Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa P+1+M

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#109
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
https://images.app.g...tjmXmnrcyozY9DA

https://images.app.g...aYp4LqdSAQgPvX7
Ultimul link e cam ca a ta
Uita te in primul link cum se intersectează barele, indiferent ca e scara sau grinda la la scara. Fier montat doar cu gândul ca e fier acolo nu are nici o valoare .
Poate nu conștientizezi importantă forfecarii și montarea grinzii de la podest, dar dacă faci casa sa locuiești tu in ea, fute constructorul sa execute cum trebuie, pt ca tu ii plătești .

Edited by Bobitoi, 20 October 2019 - 13:57.


#110
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Aaa, sa nu uit.. nu i lasa sa lucreze la rampa cu fier de 12, pt ca nu vor reuși, pt 12 trebuie fierar care sa stie cum se executa , la ei nu e cazul.
Poți pune fier de 10 cu repartiție fier de 8 la pas de 10 cm.
Fierul de 10 îl manevrezi mai ușor , pt ca sigur vor gresi
Nu mai pot edita primul mesaj, dacă te uiți in link- vei vedea la armare un romb culcat, ala se numește forfecare,

https://images.app.g...aYp4LqdSAQgPvX7

Edited by Bobitoi, 20 October 2019 - 14:14.


#111
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Multumesc pentru sfaturi. O sa ii pun in vedere constructorului si o sa revin cu mai multe poze.

#112
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Asa arata grinda la momentul de fata. Nu are forfecare nici la unghiul de sus nici la cel de jos. Se poate remedia prin adaugarea a 4 bare atat la unghiul superior cat si la cel inferior?

Attached File  WhatsApp Image 2019-10-20 at 4.50.40 PM(1).jpeg   246.75K   154 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-10-20 at 4.50.40 PM.jpeg   225.72K   131 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-10-20 at 4.51.38 PM.jpeg   205.63K   127 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-10-20 at 4.56.44 PM.jpeg   281.9K   107 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-10-20 at 4.51.38 PM(1).jpeg   303.6K   141 downloads

#113
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Nasol rău de tot.inca o data repet. E mai simplu sa desfaci pt ca e vorba de 20 și ceva de kg de fier, nu e o avere..
Barele la grinda minim 14 , pt ca văd ca au folosit și 10 pe acolo, e prea subțire
Grinda minim 40 ca înălțime , iar pe Lățime cât caramida
Dacă îmi dai câteva dimensiuni îți desenez eu

Acum tu știi cum vrei sa faci, dar e păcat de banii pe care i ai băgat acolo ca niște habarnisti sa facă cum vor .
Cred ca și tu dacă te ambiționezi o faci mai drept decât aia ce au lucrat acolo.
https://forum.softpe...tach_id=2298982
Aici cel puțin e jale

Ei vor încerca sa ți arate ca nu merge grinda făcută mai mare pt ca lovește in treptele alea desenate pe cofraj. Tu aici o sa le spui ca sa cofreze grinda separat , iar in dreptul rampei sa decupe cofrajul ca sa se prindă cu repartiția din rampa

Edited by Bobitoi, 20 October 2019 - 18:24.


#114
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Spune-mi de ce dimensiuni ai nevoie. Daca nu le am, maine dimineata le pot lua de la santier. Din cate stiu distanta dintre cei doi stalpi neturnati intre care se afla grinda e de 2,75. Iar scara are o latime de 98 de cm. Caramida pe care e asezata grinda e STH de 38cm.

#115
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Ai plan cofraj scara?, ca as putea sa iau de acolo dimensiunile

Vezi ca mai ai și varianta sa faci grinda dreapta, ca sa scapi de forfecare acolo, cred ca e cel mai bine așa, și pt ei și pt tine

#116
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
O varianta ar mai fi sa vorbesti cu proiectantul, poate iti face naiba 2 console, cate una la nivelul fiecarui podest, eliminand partea inclinata, ca nu ajuta la nimic partea aia inclinata.
Mai ales ca nu pari sa ai oameni care sa execute asa ceva, n-or fi vazut niciodata cum se pune armatura la scari, cu acele forfecari.
Bine, la rampele scarilor tot trebuie sa faca acele forfecari ...

Edited by ech, 20 October 2019 - 18:31.


#117
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018

 ech, on 20 octombrie 2019 - 18:30, said:

O varianta ar mai fi sa vorbesti cu proiectantul, poate iti face naiba 2 console, cate una la nivelul fiecarui podest, eliminand partea inclinata, ca nu ajuta la nimic partea aia inclinata.
Mai ales ca nu pari sa ai oameni care sa execute asa ceva, n-or fi vazut niciodata cum se pune armatura la scari, cu acele forfecari.
Bine, la rampele scarilor tot trebuie sa faca acele forfecari ...
Ce zici dacă ar face o grinda mare ce unește podestele? E simplu pt ei și ar uni și zona dintre stâlpi, ca o măsura in plus de siguranța, msi ales ca nu e costisitoare

Edited by Bobitoi, 20 October 2019 - 18:38.


#118
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Planul de cofraj pe care il am are dimensiuni mai mari decat cel de arhitectura dupa care s-a executat. Problema a aparut din cauza faptului ca initial proiectul a avut 126mp la sol, dar primaria nu a acceptat mai mult 100. Prin urmare planurile legate de structura nu s-au mai modificat (au ramas la 126mp). La momentul respectiv nu am realizat toate implicatiile si am acceptat.

#119
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 Bobitoi, on 20 octombrie 2019 - 18:36, said:

Ce zici dacă ar face o grinda mare ce unește podestele? E simplu pt ei și ar uni și zona dintre stâlpi, ca o măsura in plus de siguranța, msi ales ca nu e costisitoare
Da, poate ca e si mai simplu asa, mai sparge doar niste zidarie de sub podestul de mai sus.

Edited by ech, 20 October 2019 - 18:40.


#120
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018

 ech, on 20 octombrie 2019 - 18:39, said:


Da, poate ca e si mai simplu asa, mai sparge doar niste zidarie de sub podestul de mai sus.
Sunt modificări minore și ar fi in stare sa facă asta


#121
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Asta cu unitul stalpilor printr-o grinda asa inalta acolo nu prea cred ca e o masura de siguranta, ca ii rezulta "stalpi scurti", dar la o casa asa mica nu cred ca ar fi asa o problema ...
De-aia in general prefer niste console, dar in cazul asta nu cred ca e important structural ce varianta alege ... cum i-o fi mai simplu.

#122
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018

 angajatul_anonim, on 20 octombrie 2019 - 18:39, said:

Planul de cofraj pe care il am are dimensiuni mai mari decat cel de arhitectura dupa care s-a executat. Problema a aparut din cauza faptului ca initial proiectul a avut 126mp la sol, dar primaria nu a acceptat mai mult 100. Prin urmare planurile legate de structura nu s-au mai modificat (au ramas la 126mp). La momentul respectiv nu am realizat toate implicatiile si am acceptat.
Vezi ce am scris noi pe aici și pune-i sa facă o grinda mare, in care intra doar rampele de la cota zero și rampa de la placa peste parter, urmând ca zona înclinată de la mijlocul podestului sa nu fie ancorata de grinda, pt ca nu e necesar

 ech, on 20 octombrie 2019 - 18:44, said:

Asta cu unitul stalpilor printr-o grinda asa inalta acolo nu prea cred ca e o masura de siguranta, ca ii rezulta "stalpi scurti", dar la o casa asa mica nu cred ca ar fi asa o problema ...
De-aia in general prefer niste console, dar in cazul asta nu cred ca e important structural ce varianta alege ... cum i-o fi mai simplu.
De asta inițial am spus ca era mai bine o grinda 40 pe 38, dar nu are oameni care sa execute așa ceva.

In general când văd podest cu mai multe rampe eu propun scara balansata cu grinda înclinată tocmai ca sa evit forfecarile, pt ca meseriașii lucrează după ureche și nu știu sa facă o forfecare

#123
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Daca solutia corecta este grinda de 40 cu 38 cu zone de forfecare o sa insist sa o faca. Cu bare de 14. Etrierii de 30x30?
Am verificat in DTAC si nu exista plan de cofraj. Singura plansa cu dimensiunile scarii este asta:
Attached File  Plan A (parter).jpg   290.81K   41 downloads
La fata locului, in urma masuratorilor mi-au spus ca treptele vor fi de 18cm(in loc de 17,5), iar latimea scarii de 98(in loc de 100).

Edited by angajatul_anonim, 20 October 2019 - 19:02.


#124
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Etrierii 35 pe 33

 angajatul_anonim, on 20 octombrie 2019 - 18:57, said:

Daca solutia corecta este grinda de 40 cu 38 cu zone de forfecare o sa insist sa o faca. Cu bare de 14. Etrierii de 30x30?
Am verificat in DTAC si nu exista plan de cofraj. Singura plansa cu dimensiunile scarii este asta:
Plan A (parter).jpg
La fata locului, in urma masuratorilor mi-au spus ca treptele vor fi de 18cm(in loc de 17,5), iar latimea scarii de 98(in loc de 100).
Nu găsești in DTAC , ci in DDE

Edited by Bobitoi, 20 October 2019 - 18:59.


#125
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
DDE care nu a mai fost modificat dupa ce primaria a respins DTAC-ul facut pentru 126mp.
Am inteles cum trebuie facuta grinda respectiva. Explica-mi te rog cum sa se ancoreze corect cu scara de ea. Maine o sa ii pun sa modifice.

#126
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Regula in forfecari e așa și vorbim ca pe șantier ca sa înțelegi :
- barele de la partea inferioara Se duc sus după ce treci de unghi
- barele de la superioară se duc jos și așa începem rombul
- și după asta mai vine o bara jontata sus-sus ca sa terminam rombul.
Asta e valabil pt primul primul podest
Vezi ca la grinda e asemanator


https://images.app.g...zQ4tRFmM1ktnzB9
Uite aici exact ca la tine pt prima parte, aia in care trebuie sa pleci din mustățile ancorate cu ancora chimica

Și vezi acolo jos unde trebuie sa bagi mustățile trei rânduri de bare , exact ca in link -ul de mai devreme

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate