Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Porsche Taycan

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1013 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Or impanzit bordul cu ecrane sa pape mai repede bateria Posted Image

[ https://cdn1.spiegel.de/images/image-1433741-galleryV9-diwg-1433741.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postfigo1988, on 05 septembrie 2019 - 15:51, said:

Nu ai cum sa eviti asta.
Eeeh, nu poti. Poti. Dar ai deschis topicul exact in modul versus si nu ca o prezentare a masinii. De exemplu in primul post ai scris de 3 ori numele Tesla si nicodata Porsche Taycan :lol:

Edited by Bursul, 05 September 2019 - 16:06.


#20
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postfigo1988, on 05 septembrie 2019 - 15:51, said:

Constatarea este ca Porsche cu 80% mai scump lansat in 2019 este cel mult la fel de performant ca o tehnologie pe care Tesla a lansat-o in 2016.
2013

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBursul, on 05 septembrie 2019 - 16:05, said:

Or impanzit bordul cu ecrane sa pape mai repede bateria Posted Image

[ https://cdn1.spiegel.de/images/image-1433741-galleryV9-diwg-1433741.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eeeh, nu poti. Poti. Dar ai deschis topicul exact in modul versus si nu ca o prezentare a masinii. De exemplu in primul post ai scris de 3 ori numele Tesla si nicodata Porsche Taycan Posted Image


Orice masina se cumpara dupa un versus, am scris topicul prezentand opinia mea, opinie care merge mai degraba spre aspectele tehnice ale platformei, decat cine are interiorul mai frumos (Porsche), mai calitativ (Porsche) sau pe care dintre cele doua mi-as lua-o daca as avea buget nelimitat si as fi fortat sa aleg (Porsche).  :)

Da, toti migreaza spre ecrane si scoaterea tuturor butoanelor, probabil tot ca sa reduca costurile, ca si Tesla. :P

View Postinuendo0, on 05 septembrie 2019 - 16:07, said:

2013

Ma gandeam de cand au lansat Raven, moment care coincide cu Model 3, daca nu ma insel.

#22
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 05 septembrie 2019 - 15:51, said:

La ce statistici te referi? Poate cuvantul statistici e definit gresit la mine in dictionar, dar eu ma refer la chestii masurabile, care definesc o platforma  electrica: autonomie, putere, greutate si performante. Constatarea este ca Porsche cu 80% mai scump lansat in 2019 este cel mult la fel de performant ca o tehnologie pe care Tesla a lansat-o in 2016. Si intrebarea naturala este: "Daca maximul pe care-l pot realiza in 2019 cei de la Porsche/VAG este Taycan, de ce este inferior lui Model S si care este explicatia?".
Specificații am vrut sa spun, dar ori eram cu gândul în alta parte, ori autocorrect-ul mi-a jucat o festa.

Fix același lucru ai mai spus și altădată și totuși mașina căreia nu-i dădeai nicio șansă se vinde acceptabil.
Porsche este un brand de nișa, Taycan este un model de nișă al unui brand de nișă. Pe cine naiba interesează ca Taycan are "specificații" mai slabe decât Model S? O vor cumpăra niște fanatici Porsche suficient de trăsniți încât să dea atâția bani pe o electrică care nu merita nici măcar un sfert din cât costă.

Edited by valitudor, 05 September 2019 - 16:12.


#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postvalitudor, on 05 septembrie 2019 - 16:11, said:

niște fanatici Porsche
Sunt doar vreo 30.000 la ora actuala, iar Porsche are de gand sa livreze 40.000 anual.
Cu siguranta se vor gasi multi arabi care isi vor improspata colectia de masini.

#24
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvalitudor, on 05 septembrie 2019 - 16:11, said:

Fix același lucru ai mai spus și altădată și totuși mașina căreia nu-i dădeai nicio șansă se vinde acceptabil.

Poate esti amabil sa gasesti unde am scris eu ca etron se va vinde prost. Pentru ca ceea ce spui tu e cam minciuna si eu nu am scris nicaieri ca o sa se vanda prost. Am spus, la fel ca si acum, ca are specificatii inferioare. Era logic ca o sa se vanda ok, e Audi, are in spate numele si toata reteaua de dealeri si service-uri Audi. Ce ar trebui observat e ca nu se vinde totusi exceptional. Adica bucuria celui mai mare concern auto din lume e ca bat in Europa un model de acum 5 ani al unui startup auto?  :D

Edited by figo1988, 05 September 2019 - 16:20.


#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dI5ypjCeDPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBursul, on 05 septembrie 2019 - 16:15, said:

Sunt doar vreo 30.000 la ora actuala, iar Porsche are de gand sa livreze 40.000 anual.
Cu siguranta se vor gasi multi arabi care isi vor improspata colectia de masini.

Multi au rezervat modelele de baza, nu pe astea de >150.000 de dolari. Si Porsche face la fel ca Tesla, lanseaza si fabrica prima oara modelele de top.

#27
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017
Parerea mea este ca au gandit-o si bine si rau, totul depinde de ce va spune piata
Au gandit-o bine fiindca dandu-si seama ca nu pot recupera anii de experienta ai Tesla, cauta sa exploateze slabiciunile ei. Tesla Model S a fost gandita ca o masina pentru sosea dar cu care te poti da pe circuit. Porsche o pozitioneaza ca o masina de circuit in primul rand (datorita reprizelor prelungite fara a intra in limitare) pentru a ascunde slabiciunile ei pe sosea unde la un EV autonomia este primordiala. Iar aici diferenta este enorma daca tinem cont si ca cifrele de mai sus sunt date pe cicluri de testare diferite, WLTP fiind mai lejer.
Au gandit-o rau datorita pretului mult prea mare pentru ca se bazeaza pe faptul fanii marcii vor da oricat pe brand, dar e posibil sa joace riscant aceasta carte fiindca unii dintre ei e posibil sa nu aprecieze ceea ce-ti ofera pe doar pe circuit. La noi la bloc este un astfel de proprietar de Porsche care nu prea pare ca si l-a luat pentru circuit sau liniute.

Edited by Ford4, 05 September 2019 - 16:24.


#28
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
O sa intre la bataie serios atunci cand lanseaza modelele entry-level, la 85.000 de dolari. O sa fie interesant atunci, pentru ca ei sunt practic la paritate dpdv al specificatiilor acum, cu modelele foarte scumpe, nu e o idee buna dpdv al marketingului sa te pozitionezi la acelasi pret cu niste masini clar inferioare. Ce vreau sa spun e, cu ce mai ramai dupa ce scazi 60.000 de dolari din Taycan Turbo?

#29
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Overpriced.

edit: am uitat sa adaug: too late.

Edited by diabolik213, 05 September 2019 - 16:57.


#30
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017
Ceea ce nu mi-e clar din tabelul pus de tine este faptul ca autonomia este data in WLTP dar pretul este in $. O lanseaza si pentru SUA sau este numai pentru Europa ca ID3-ul ?

#31
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postinuendo0, on 05 septembrie 2019 - 14:52, said:

,

Ps: orice mașină elelectrica înseamnă o afumatoare mai putin pe strazi. Sa fie binevenit.

Si cativa copii morti in minele de litiu din Nigeria sau pe unde plm le exploateaza.Pana ajungi sa faci acumulatorul ala de litiu poluezi atmosfera de 7-8 ori mai mult decat un automobil pe benzina.

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Niște studii pentru poluarea aia de 7-8 ori mai mare există?

#33
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostKean, on 05 septembrie 2019 - 17:19, said:

Si cativa copii morti in minele de litiu din Nigeria sau pe unde plm le exploateaza.Pana ajungi sa faci acumulatorul ala de litiu poluezi atmosfera de 7-8 ori mai mult decat un automobil pe benzina.
Cred că te referi la cobalt, litiul se exploatează în Australia și Chile în principal.
Mașinile electrice sunt viitorul, lasă viitorul să vină mai repede.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce anume e Turbo la mașina asta, ale cârei faruri îmi amintesc de casca lui Darth Vader?

#35
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Poze avem, poze avem.

[ https://i.redd.it/it1fmw56eok31.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gNK_C78sBWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate