesiunile care le livreaza pe faze.
Ne da peste cap invertorul de 12kW.
Degeaba am instalat 10Kw de fotovoltaice , invertorul intra in protectie din cauza de diferente tensiune intre faze.
Investitie de peste 8.000 Euro.

Attached Files

  • Attached File  yg.jpg   57.23K   45 downloads

Edited by rinaldoparaipan, 08 September 2019 - 20:42.


#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 20:31, said:

Ah, asta-i foametea din epoca Basescu de care spuneai mai sus?
Nevermind, articolul e din Sept 2019...

Daca pleaca capitalistii astia afurisiti, o sa se nationalizeze sistemul energetic si o sa-l preia Guvernul Romaniei. O sa mearga la fel de bine si de eficient ca si:
  • Posta Romana,
  • CFR,
  • Reteaua Nationala de Autostrazi
  • RADET in Bucuresti
  • ...

Edited by kolfleading, 08 September 2019 - 20:43.


#50
think

think

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.01.2006
Si eu m-am blindat de protectii la CEZ. E adevarat mai simple, pe mono, dar necesare.Posted Image

#51
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postrinaldoparaipan, on 08 septembrie 2019 - 20:41, said:

E-On in zona Suceava.
Cam astea sunt tesiunile care le livreaza pe faze.
Ne da peste cap invertorul de 12kW.
Degeaba am instalat 10Kw de fotovoltaice , invertorul intra in protectie din cauza de diferente tensiune intre faze.
Investitie de peste 8.000 Euro.

Asta nu e vina lor e vina ta, înainte să achiziționezi inverterul trebuia să știi că rețelele de distribuție sunt supraîncărcate și datorită căderii de tensiune pe conductoare apar diferențe mari între faze, și asta nu e secret că se întâmplă în majoritatea localităților, poate invertorul ăla este făcut pentru Germania unde au la fiecare două trei străzi un traf coborâtor care alimentează zona, nu e ca în România unde pe un transformator stă jumate de localitate.
Dacă un șofer vede un drum desfundat plin de noroaie și intră cu mașina de oraș pe el și rămâne înțepenit în noroi e vina drumului sau a șoferului ?
Întreabă-i pe ăia de la Ascensorul ce au pățit după ce au modernizat ascensoarele în București și se blocau VSD-urile (variable speed drive) în draci și nu mai făceau față la intervenții, până au aflat că au o setare care le permite să se autoreseteze pentru alarmele de nivel redus.

#52
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
Invertorul -Fronius Symo-e setat pentru reteaua din Romania (muuult mai instabila fata de alte retele).
In urma sesizarilor noastre, vor veni sa re - echilibreze consumatorii si eventual sa modifice ploturile la postul trafo.
Dorel se pare ca a conectat consumatorii, indidiferent de ATR, pe faza care i-a convenit.

P.S. Se pare ca in trecut ne-am cam contrazis in anumite chestii, dar se pare ca acum suntem pe aceeasi frecventa.

Edited by rinaldoparaipan, 08 September 2019 - 21:10.


#53
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpasilla, on 08 septembrie 2019 - 20:40, said:


Ete fleosc !  Nu are nici o legatura.

Ba are. Peste 30% din romani nu au bani suficienti sa-si plateasca facturile la timp. Daca astia cresc preturile cu 35-50% in fiecare an ca ENEL, unde naiba ajungem??

Edited by Kres, 08 September 2019 - 21:11.


#54
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 19:12, said:

Nu le-a picat bine OUG 114/2018, le-a stat in gat, daca era dupa ei mancam capitalism pe paine, plateam preturi de preturi la energie.

Pana acu vreo 5 ani Romania era exportator net de energie, in prezent importam in draci iar preturile au explodat.
Incalzirea globala suge cantitati uriase de energie din sistem

Toti cei care au marit preturile sufera la profitabilitate, clientii si-au redus consumul sau s-au restrans.
Ce mă enervează, voi, simpatizanții comunismului că nu ați înțeles mersul capitalismului și a economiei de piață, vreți ca statul ăsta mafiot să acapareze monopolul pe energia electrică și pe termoficare, asemeni Ungariei, ca mari lor angajați și boșși să poată să-și ofere procente din profitul companiilor buzunarului propriu, doar pentru a da în cap lumii occidentale, și a ne conferi statut de „stat independent”, un paradis al corupției ...

Foarte bine, să „mâncăm capitalism pe pâine”, după ce acum fix 30 de ani ne rugam pentru 5 minute în plus de apă caldă pentru duș sau pentru o zamă lungă de legume și răbdam gerurile în așteptarea lui Moș Gerilă...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate