Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#19
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salut,
Prima impresie citind postarea ta a fost ca suntem la rubrica umor ca prea m-ai facut sa rad.La cat de incarcat si pretentios e job descriptionu' pregatit  pentru bietul Bamburica eu zic sa dai anunt de angajare la mica publicitate.Si mic si de paza/aparare si sociabil si sa nu lase par,  bai frate zau ca m-ai binedispus pentru toata ziua de azi.Eu am avut setter irlandez - cea mai inofensiva rasa din toata lumea asta si tot o maraia pe soacra-mea de nu nimerea aia usa asa ca dincolo de calitatile rasei mai are un cuvant de spus si personalitatea catelului. Caine sa nu lase par ? Bai frate - poate sa-l barbieresti ,sa-l dai prin smoala si sa-l tavalesti prin fulgi -poate doar asa o sa lase pene..Eu zic sa redevii rezonabil si pentru inceput sa iti propui doar un caine care sa nu ti se pishe pe covor.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPopaXXX, on 01 septembrie 2019 - 09:36, said:

Un American Bully - e un caine derivat din pitbulli si bulldogi, dar facut pentru viata de familie si prietenos cu oamenii. Dimensiunile compacte il fac potrivit pentru apartament.
https://en.wikipedia.../American_Bully
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GSqlt3o7yXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Doar daca ai xxx in coada si habar nu ai ce inseamna apartament la bloc.

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 08:38, said:

Ma gandeam sa iau un catel care sa se preteze si la apartament...
Sa fie de paza/aparare dar si de companie, sa iubeasca copiii si sa fie atasat de toti membrii familiei. Sa fie linisitit, sociabil si inteligent si sa nu lase par mult... Cam ce rase s-ar potrivi?
Ai dreptate, alea rase.
Si nu "ce" ci "cat de" rase.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzer mediu femela s-ar Ă®ncadra in ceea ce doreste inițiatorul. E foarte bun de paza dar e foarte atasat de stapan si suferă daca e lasat singur, suferinta si-o exteriorizează prin plâns si lătrat. Deci vei avea probleme cu vecinii. Daca il perii la 3-4 zile nu vei avea par prin casa. Pretul este acceptabil. Au multa energie, mai ales in primii 3ani deci va trebui scos la plimbare ca sa-si consume energia. In primul an are tendința sa roadă, cel putin asa s-a comportat schnauzerul meu.
https://pentruanimal...auzer-standard/
Foarte bun ar fi si English Staffordshire terrier care iubește enorm copii(ca orice terrier, de-altfel) dar sunt extrem de scumpi.

Maidanezii lasa foarte mult par, e groaznic in apartament. Doar daca ar gasi unul cu par sarmos. Am avut unul, tip lupoid, mic de vreo 6-7kg si lasa mai mult par decat Setterul si 4pisici la un loc.
Daca nu vrei neaparat de paza, ar fi bun un buldog francez. Sunt foarte nostimi.

Edited by Freddy12, 01 September 2019 - 11:58.


#22
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
@alx42
Sa afirmi că maidanezi sunt cei mai și cei mai cei, înseamnă să te  pishi cu bolta pe sute de ani de selecție și pe munca multor generații de crescători.
Daca tu vrei sa faci o faptă bună te rog sterilizează 100 de maidanezi și mergi din poarta in poartă educa oamenii să își sterilizeze femelele .
Lasă oamenii responsabili să își ia câinii care le plac .

Edited by pimi, 01 September 2019 - 12:25.


#23
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Bullterrier . Nu lasa par , are parul scurt . Nu este foarte activ cand creste mare si este bun pt. protectie  si nu prea latra . Sau bulldogul englezesc dar e cam balos .

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalx42, on 01 septembrie 2019 - 10:47, said:

maidanezii sunt cei mai inteligenti si sociabili si se incadreaza perfect in cerintele tale. si bonus- cei mai rezistenti la boli.
si se adapteaza usor la apartament.
pe aia de rasa pura de aceeasi talie o sa ii chinui tinandu-i in apartament.

dar probababil ca nu vrei maidanez ca nu da bine la aparente Posted Image
Nu e vorba de aparente. Maidanezii nu au caracteristici de rasa, totul e loterie ... Cand spui o rasa te gandesti in primul rand la standard si la niste trasaturi pentru care au fost crescuti respectivii caini.
Numai un amator poate crede ca un maidanez are toate insusirile cainilor de rasa...si bonus e un supercaine sanatos tun!

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toti cainii o sa ti se pishe pe covor daca esti un stapan de Bamburica...
Bull terrierul pare apropiat de ceea ce caut, dar e cam uratel cu botu ala de porcusor. Cu boxerul german are cineva experienta ?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Schnauzerul este galagios, din cunostintele mele... Nu pare un caine obedient :)

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postvitas, on 01 septembrie 2019 - 12:24, said:

Bullterrier . Nu lasa par , are parul scurt . Nu este foarte activ cand creste mare si este bun pt. protectie  si nu prea latra . Sau bulldogul englezesc dar e cam balos .
Da, si mie imi plac bullterrierii dar e o rasa mai dificila pentru cineva care nu a mai avut caini. E terrier si are shmekeria tipica acestora. Daca nu esti vigilent, el va fi seful in casa.

#28
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Toti cainii se considera din prima clipa membrii ai familiei.
Problema apare cand acest caine vrea "sefia" grupului.
Cat priveste rasa nu prea conteaza.
Eu as adopta un catelus de marime medie, maidanez daca se poate.

Edited by romvic, 01 September 2019 - 13:08.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
La maidanezi e loterie curată, mai ales daca stai in apartament. Iti iei un pui despre care nu stii cat de mare se va face, ce personalitate va avea, cat de mult latra sau cat de mult par lasa?

#30
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Cel care are o problema in a inghiti din cand in cand un fir de par al cainelui
mai bine sa-si faca un acvariu.

Exista caini care au lana, cum este de exemplu rasa Puly. :)

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai avut maidanez in casa? Eu am avut si stiu ce vorbesc. Nu e problema ca Ă®nghiți un fir de par ci de faptul ca ai tot timpul par pe haine. Trebuie sa aspiri de 2 ori pe zi cu un aspirator performan. Eu mi-am luat un Dyson Animal Pro care a costat vreo 2000 de lei in urma 11 ani. Acum nu se mai fabrica si a fost Ă®nlocuit cu alt model care costa 3000 lei.
https://m.emag.ro/as...1/pd/D3MS4NBBM/

View Postromvic, on 01 septembrie 2019 - 14:16, said:

Exista caini care au lana, cum este de exemplu rasa Puly. :)
He, he, deci tot la rase ajungem.
Nici pudelul nu lasa par dar latra mult si nu face paza insa pentru copii ar fi un tovaras de joaca excelent.

Edited by Freddy12, 01 September 2019 - 14:27.


#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 12:39, said:

Nu e vorba de aparente. Maidanezii nu au caracteristici de rasa, totul e loterie ... Cand spui o rasa te gandesti in primul rand la standard si la niste trasaturi pentru care au fost crescuti respectivii caini.
Numai un amator poate crede ca un maidanez are toate insusirile cainilor de rasa...si bonus e un supercaine sanatos tun!
si la aia de rasa e tot loterie. de unde crezi ca ii cumperi? ai impresia ca samsarul ii creste ca bunica de la tara? pt el e doar o afacere. scopul sau e sa obtina cat mai multi catei intr-un timp cat mai scurt si cu cat mai putine cheltuieli.

si daca tragi lozul castigator, sa tii un caine de rasa pura de talie medie sau mare intr-un apartament de cateva zeci de mp este tortura.
cu un maidanez mai merge, pt ca aia sunt sunt adaptabili, "caliti" de la natura pt conditii de puscarie.
cei de rasa pura insa sunt cum ai zis si tu - crescuti de om "artificial" pentru anumite caracteristici - si din cauza asta vin cu lipsuri mari in alte privinte

#33
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Deci tu trăiești cu impresia că toți câinii de rasă sunt reproduși doar de samsari....e bine ,ești pe calea cea bună . Statia următoare...paranoia.

#34
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postmyshyk, on 01 septembrie 2019 - 11:13, said:

Doar daca ai xxx in coada si habar nu ai ce inseamna apartament la bloc.
Tie iti recomand un caine Enot!

#35
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 12:46, said:

Toti cainii o sa ti se pishe pe covor daca esti un stapan de Bamburica...
Bull terrierul pare apropiat de ceea ce caut, dar e cam uratel cu botu ala de porcusor. Cu boxerul german are cineva experienta ?
E balos , are nevoie de multa miscare  si face galagie Posted Image . Eu n-am experienta decat cu tomberonezi si ciobanestii germani dar am cunoscut o gramada de catei , cand ii plimbam p-ai mei .

Edited by vitas, 01 September 2019 - 17:25.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce pisici inseamna rasa pura?
pedigree nu e o mancare de caini? ce treaba are cu caine de origine cunoscuta?

"pedigreeul" de fapt o hartie in care sunt trecute trei generatii in urma si ca apartin rasei respective.
cat de bun e cainele: fara defecte genetice, temperament mostenit genetic, potrivirea cu stapanul e fix treaba crescatorului.

si aici e marea teapa, sunt pe piata foarte multi inmultitori de caini pe care nu-i intereseaza selectie si eliminare defecte ci doar $$$$$$$$

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate