Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa P+1+M

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#163
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View Postangajatul_anonim, on 26 octombrie 2019 - 14:17, said:

Mai postez cateva poze cu armatura scarii care inca nu e gata si cu ce a ramas pe stalpi in urma buciardarii. O sa mai pun poze si la final, dupa ce adauga barele pentru forfecare.
Aia nu au vazut in viata lor cum trebuie sa arate armarea unei scari.
Nici din poza asta nu se intelege cum ar trebui sa arate armarea?

Attached File  armare scara.jpg   93.6K   99 downloads

#164
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Eu am inteles, le-am tramsmis si lor si dupa ai vazut in poze ce a iesit la grinda sub forma de linie franta. Am observat ca nu e rea intentie din partea lor, pur si simplu aia le-a iesit. Ei au trecut cu barele de sus jos si de jos sus fix pe dos si au facut X-uri in locul romburilor.
Alt aspect ciudat este ca nu lucrez cu 2-3 dorei luati cu ziua. Este vorba de o firma care a executat destul de multe lucrari la noi in oras. Cei cu proiectul la fel, au facut inclusiv cladiri P+5. Aici mie mi se rupe filmul. Ei vin cu recomandari bune de peste tot, dar cand va arat pozele voi spuneti ca sunt incepatori. Ceva nu se leaga.

#165
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Eu ma retrag din discuție . Păcat de banii pe care ii bagi acolo. Unii fac facultatea degeaba și își  bat joc de ani de cercetări in domeniul construcțiilor.
Cumva echipa e recomandata de Structurist sau arhitect?

#166
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View Postangajatul_anonim, on 26 octombrie 2019 - 15:34, said:

Eu am inteles, le-am tramsmis si lor si dupa ai vazut in poze ce a iesit la grinda sub forma de linie franta. Am observat ca nu e rea intentie din partea lor, pur si simplu aia le-a iesit. Ei au trecut cu barele de sus jos si de jos sus fix pe dos si au facut X-uri in locul romburilor.
Alt aspect ciudat este ca nu lucrez cu 2-3 dorei luati cu ziua. Este vorba de o firma care a executat destul de multe lucrari la noi in oras. Cei cu proiectul la fel, au facut inclusiv cladiri P+5. Aici mie mi se rupe filmul. Ei vin cu recomandari bune de peste tot, dar cand va arat pozele voi spuneti ca sunt incepatori. Ceva nu se leaga.
Eu nu vorbesc de grinda, ci de armarea scarii.
Dupa cum au pus armarea de la partea de jos, otova si pe podest si pe rampa, se vede ca nu au avut nicio intentie sa faca vreo forfecare.
https://forum.softpe...tach_id=2301301

#167
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postangajatul_anonim, on 26 octombrie 2019 - 15:34, said:

Ei vin cu recomandari bune de peste tot, dar cand va arat pozele voi spuneti ca sunt incepatori. Ceva nu se leaga.

Cred că NU ai înțeles - sunt defecte la turnarea betonului care NU trebuie să apară și stai LINIȘTIT că așa au lucrat și la alții dar nu le-a spus nimeni nimic că NU mai repetau greșelile astea.

Nu sunt începători nici amatori dar merg pe principiul - lasă că merge și așa că nu cade casa.

Știi de ce a făcut BURTĂ cofragul ăsta și a fost chertat stâlpul cât era CRUD imediat după turnare ?

CĂ NU A FOST legat cu sârmă de 4 cofragul și de asta NU  a fost vibrat betonul unde a ieșit segregat ca să nu PLESNEASCĂ cofragul și să borșească betonul.

Edited by MARIN-lON, 26 October 2019 - 15:57.


#168
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010

View PostBobitoi, on 26 octombrie 2019 - 15:43, said:

Eu ma retrag din discuție . Păcat de banii pe care ii bagi acolo. Unii fac facultatea degeaba și își  bat joc de ani de cercetări in domeniul construcțiilor.
Cumva echipa e recomandata de Structurist sau arhitect?
Nu. Este echipa cea mai serioasa dintre cei cu care am discutat (unii recomandati de proiectant, altii recomandati de la cunostinte). Nu iti imaginezi cum erau ceilalti. Au cerut in jur de 65 Euro/mp manopera la rosu.
Nu ma deranjeaza parerile contradictorii. Apreciez si le vad chiar constructive, atata vreme cat exista argumente si nu depasim limita bunului simt cu exprimarile. Prin urmare nu vad de ce te-ai retrage din discutie.

Am mai spus si mai devreme, uneori ma depaseste situatia. Nu cunosc domeniul si din cauza asta caut parerei, cu cat mai multe cu atat mai bine.

Legat de forfecari, nu pot adauga barele respective si la final?

View PostMARIN-lON, on 26 octombrie 2019 - 15:49, said:

Cred că NU ai înțeles - sunt defecte la turnarea betonului care NU trebuie să apară și stai LINIȘTIT că așa au lucrat și la alții dar nu le-a spus nimeni nimic că NU mai repetau greșelile astea.

Nu sunt începători nici amatori dar merg pe principiul - lasă că merge și așa că nu cade casa.

Știi de ce a făcut BURTĂ cofragul ăsta și a fost chertat stâlpul cât era CRUD imediat după turnare ?

CĂ NU A FOST legat cu sârmă de 4 cofragul și de asta NU  a fost vibrat betonul unde a ieșit segregat ca să nu PLESNEASCĂ cofragul și să borșească betonul.

Cred ca eu folosit sarma ca cea din poza de mai jos cand au legat cofrajele. Fiecare stalp a fost vibrat cu vibratorul (tatal meu a fost cu ei la turnare) si betonul a fost turnat pe etape. Cel cu pompa nu a fost pe graba. Betonul a fost de la statie (B350 aditivat) si nu au pus apa in el.

Attached File  WhatsApp Image 2019-10-25 at 10.37.18 PM(1).jpeg   630.87K   84 downloads

Edited by angajatul_anonim, 26 October 2019 - 16:11.


#169
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018

View Postangajatul_anonim, on 26 octombrie 2019 - 15:57, said:


Nu. Este echipa cea mai serioasa dintre cei cu care am discutat (unii recomandati de proiectant, altii recomandati de la cunostinte). Nu iti imaginezi cum erau ceilalti. Au cerut in jur de 65 Euro/mp manopera la rosu.
Nu ma deranjeaza parerile contradictorii. Apreciez si le vad chiar constructive, atata vreme cat exista argumente si nu depasim limita bunului simt cu exprimarile. Prin urmare nu vad de ce te-ai retrage din discutie.

Am mai spus si mai devreme, uneori ma depaseste situatia. Nu cunosc domeniul si din cauza asta caut parerei, cu cat mai multe cu atat mai bine.

Legat de forfecari, nu pot adauga barele respective si la final?
Nu.
Nu trebuie sa ne crezi pe noi , du te cu pozele astea la orice  birou de proiectare structuri și vezi ce zice.
https://forum.softpe...tach_id=2301304
https://forum.softpe...tach_id=2301302

Edited by Bobitoi, 26 October 2019 - 16:16.


#170
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Încă nu este gata. O sa revin cu poze când termina armarea.

#171
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Fraților - voi vedeți cât beton vine turnat la scara aia ? Este suficientă armătura. Am marcat pe poză cât de GROS va fi betonul.

E CLAR - nici unul de aici NU a participat niciodată la o turnare pe șantier.

VEDEȚI că e trasată pe COFRAG scara că așa se face pe ȘANTIER.

În poza 2 am marcat cu roșu EXACT cum va veni scara și cum e desenată pe cofrag.

BOBITOI - Nu ai fost niciodată pe un șantier.

INIȚIATOR - Iese MONOLIT scara aia, numai cu dinamita o dărâmi la cât beton intră în ea și scara SPRIJINĂ LATERAL pe grindă.

Edited by MARIN-lON, 26 October 2019 - 16:35.


#172
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
.

Edited by Bobitoi, 26 October 2019 - 20:59.


#173
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Aveți din întâmplare poze cu o armatura executata cu zone de forfecare la o scara care sa fie cât de cât asemănătoare cu a mea?

#174
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Scara ta va fi de tipul scăril de tip SCOICĂ care este încastrată în zid, las-o că știu ăia ce au de făcut. Nu căuta pe internet ce scriu că nu găsești și scara aia și fără armătură stătea și nu cădeau treptele.

S-au chinuit ăia în ultimul hal să facă cofragul ăla la scară, lasă ce nu cunoști, vezi mai bine cum repari stâlpii ăia.

Edited by MARIN-lON, 26 October 2019 - 21:48.


#175
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View Postangajatul_anonim, on 26 octombrie 2019 - 21:23, said:

Aveți din întâmplare poze cu o armatura executata cu zone de forfecare la o scara care sa fie cât de cât asemănătoare cu a mea?
Am gasit cateva:

Attached File  100_2694.JPG   555.65K   95 downloads

Attached File  100_1745.JPG   729.22K   100 downloads

Attached File  100_1746.JPG   590.38K   98 downloads

#176
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Inițiator - ca scara asta centrală făceam scările la vilele pe care le-am făcut pentru unii și asta e de tipul cu grindă și ambele ape sprijină pe grinda pe care am marcat-o cu roșu în poza asta.

Scara ta e de tip care sprijină LATERAL pe grindă și o să mai bage armătură în ea că umează să facă TREPTELE, adică să pună scândurile la cofrag unde se toarnă treptele.

Edited by MARIN-lON, 26 October 2019 - 22:11.


#177
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Scara mea e armata acum exact ca in schița pe care am făcut-o in creion. Dacă la fiecare unghi dintre rampe și podeste adaug barele desenate din pix nu ar trebuii ca aceasta forfecare sa fie executata?
Attached File  A3CA1901-0EAC-4F66-A749-EE2504F19194.jpeg   151.27K   48 downloads

#178
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Ma gandisem si eu la varianta asta, dar nu am intalnit-o in practica. Nici in teorie :)
Teoretic ar putea sa functioneze, dar cred ca doar in anumite situatii - cand ai suficienta lungime de petrecere intre barele initiale si cele suplimentare, ca sa se faca transmiterea efortului.
Oricum, cred ca scara ta are suficienta sustinere pe 3 laturi ca sa nu conteze ca nu ai facut forfecarea aia, dar am vrut sa-ti arat cum se face corect.

#179
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Prin lungime de petrecere te referi la 60 de diametrii de jontare sau 10 diametrii de sudura? A fost un stalp unde au fost lasate barele prea scurte si ing. structurist a cerut sa adauge alte bare cu 14 cm de sudura la fiecare bara.

Edited by angajatul_anonim, 26 October 2019 - 22:55.


#180
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Da, la aia ma refeream.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate