Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Prima casa -> Prima familie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostAdm, on 26 august 2019 - 06:14, said:

Eu ma intreb cum stau astia cu aritmetica destul de simpla.
Adica familia cu un copil, trebuie sa aiba venituri nete max de 4500 lei (950 EUR).

Problema ce mai mare in ultimul timp este ca preturile au expodat la imobiliare, iar in acelasi timp suprafetele au devenit jignitor de mici, adesea oferind confort de ghetou.

Nu stiu sa existe norme calitative pentru Prima Casa!

Eu nu prea inteleg aceste modificari.
De cand incepe acest program? Din 2020?

#20
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMARIN-1973, on 26 august 2019 - 07:51, said:


Ăsta de mai jos a vrut să facă un mall dar i-au luat-o alții înainte în zona aia și acum stă și așteaptă să-i iasă socotelile ca să construiască blocuri acolo, e minim 20 de milioane terenul ăla și nu îl va strica să construiască ceva pe el decât dacă va fi convins că se vor vinde toate blocurile pe care vrea să le facă acolo.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

DIn ce vad acolo, e zona de case, adica un puz maxim p+2.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAdm, on 26 august 2019 - 06:14, said:

Ministerul Finanţelor vrea să modifice programul ”Prima casă”, care se va numi “O familie, o casă” şi va fi destinat familiilor cu venituri mici, urmând să fie impuse un prag de venit pentru beneficiari şi un preţ maxim de achiziţie a locuinţei.



Eu ma intreb cum stau astia cu aritmetica destul de simpla.
Adica familia cu un copil, trebuie sa aiba venituri nete max de 4500 lei (950 EUR).

Problema ce mai mare in ultimul timp este ca preturile au expodat la imobiliare, iar in acelasi timp suprafetele au devenit jignitor de mici, adesea oferind confort de ghetou.

Nu stiu sa existe norme calitative pentru Prima Casa!

Eu nu prea inteleg aceste modificari.


Nici nu vor exista vreodata norme calitative. Astea sunt determinate de piata. De ceea ce se cere si ceea ce se poate oferi de banii respectivi. Si in Londra sau Amsterdat suprafetele sunt jignitor de mici. Stiu,  o sa spuna lumea ca Bucurestiul nu se compara cu astfel de orase. Uite ca totusi se compara. Piata a ajuns la acest nivel ......

#22
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asa zic, 2020.
Practic ca si programul prima casa in forma normala, ba, mie imi pare genul ala de promisiune inainte de alegerile locale si nationale.

Ma uit si prin provicine ca se construiesc blocuri mamut, dalea de pe vremea lui Ceausescu erau camine de nefamilisti, nu aveai familie? Te cazau la un asemenea camin. Acum au pus o baie mica in camera si zambeste fraiere ca ESTE GARSONIERA.

Ar trebui sa fie imprumuturi garantate de stat cu dobanda fixa, in rest te-ai descurcat, treaba ta ce cumperi, treaba ta cum platesti, macar sa te ajute statul cu dobanda fixa.

Traim intr-o tara condusa de tampiti, cand tampiti se cearta? Instabilitatea politica si economica freaca roborul, daca in urma cu cativa ani aveam robor 0.7, acum avem robor 3 si ceva, nu stiu cat este robor ca am credit dar este cu dobanda fixa si nu urmaresc robor.

#23
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostDuskGerman, on 26 august 2019 - 08:52, said:


Traim intr-o tara condusa de tampiti, cand tampiti se cearta? Instabilitatea politica si economica freaca roborul, daca in urma cu cativa ani aveam robor 0.7, acum avem robor 3 si ceva, nu stiu cat este robor ca am credit dar este cu dobanda fixa si nu urmaresc robor.

Robor-ul de 0.7 era o anomalie, nu cel actual

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
"De asemenea, la data solicitării creditului garantat, veniturile nete lunare ale beneficiarului individual sau ale beneficiarului împreuna cu soţul sau soţia,"

Se permite daca beneficiarul "individual" nu este casatorit/a?

#25
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Ce as face eu daca as fi statul roman dar bine ca nu sunt ca astfel de decizii sunt imorale si gresite: dau o astfel de lege, oamenii cu venituri putin peste se vor arunca sa cumpere pana la data limita, preturile vor creste, inainte cu cateva luni de 2021 ma razgandesc si zic ca nu mai e o idee buna, revenim la ce a fost inainte.

#26
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Prima casa este un program de pacalit tinerii.
In fiecare an vi s-a dat cate un anunt ca prima casa se termina, se schimba, se limiteaza, nu se mai da fonduri. Nu este nimic adevarat, este vorba de tehnica de presat cumparatorii numita "limited offer". Statul roman isi bate joc de tineri mintindu-i ca nu mai apuca sa cumpere ca tinerii sa nu mai stea pe ganduri si sa cumpere cat mai repede. Este o tehnica de manipulare emotionala aproape psihopatica.

Edited by meta-cognition, 02 November 2019 - 18:43.


#27
Imobiliarii

Imobiliarii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.08.2018

View Postmeta-cognition, on 02 noiembrie 2019 - 18:42, said:

Prima casa este un program de pacalit tinerii.
In fiecare an vi s-a dat cate un anunt ca prima casa se termina, se schimba, se limiteaza, nu se mai da fonduri. Nu este nimic adevarat, este vorba de tehnica de presat cumparatorii numita "limited offer". Statul roman isi bate joc de tineri mintindu-i ca nu mai apuca sa cumpere ca tinerii sa nu mai stea pe ganduri si sa cumpere cat mai repede. Este o tehnica de manipulare emotionala aproape psihopatica.

Pai nu mai bine vinzi acum cat e "crestere economica" maxima ? :) Se sparge si asta :)) Statul ajuta bancile, nu cumparatorii :D

#28
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
vinzi, daca ai ce vinde.
daca nu ai acoperis deasupra capului, cumperi, indiferent de ciclul criza-bula.
Esti sanatos? Ai veniturile necesare pentru rata??
Cumperi. d-zeu cu mila ce-o fi peste 14 ani, acum am nevoie de apartament in bucuresti.

#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Sau închiriezi, de ce sa te îngropi in rate variabile

#30
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
daca te inhami la credit, exista totusi speranta ca totul sa mearga astfel incat sa iesi la liman, iar la sfarsitul contractului cu rate variabile sa ramai proprietar pe apartament
daca se intampla atunci inseamna ca a fost cea mai buna alegere
daca NU se intampla, atunci o bagi pe aia cu : ce-am avut? si ce-am pierdut??
Darea-n plata este fix chestia in care resetul te aduce fix in situatia in care trebuie sa-ti cauti chirie.
In familia mea, bunici, parinti nepoti, deja sunt duse la bun sfarsit 8 credite imobiliare.
Ca aceste septe case nu sunt in proprietate unui singur ( mostenitor) se datoareaza faptului ca inntotdeauna familiile au fost cu minim 3 copii.

Edited by tioopedi, 20 November 2019 - 20:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate