Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Polistiren de 20cm eps 100

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
manu235

manu235

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.11.2016
Buna ziua am o casa de 270mp și acusi voi ajunge sa o izolez la exterior m am tot uitat pe forumuri și m am gândit sa va cer o simpla parere de la cunoscători și oameni simpatici 😁 care și-au izolat casa cu polistiren de 20 sau de 15
Este buna aceasta alegere a mea? Tin sa precizez ca polistirenul nu il voi lipi cu adeziv si cu spuma speciala, am văzut pe net Tytan Styro si ASA ceva am găsit la Leroy Merlin tin sa precizez ca am încercat sa lipesc o bucata de polistiren pe cărămida și în câteva ore nu se mai dezlipea deloc, trebuia sa îl smulg pana sa îl rup. Casa o am făcut din Caramida Porotherm de 25cm iar pe interior am tebcuiala făcută de 1cm mulțumesc sper sa ma ajutați orice sfat e bine-venit din partea dvs. O zi buna

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
daca ar gandi toti ca tine, nu am mai avea atatia oameni care degera in case. sper sa acorzi si un 30-40 podului.

#3
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Sunt doua Jurnale deschise unde poti sa citesti,a lui oMariusRO -> polistiren de 20 si a lui OvidiuEne -> a lipit polistirenul cu spuma
Eu am folosit EPS 90 /15 cm

Edited by Adrianradu, 06 September 2019 - 17:38.


#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce intrebare esta asta? E bine sa ai o casa cu consum mic de energie? Eu spun ca da, mi-am pus polistiren de 20cm grafitat. Pune cat poti de gros, e investitie pe termen lung.

Cat despre partea cu spuma - faci cum vrei, care ar fi avantajul fata de varianta cu adeziv? Daca folosesti adeziv poti aseza placa la drept mai usor, poti jongla din grosimea adezivului, cu spuma cum faci?

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostBylly00, on 06 septembrie 2019 - 17:41, said:

Daca folosesti adeziv poti aseza placa la drept mai usor, poti jongla din grosimea adezivului, cu spuma cum faci?
...ai dreptate...si in plus trebuia atentie marita deoarece spuma "trage"

#6
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cu spuma se pune mai usor, daca cumva ai un colt mai presat, strapungi polistirenul cu teva de la pistol, injectezi putina spuma si se ridica la nivel. E mult pana iti intri in mana.

#7
radu31_12

radu31_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.05.2007
Daca ai gasit acest produs (adeziv poliuretanic) in locul celui mai ieftin (spuma poliuretanica) esti pe drumul cel bun. Are scris pe el instructiunile de folosinta. Posted Image

Eu am termoizolat cu EPS 80 grafitat de 15 cm grosime. Adeziv la sac Weber de lipit pe perete, plus spuma poliuretanica intre placile de grafitat (conturul lor).
Din experienta iti pot spune ca nu tehnologia va fi problema cea mai mare, ci oamenii/meseriasii care-ti vor placa cu polistiren: greu ii vei putea "convinge" Posted Image sa foloseasca spuma/adeziv poliuretanic in locul celui "standard" (nisip/ciment/aditivi). Aici ma refer si la pierderile de rigoare, plus timpul pierdut in plus (fiecare placa va trebui sa stea aproximativ 4-6 minute cu adeziv poliuretanic pe ea ca sa prinda pojghita, apoi sa fie pusa pe pozitie si sprijinita).

Insa, se schimba total datele problemei daca ai un ajutor si le faci tu cu mana ta (incet, cu treaba buna) Posted Image

Spor la munca!

#8
manu235

manu235

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.11.2016
Salut, da e ala de la Impact la 20 de lei aproape mai astept păreri de la dvs. Multumesc o seara faină

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBylly00, on 06 septembrie 2019 - 17:41, said:

Ce intrebare esta asta? E bine sa ai o casa cu consum mic de energie? Eu spun ca da, mi-am pus polistiren de 20cm grafitat. Pune cat poti de gros, e investitie pe termen lung.

Cat despre partea cu spuma - faci cum vrei, care ar fi avantajul fata de varianta cu adeziv? Daca folosesti adeziv poti aseza placa la drept mai usor, poti jongla din grosimea adezivului, cu spuma cum faci?
Pai nu mai bine, nu mai dai banii degeaba pe caramida si-o faci doar din polistiren?

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Am si eu o intrebare legata de subiect. Cei care ati facut izolatia cu polistiren (de 15, 20 sa zicem) cum e aerul la voi in case? E obligatoriu sa ai sistem de ventilatie? Sau merge si fara.
Ca as izola si eu dar mi-e sa nu exagerez si sa-mi fac un aer inchis de dupa aia o sa fiu nevoit sa stau cu ferestrele intredeschise.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View Postgreenlife, on 06 septembrie 2019 - 20:41, said:

Am si eu o intrebare legata de subiect. Cei care ati facut izolatia cu polistiren (de 15, 20 sa zicem) cum e aerul la voi in case? E obligatoriu sa ai sistem de ventilatie? Sau merge si fara.
Ca as izola si eu dar mi-e sa nu exagerez si sa-mi fac un aer inchis de dupa aia o sa fiu nevoit sa stau cu ferestrele intredeschise.
fie ca izolatie cu 5 sau cu 50, ai acelasi aer in casa.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012
calitatea aerului o da gradul de ventilatie, nu lipsa termosistemului...

ON: daca "este" bani izolezi cat poti de bine (pune pe acoperis panouri sandwich in loc de tabla chioara! - aerul cald se ridica!!! si inchide etans streasna)

#13
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Au aparut sisteme de polistiren permeabile la vapori. De exemplu la Baumit. Dar trebuie sa utilizezi tot sistemul nu doar polistirenul. Altfel sistem de ventilatie. Sau modul traditional de tinut geamul deschis ca sa arunci la propriu banii pe fereastra

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Doar ca sunt curios cati au sisteme de ventilatie. Ma hazardez si zic ca cel mult 20/ din cei cu izolatie de polistiren.

#15
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Cel mult 5% as zice eu. Dar ia-o altfel. Decât fără geacă iarnă, mai bine cu fermoarul deschis. Cald la spate frig la piept pe medie mai bine decât în tricou

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View Postgreenlife, on 06 septembrie 2019 - 21:43, said:

Doar ca sunt curios cati au sisteme de ventilatie. Ma hazardez si zic ca cel mult 20/ din cei cu izolatie de polistiren.
sunt putini care au sisteme de ventilatie, ca nu-s asa ieftine si ca multi nu s-au gandit la ele inainte de constructie.

dar ar fi culmea sa crezi fazele de la buhnici si soflete, unde "cercetatorii" au realizat ca nici sa dormi nu mai poti daca nu ai nu stiu cate tone de aer proaspat. eu dormeam bustean cand stateam singur in apartament si cred ca aeriseam o data la saptamana sau mai stiu eu cand:). au si ele avantajele lor: pe unii ii scapa de igrasie, ai aerul mai curat si proaspat.

principalul avantaj al acestor sistem de ventilare este ca sunt si cu recuperare de caldura. si in loc sa deschizi geamul iarna si sa pierzi caldurica, castigi prin aceasta recuperare de caldura.

in toata chestia asta nu e problema polistirenul(ca nu iti faceai ventilatia prin zid) ci termopanul. parintii nostri au trait bine mersi fara aparate de ventilatie, insa aveau geamuri mai proaste care nu erau etanse si de aici se facea o mini ventilatie. tu poti sa deschizi geamu 10 minute si ai aerisit, de 3 ori pe zi.

Edited by bobitad, 07 September 2019 - 08:15.


#17
manu235

manu235

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.11.2016
Mai astept parereri din partea dvs 😁

#18
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut, intru si eu in discutie deoarece am o casa in constructie intr-o faza oarecum similara.
Am cerut o oferta la un distribuitor specializat si mi-au recomandat o grafitat de 10 cm, esp 80. Eu am intrebat daca nu ar fi ok sa pun de 15 cm insa mi-au recomandat sa nu merg pe o grosime de 10 cm deoarece nu prea se vede o diferenta (raportat si la zona in care stam - Bucuresti/Ilfov).

Sunt curios care este grosimea optima a izolatie, nu stiu daca principiul mai gros este valabil intotdeauna. Pe de alta parte acest distribuitor cred ca ar fi avut tot interesul sa imi vanda un produs mai scump, cu toate acesta mi s-a comunicat sa nu platesc ceva mai degraba inutil.

Astept cateva opinii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate