Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

What3words

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Este o aplicatie de localizare dezvoltata incepand cu 2013 de o companie britanica.

Despre ce este vorba:

Practic au impartit toata planeta in 57 de miliarde de patrate cu latura de 3 metri carora le-au atribuit un cod format din 3 cuvinte din dictionarul englez.

Astfel, daca vrei sa comunici cuiva o locatie precisa, trebuie sa comunici doar aceste 3 cuvinte si nu o insiruire foarte lunga de cifre precum coordonate GPS.

Inclusiv politia britanica recomanda tuturor sa instaleze aplicatia.

Am instalat-o si eu si m-am jucat cu ea, ideea mi se pare absolut bestiala. In UK sunt inclusiv firme care isi pun la adresa locatia What3words. Partea buna este ca pe adresa ta ai multe patrate cu latura de 3 metri. Deci e posibil sa gasesti chiar o combinatie interesanta de 3 cuvinte.

Dezvoltatorii spun ca au fost suficiente 40.000 de cuvinte pentru numirea tuturor patratelor cu combinatie de 3 cuvinte.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Interesant :)). Ar fi misto daca ar face si traducerea cuvintelor, chiar daca s-ar face automat cu google translate. Ar fi mai usor de utilizat si pentru altii din alta tari.

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ce harti folosesc?

#4
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
am folosit metoda asta de localizare acum 2-3 ani, cand a trebuitsa ajungem la un medic stomatolog : cabinetul era la etajul 1 si 2, iar jos era doar usa de la intrare, ca strada e plina de companii , si costa mult sa ai deschidere la strada..  anyway, cand am sunat , secretara ne-a spus de aplicatie si ne-a zis cele 3 cuvinte, si am ajuns in fata usii..

Din cate tin minte dezvoltatorii aplicatiei facusera variante si pt alte limbi de circulatie internationala ( franceza, italiana spaniola ) dar cuvintele era alese la nimereala (random) si nu puteai sa alegi o anumita combinatie de cuvinte care sa fie adresa postala ( de ex: best.italian.restaurant  )


later edit : mi-am amintit ce era in neregula cu aplicatia : nu exista inter-operabilitate cu google maps ( nu puteai sa cauti pe google maps, bazandu-te pe combinatia de cuvinte  )  si nici operatorii de aparate de navigatie gps nu ofereau inter-operabilitate ; dar aplicatia mergea bine daca aveai internet pe mobil si serverul lor nu era suprasolicitat

Edited by marmota_vasi, 21 August 2019 - 10:14.


#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postbai3tzash, on 21 august 2019 - 09:37, said:

Interesant Posted Image). Ar fi misto daca ar face si traducerea cuvintelor, chiar daca s-ar face automat cu google translate. Ar fi mai usor de utilizat si pentru altii din alta tari.

La un moment dat era tradus inclusiv in romana.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Am folosit-o acum cativa ani la un festival ca sa inlocuim "unde esti? -La un copac" cu "cheddar, wing, ship".

Ideea e buna, dar are aplicatie limitata.

Edited by Lex404, 21 August 2019 - 10:20.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
In ce sens e limitata? Mie mi se pare foarte bine pusa la punct. Apesi un buton si poti da share la locatie prin absolut orice metoda doresti: link, email, whatsapp, facetime, messenger, etc, etc.

Apesi alt buton si poti naviga la locatie cu absolut orice aplicatie de navigatie (waze, google maps, sygic, here, maps.me, etc, etc) pe care o ai instalata pe telefon.

Mie nu mi e pare limitata deloc, ba dimpotriva.

Edit;

Ai vrut sa zici "aplicabilitate"? Nici cu asta nu sunt de acord. Mai usor decat sa comunici 3 cuvinte cu care oricine din fata unui calculator te poate localiza in cateva secunde cu o precizie extrem de mare, nu vad ce ar putea fi.

Edited by abac, 21 August 2019 - 10:29.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbai3tzash, on 21 august 2019 - 09:37, said:

Interesant Posted Image). Ar fi misto daca ar face si traducerea cuvintelor, chiar daca s-ar face automat cu google translate. Ar fi mai usor de utilizat si pentru altii din alta tari.

Aplicatia deja are dictionar pentru 20 de limbi.

Numele sunt diferite in limbi diferite. Pentru fiecare limba exista combinatia proprie, nu sunt traduse -> dealtfel in unele limbi este imposibil sa traduci anumite cuvinte, traducerea unui singur cuvant poate rezulta in mai multe cuvinte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate