Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ENEL, CEZ se retrag din Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cat timp au avut monopol, au venit toti.. acum, cu piata libera fug toti; e greu cu concurenta, profitul e mai mic si nu merita bataia de cap. Varianta cu spaga mare, profit mare era mai convenabila.
Sa plece, nu-i problema. Sa ramana totusi macar 2 furnizori, sa nu fie chiar monopol.

Abia astept sa liberalizeze guvernul si piata apei; au venit strainezii si au scumpit apa in nesimtire, cu acordul(spagile) autoritatilor romane.

#110
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 20:31, said:

Fix nicio legatura...Daca nu platesti energia electrica te debranseaza, fix ca ai 10 lei de plata sau 1000...La apa mai greu sa te deconecteze...

View Posthpavictor, on 08 septembrie 2019 - 21:13, said:

Foarte bine , să plece .
Vor profit imens , bravo lor , să îl facă în țări bogate , nu să ne sclavizeze pe noi .

Pai daca pleaca astia vin altii, care vor proceda la fel...Toate companiile vor profit, nu vine niciuna sa faca acte de caritate

View Postromanasu, on 09 septembrie 2019 - 10:10, said:



Abia astept sa liberalizeze guvernul si piata apei; au venit strainezii si au scumpit apa in nesimtire, cu acordul(spagile) autoritatilor romane.
Asta-i o gluma, nu? Cum dracu sa privatizezi apa...Aduci bidoane la scara, sau cum...Energia si gazul se transporta pe retelele nationale, care sunt interconectate si gestionate de un singur operator, apa din Bucuresti tot de pe Arges o sa vina, nu de la Vatra Dornei...

#111
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostKres, on 09 septembrie 2019 - 08:02, said:

Romania este, in prezent, importator net de energie electrica. Preturile sunt foarte mari iar Enel nu poate creste preturile pe facturi la nesfarsit in conditiile in care clientii au cerut masiv sa revina in piata relementata. Asta e motivul pentru care scot activele la vanzare.  Acestea vor ajunge o parte la Hidroelectrica si o alta parte la cine stie ce fond de investitii de prin paradisurile fiscale.

Faptul ca Romania a ajuns, din producator de energie, importator net, e o tragedie nationala care indica clar ca totul se duce de rapa in aceasta tara.
Din cate am inteles reactorul 1 de la Cernavoda sta mai mult oprit.. din revizie in revizie... productia pe carbune a ajuns la cele mai mici cote, lacurile de acumulare hidro sunt aproape goale din cauza secetei, iar escrocii din eoliene, cand au vazut ca s-a imputit treaba cu certificatele verzi, au lasat-o mai moale cu productia  si muta eolienele in Bulgaria dupa ce au facut Dobrogea varza pentru montarea lor.

In aceste conditii de capitalism salbatic, poate e mai bine sa plece Enel din tara.
In 2018 exporturi de 5,5 TWh, importuri de 2,9 TWh, asta se cheama ca esti exportator net de electricitate.
https://www.profit.r...ectric-18952578

#112
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 21:22, said:


Nu cred ca vrea cineva sa ajunga aceste servicii la stat. Statul este un prost administrator si totul s-ar degrada.

Stirea ca ENEL vinde actiunile am citit-o de-acum cateva zile pe stiripe surse Acum i s-a alaturat ci CEZ-ul.

E adevar sau cacealma ?
Corect, statul e cel mai prost administrator si de accea le-a si vandut...ca daca obtinea profit le pastra, asa cum a facut statul ceh cu CEZ...Despre CEZ circula demult zvonul asta, despre Enel acum am aflat...asta si poate ca sunt abonat la CEZ...

#113
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostTonic Water, on 09 septembrie 2019 - 08:10, said:

Doamne ce mai mananca unii kkt cu polonicul in Romania.
Atunci citeste mai des ce postezi.

#114
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

View Postunbrutus, on 08 septembrie 2019 - 23:14, said:

colegu, in china nu ai voie cu google, facebook, si asa mai departe, hai sa nu radem ca ne-am obisnuit cu niste libertati pe care aia nici nu le viseaza
Halal de mare libertate cu facebookul de c***t care ar vinde si sufletul utilizatorilor nu numai datele personale !

Edited by csoka2002ro, 09 September 2019 - 10:32.


#115
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View PostTonic Water, on 09 septembrie 2019 - 09:26, said:

Nu stiu daca CEZ sau Enel au rapoarte financiare publice (desi ar trebui sa aiba pentru ca sunt societati listate la bursa , nu?).
Sunt chiar pe site:
https://cez.ro/ckfin... Anual 2018.pdf

#116
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

View Postioana1973, on 09 septembrie 2019 - 10:24, said:

Atunci citeste mai des ce postezi.
Vorbeam de tine Einstein feminin ce esti.

#117
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTonic Water, on 09 septembrie 2019 - 09:26, said:

Nu prea cred ca merg bine la o capacitate instalata de 3100 MW in eoliene sa mergi la 20% din capacitate. Nici un model de afacere in energie nu este facut sa aiba o rata de utilizare( si nu poate fi viabil) de 20%.
Eu nu stiu daca e reala capacitatea asta instalata, eu n-am vazut niciodata asa mult la eolian.
Uite acum e 1602MW eolian si 573MW fotovoltaic. Importam doar 350MW. Seara tarziu cand pica fotovoltaicul si mai scade vantul... iar o sa importam 1000MW.

View PostCousteau, on 09 septembrie 2019 - 08:50, said:

Ati prezentat diverse cauze pentru plecare dar nu v-ati gandit la una mult mai prozaica: resursa umana.
Va spun, si stiu din interiorul unei mari firme, de fapt lider in recrutare forta de munca din Romania, ca de cand pesedeaua a marit fara masura salariile la bugetari, foarte multi oameni pur si simplu nu mai vor sa se angajeze in privat ci se zbat sa ajunga bugetari,
Sa punem problema si invers... nu salariile la buget sunt mari, ele inca sunt mici fata de bugetarii UE, salariile la privati sunt mici... si trebuie crescute, acolo e problema reala Posted Image Privatul trebuie sa faca ceva sa atraga oamenii nu sa se planga ca domne aia au salarii mai mari valeleu...
E normal sa vrea omul unde are ban mai gros.

Edited by andreic, 09 September 2019 - 12:55.


#118
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Din raportul financiar CEZ (merci Marius 664)
                                 2017          2018
EBITDA mii   LEI 362 701 395 908   109%
EBIT mii LEI 375 200 -107 490 N/A
Profit net mii LEI 421 249   -50 286    N/A

Asta nu ar fi o companie care sa atraga investitorii.

Edited by Tonic Water, 09 September 2019 - 12:55.


#119
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu încă sunt pe piața reglementată.
Că nu mi-a inspirat suficientă încredere piața liberă. Și o să rămân așa cât de mult consider că îmi e în avantaj.

Acum ceva săptămâni cei de la Enel (prin reprezentant) au lipit o fițuică cum că trebuie să treacă pe la noi să ne reactualizăm datele. De fapt era o minciună. Dorea să schimb(ăm) contractele.
I-am mulțumit și i-am urat succes. :)

Cu ceva luni în urmă, tot Enel mi-a trimis un mail vizavi de abonamentul meu, bla-bla.
Treaba e că ei vorbeau acolo despre habar n-am ce abonament, că nu era nimic asemănător cu ce am eu semnat și nici cu ceva ce au ei afișat pe site (denumire, prețuri etc).
Le-am trimis un mail cu întrebări lămuritoare. Am primit răspuns că de fapt, abonamentul meu rămâne neschimbat.
La o lună după răspunsul lor, am primit un ic de la ei prin care eram anunțat că am primit 2900 lei (din care se vor scădea facturile următoare), pentru că nu au reușit să-mi ofere serviciile contractate. (Eu nu le-am cerut nimic, nu am amenințat în vreun fel și nici nu am sesizat neplăceri în furnizarea serviciilor.)
Dar, vreo 3 ani de acum, nu o să mai scot bani din buzunar pentru plata energiei electrice. :)

#120
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostTonic Water, on 09 septembrie 2019 - 12:28, said:

Vorbeam de tine Einstein feminin ce esti.
Nu-s Einstein, feminin nici atat. Pe langa faptul ca esti out of topic ai multa dreptate!

#121
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 19:06, said:

Cine stie ce se intampla ? Recunosc, nu prea sunt racordat la miezul evenimentelor pentru a avea informatii de la surse, ceea aflu este din presa ( https://realitateafi...ve-enel-si-cez/ ).
Norauto inchide pravalia, Nu gasesc nicio referire pe net.
Mai stiu pe cineva cu o functie mare in Carrefour care s-a transferat la alta firma.
Si probabil or mai fi.
O explicatie, ceva ?
Stiu ceva si de aia pleaca. Something's gonna happen!

#122
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostCousteau, on 09 septembrie 2019 - 08:50, said:

Ati prezentat diverse cauze pentru plecare dar nu v-ati gandit la una mult mai prozaica: resursa umana.
Va spun, si stiu din interiorul unei mari firme, de fapt lider in recrutare forta de munca din Romania, ca de cand pesedeaua a marit fara masura salariile la bugetari, foarte multi oameni pur si simplu nu mai vor sa se angajeze in privat ci se zbat sa ajunga bugetari, chiar daca pentru asta asteapta pe bara o perioada pana gasesc unde trebuie "uns". Firmele mari private (ca si astea din energie din topicul acesta) sunt disperate si bineinteles ca si firma de recrutare care nu-si ia comisionul. In Romania, de mult se apeleaza la firme de recrutare (nu va ganditi la alde Best Jobs sau similare, ci la cele ce se ocupa efectiv de tot ce tine de angajare, platire salarii, plata taxelor lunare la stat (pensie, sanatate, somaj), vechimea omului, etc. Asta se numeste externalizare, pentru a scapa de grija angajarii personalului HR.
Deci, atata timp cat un guvern, actualul sau viitorul, nu va concedia si nu va subtia muuuult bugetarimea, veti mai auzi de astfel de stiri.


Pai si nu au dreptate? si eu vreau sa inchid firma si vanez un post de bugetar, clar, de ce sa stau ca prostul sa pompez bani in curul altora cand pot sa primesc si eu, si program bun, si zile libere cate vrei, de ce sa muncesc eu ca prostul 7 din 7 ? Cam toata lumea vaneaza un post la buget, este paradis, este ceva de vis, nici in Occident nu traiesti atat de bine, cu salarii care cresc din pix an de an......voiosie, munca putina spre deloc................

#123
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostCousteau, on 09 septembrie 2019 - 08:50, said:

. In Romania, de mult se apeleaza la firme de recrutare (nu va ganditi la alde Best Jobs sau similare, ci la cele ce se ocupa efectiv de tot ce tine de angajare, platire salarii, plata taxelor lunare la stat (pensie, sanatate, somaj), vechimea omului, etc. Asta se numeste externalizare, pentru a scapa de grija angajarii personalului HR.


Domnule, am avut colegi externi la firma la care am lucrat.
Salariul pe carel primeau era sub jumatate fata de ce primeau cei de la firma, firma era multinationala si vorbim de pozitii echivalente sau identice.
Va mirati ca nu gasesc oameni?
Toti pling sa nu gasesc personal dar de platit, nu, urmarea este ca toti cei bine pregatiti pleaca afara.

#124
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostIon_Bumbu, on 09 septembrie 2019 - 16:56, said:


Domnule, am avut colegi externi la firma la care am lucrat.
Salariul pe carel primeau era sub jumatate fata de ce primeau cei de la firma, firma era multinationala si vorbim de pozitii echivalente sau identice.

Niste escroci de capitalisti lacomi, ma bucur ca pleaca. Drum bun!

View Postsfantu.dracu, on 09 septembrie 2019 - 12:57, said:


La o lună după răspunsul lor, am primit un ic de la ei prin care eram anunțat că am primit 2900 lei (din care se vor scădea facturile următoare), pentru că nu au reușit să-mi ofere serviciile contractate. (Eu nu le-am cerut nimic, nu am amenințat în vreun fel și nici nu am sesizat neplăceri în furnizarea serviciilor.)
Dar, vreo 3 ani de acum, nu o să mai scot bani din buzunar pentru plata energiei electrice. :)

Ce mah...? Pentru ce ti-au oferit suma aia daca tu n-ai schimbat contractul ??
30-ij de milioane picati din cer, ej nebun? Ai avut intreruperi mai lungi sau ce, ca astia nu dau bani din senin

Edited by Kres, 09 September 2019 - 18:18.


#125
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

View Postandreic, on 09 septembrie 2019 - 12:46, said:

Eu nu stiu daca e reala capacitatea asta instalata, eu n-am vazut niciodata asa mult la eolian.
Uite acum e 1602MW eolian si 573MW fotovoltaic. Importam doar 350MW. Seara tarziu cand pica fotovoltaicul si mai scade vantul... iar o sa importam 1000MW.

Este de pe situl RWEA: http://rwea.ro/2017/...ana-in-romania/
Tot de pe situl lor: ''Rezultatele masuratorilor sunt foarte bune si se confirma ca Dobrogea este, alaturi de nordul Scotiei, cea mai promitatoare regiune de exploatare a eolianului din Europa''. LOL.  Se cam bate cap in cap cu rata de utilizare a eolienelor de la CEZ in Dobrogea cu rata lor de utilizare de 20% (calculata la productie totala de electricitate eoliana pe an luata din raportul financiar functie de capacitatea instalata de 600 MW).
Interesanta si ipoteza ca Hidroelectrica ar fi interesata de achizitionarea activelor ''verzi''  ale CEZ si Enel. Chiar daca managerul fondului Franklin Templeton  a zis ca nu-i recomandat (normal ca ii ca scade dividentul de la  fondul Proprietatea) practic eoliana se completeaza cu hidroelectrica, pentru aplicatia ''pumped storage ''.

#126
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostIon_Bumbu, on 08 septembrie 2019 - 23:07, said:

Domnule, multumesc dar intrebarea mea era specifica, ati vazut transformator de acest fel, nu faptul ca exista.

Cinstit vorbind nu am văzut Posted Image  dar să vă spun de unde știu, în anii 90 lucram la atelierul PRAM de la o fabrică de ciment, executam doar lucrări interne pentru instalațiile noastre, printre altele și reviziile de la posturile noastre interne de trafo, întradevăr la toate trafo care le aveam dispozitivul de ploturi comuta pe trepte de tensiune simultan pe toate fazele și la o discuție cu maistrul meu el mi-a spus că la electrica obișnuiesc să blocheze o fază pe treapta superioară pentru faza îmbunătățită pe care o folosesc ca să alimenteze clienții de pe capetele rețelei pe la sate unde uzual se întinde rețeaua pe destul de mulți km. Tot el a spus că sunt și trafo cu reglaje independente dar sunt mai scumpe și din acest motiv se preferă metoda asta neortodoxă, deci rețineți este o metodă neortodoxă asta înseamnă că în veci nu vei găsi documentație care să trateze subiectul ăsta nici pe net și nici în cărți. Un prieten care lucrează la Electrica mi-a confirmat că se folosea metoda dar de când au externalizat activitatea PRAM nu se mai face așa, e clar de ce, dacă ia foc traful și se găsește la anchetă bolțul scos pe faza aia la dispozitivul de comutare ploturi iese scandal.

View PostIon_Bumbu, on 09 septembrie 2019 - 16:56, said:

Domnule, am avut colegi externi la firma la care am lucrat.
Salariul pe carel primeau era sub jumatate fata de ce primeau cei de la firma, firma era multinationala si vorbim de pozitii echivalente sau identice.
Va mirati ca nu gasesc oameni?
Toti pling sa nu gasesc personal dar de platit, nu, urmarea este ca toti cei bine pregatiti pleaca afara.

Confirm, acum 6 ani când am venit în Germania am lucrat la o firmă românească care asigura electricieni pentru montaje pentru o firmă de aici din Germania, ei bine la firma aia cam jumate din colegii mei lucraseră anterior la o firmă externă care făcea lucrări prin zona Brașovului, evident patronul era un director la ăia de la Transilvania Sud, SDEE sau cum le zice iar salariile erau slăbuțe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate