Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Siteuri de verificare a seriei de sasiu ( VIN ) - pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015
Buna ziua,
Ce parere aveti de siteurile de verificare a seriei de sasiu de genul inspectorauto.ro , autodna.ro si mai nou observ ca se promoveaza intens pe piata noastra carvertical.com ? Ofera aceste siteuri toate informatiile pe care pretind ca le ofera ? De unde obtin siteurile aceste informatii despre masini si cat de precise sunt ?

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
salut, eu am platit un raport pe carvertical si nu mi se pare ca e foarte util. imi arata cand a iesit pe fabrica masina si ce dotari a avut. atat. aceste lucruri le pot vedea cu stick-erul din portbagaj. mi-a mai aratat ca nu e in bazele de date a masinilor furate din cateva tari europene dar nu toate.nu a fost mare paguba ca a fost vreo 30 de lei daca bine retin acest raport dar nu e asa cum promoveaza. gen iti arata cand a avut intrari la revizii, proprietari, daune etc.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Toate aceste sit-uri de verificare sunt teapa...am verificat masina pe care am achizitionat-o de curand si imi spuneau pe baza seriei VIN ca este Focus 2 sau Focus C MaX?

Attached File  VIN Auto Dna.jpg   280.46K   406 downloads

Pe bune?Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 September 2019 - 16:40.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un site, ca să-ți arate istoricul mașinii, trebuie să aibă acces la o bază de date. Atâta timp cât reprezentanța mărcii nu-ți poate oferi istoric, ei de unde l-ar obține? Clar bani aruncați în vânt.

Edited by MembruAnonim, 01 September 2019 - 16:46.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 16:46, said:

Un site, ca să-ți arate istoricul mașinii, trebuie să aibă acces la o bază de date. Atâta timp cât reprezentanța mărcii nu-ți poate oferi istoric, ei de unde l-ar obține?
Corect! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 September 2019 - 16:54.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 16:46, said:

Atâta timp cât reprezentanța mărcii nu-ți poate oferi istoric, ei de unde l-ar obține?
care din site urile amintite ai vazut tu ca ar pretinde ca iti ofera istoricul de service??

iti ofera fix ce spun ca ofera: info daca a fost furata masina, daca a fost lovita si reparata (numai daca avea asigurare) si ceva poze si km din anunturile de vanzare in care a fost publicat vin-ul

atat si nimic mai mult. de multe ori f suficient

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 01 septembrie 2019 - 17:17, said:

daca a fost lovita si reparata
Cam greu și aici.

#8
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Decat sa iei o teapa de mii de euro cu o masina SH adusa din afara mai bine dai 30-50 Ron...sa fim sinceri nu sunt nici 3 pachete de tigari daca esti fumator. Pe Carvertical stiu sa iti da un fel de raport demo si daca nu are informatii nu are rost sa il cumperi pe cel full. Daca ai seria de sasiu la masina da un search pe google cu ea, poate a mai fost vanduta in trecut si poti urmari kilomtrajul sau daca a fost vanduta ca masina lovita.
Informatiile sunt inregistrate la vizitele ITP banuiesc eu.

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://carinfo.kiev.ua/cars/vin
E gratuit, selectezi marca, bagi vin-ul si iti decodeaza optiunile pe baza VIN-ului. Pe mine m-a ferit de o teapa de la un dealer. Credeam ca are o optiune dar de fapt nu avea.
Daca bag VIN-ul la masina mea la care nu a umblat nimeni absolut deloc, exact optiunile de pe ea se vad pe site.
In rest beleste ochii sub masina si cumpara un tester de vopsea.
Poti vedea cu vin-ul istoricul masinei in reprezentanta. Car Vertical si din astea e posibil sa mai aiba poze de la vreun accident.

Edited by SpeedDemon, 01 September 2019 - 17:55.


#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 xmanyacs77, on 01 septembrie 2019 - 16:32, said:

...am verificat masina pe care am achizitionat-o de curand

offtopic: pai bine, colega, masina noua si nu dai nimic de baut ;)?!

on: sa o folosesti sanatos!

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 xulica, on 01 septembrie 2019 - 17:51, said:

Decat sa iei o teapa de mii de euro cu o masina SH adusa din afara mai bine dai 30-50 Ron..
Îți garantează ei că nu e țeapă? Eu am luat mașină cu garanție și tot cred că m-am păcălit pentru că au picat chestii costisitoare fix după expirarea garanției. Și să nu-mi spui că știau mecanicii din reprezentanță cam după câți km se va rupe axul compresotului de climă.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

 Piscopescu, on 01 septembrie 2019 - 18:15, said:

offtopic: pai bine, colega, masina noua si nu dai nimic de baut Posted Image?!

on: sa o folosesti sanatos!
[ https://www.barraques.cat/pngfile/big/105-1056656_dom-perignon-bottles-dom-perignon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Off: O lada cu Dom Perignon+Moet Chandon este ok? Posted Image

On: Daca ma lasam in baza @Auto Dna luam o teapa imensa....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 September 2019 - 18:48.


#13
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 18:26, said:

Îți garantează ei că nu e țeapă? Eu am luat mașină cu garanție și tot cred că m-am păcălit pentru că au picat chestii costisitoare fix după expirarea garanției. Și să nu-mi spui că știau mecanicii din reprezentanță cam după câți km se va rupe axul compresotului de climă.
Nu garanteaza nimic, din cate stiu chiar este mentionat pe unele sit-uri ca este posibil sa apara erori, dar suma pe care o platesti mi se pare mica si te poate scuti de cateva belele.
Nu sunt expert la masini, nici pe departe, si eu sunt patit,dar nevrand sa iau teapa din nou m-am orientat la o masina noua cand a venit vremea sa o schimb, ce e drept mult mai modesta decat daca luam ceva SH la aceiasi bani.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și 1 leu este o sumă exorbitantă când o dai în schimbul a nimic. Poți da exemple de ”belele” de care te scutește un astfel de raport? Ceva ce tu nu ai putea afla printr-o metodă la îndemână?

Edited by MembruAnonim, 01 September 2019 - 19:01.


#15
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 19:01, said:

Și 1 leu este o sumă exorbitantă când o dai în schimbul a nimic. Poți da exemple de ”belele” de care te scutește un astfel de raport? Ceva ce tu nu ai putea afla printr-o metodă la îndemână?
Cel mai evident lucru ar fi nr. de Km, daca masina a fost implicata in vre-un accident, chiar si cele care par minore pot ascunde probleme in interior, nr. de proprietari,istoricul de service in reprezentanta, ce optiuni avea cand a iesit din fabrica si sa compari cu ce scrie in anunt(si da sunt constient ca se mai pot adauga unele chestii dupa ce o cumperi).Dupa parerea mea daca esti hotarat 100% sa cumperi o masina si sti la ce sa te uiti nu ai nevoie de un astfel de serviciu, personal da, as plati suma asta "exorbitanta" pe un astfel de raport.

#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 xulica, on 01 septembrie 2019 - 18:49, said:

Nu garanteaza nimic, din cate stiu chiar este mentionat pe unele sit-uri ca este posibil sa apara erori, dar suma pe care o platesti mi se pare mica si te poate scuti de cateva belele.
Nu sunt expert la masini, nici pe departe, si eu sunt patit,dar nevrand sa iau teapa din nou m-am orientat la o masina noua cand a venit vremea sa o schimb, ce e drept mult mai modesta decat daca luam ceva SH la aceiasi bani.
Aici ii smecheria. castiga mai mult cerand sume mici, fara sa dea nimic in schimb, decat sa ceara mult si lumea sa inceapa sa ii vorbeasca de rau pe retele.

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 xulica, on 01 septembrie 2019 - 19:37, said:

Cel mai evident lucru ar fi nr. de Km, daca masina a fost implicata in vre-un accident, chiar si cele care par minore pot ascunde probleme in interior, nr. de proprietari,istoricul de service in reprezentanta, ce optiuni avea cand a iesit din fabrica si sa compari cu ce scrie in anunt(si da sunt constient ca se mai pot adauga unele chestii dupa ce o cumperi).Dupa parerea mea daca esti hotarat 100% sa cumperi o masina si sti la ce sa te uiti nu ai nevoie de un astfel de serviciu, personal da, as plati suma asta "exorbitanta" pe un astfel de raport.
pai tu nu ai citit ca mie nu mi-a zis nimic din astea?Posted Image) oricum eu am verificat dupa ce am luat-o ca am stiut ce cumpar dar am vrut sa vad daca site-ul e teapa sau nu.pentru mine e teapa.

Edited by zile_san, 01 September 2019 - 19:44.


#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

View Postflowwr, on 01 septembrie 2019 - 15:39, said:

Buna ziua,
Ce parere aveti de siteurile de verificare a seriei de sasiu de genul inspectorauto.ro , autodna.ro si mai nou observ ca se promoveaza intens pe piata noastra carvertical.com ? Ofera aceste siteuri toate informatiile pe care pretind ca le ofera ? De unde obtin siteurile aceste informatii despre masini si cat de precise sunt ?
Am testat eu la mașină mea și sunt total random (poate la alții e mai ok). Dacă vrei verificare, dai 200-300 lei și faci verificare la stand la reprezentanta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate