Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Motorola One Zoom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#37
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Review GSMArena.  Pagina referitoare la camere.
[ https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/19/motorola-one-zoom/battery/-727/gsmarena_267.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu prea imi vine sa-l cumpar dupa reviewul asta, dar nu am prea inteles care ar fi alternativele cu zoom in zona tele si camera UWA pe langa cea principala.
Fotografiile mai soft cu camera principala probabil vor fi rezolvate in viitor prin software, dar cine stie cand, din moment ce l-au scos din Android One desi l-au numit One, cei de la Motorola nefiind prea vioi la updateuri.

#39
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postedri, on 16 octombrie 2019 - 17:43, said:

Conform valorilor FOV din review, are UWA aproximativ 13mm "echivalent" si camera principala cu aproximativ 27mm "echivalent" . Tele zoom x3 desi nu se specifica ar trebui sa se raporteze la camera principala, deci ar fi un zoom optic 27-81mm. Cu zoom hibrid s-ar ajunge la 270mm, dar nu prea cred ca vor fi imagini utilizabile, probabil se numeste hibrid ca sa nu-i spuna pur si simplu zoom digital. Oricum faptul ca are OIS si o plaja focala intre 13 si 80mm il face un telefon atractiv.

Ce am taiat in mesajul anterior este o presupunere eronata. M-a cam intrigat reviewul de pe gsmarena asa ca m-am documentat si de pe la altii Posted Image
Tehnologia actuala a telefoanelor cu asa zis zoom este data de fapt de niste prime-uri (obiective cu distanta focala fixa), imaginile capturate cu acestea fiind interpolate software. La 28mm (camera principala) este imagine generata in principal optic, la fel la x3 adica la 81mm. Pentru distantele focale intre cele doua valori se obtin imagini interpolate software din cele doua camere. Asa ca este normal ca in aceasta plaja sa avem imagini mai soft, depinde de fiecare producator la ce algoritmi de prelucrare a imaginilor are acces si cum i-a implementat. Unii merg doar pana la x2 pentru ca sunt limitati de grosimea telefonului. In general producatorii ofera informatii doar despre marimea senzorului de pe camera principala si nu intamplator Posted Image Camerele aditionale (dupa cum s-a discutat ceva si pe aria foto) utilizeaza senzori mai mici, implicit de calitate inferioara, comparativ cu deja micii senzori de pe camera principala Posted Image De abia la anul se pare ca vor apare la unii producatori mai multe telefoane telefoane cu zoom real, adica lentile care se misca pe o anumita distanta pentru a modifica optic distanta focala (tehnologie care presupune prisme pentru schimbarea directiei fascicolului de lumina, mecanica ultrafina de precizie, etc.).
[ https://cdn57.androidauthority.net/wp-content/uploads/2017/02/Oppo-5x-Precision-Optical-Zoom-840x494.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum Motorola nu se mai afla printre pionierii inovatori in domeniu, insa probabil peste 2-3 ani aceasta tehnologie va deveni uzuala pentru toti producatorii.

Alte cateva reviewuri care mi s-au parut mai echilibrate decat gsmarena (care in ultima vreme favorizeaza telefoane disponibile in principal pe piata chineza, indiana si fara suport client oficial in Europa), care intr-adevar la un pret mai mic obtin punctaje mai mari in fel de fel de benchmarkuri. Nu stiu cat de mult se simte diferenta intre un telefon cu 384 de puncte fata de unul cu 295 in viata reala pentru un utilizator obisnuit care nu este obsedat de jocuri pe telefon sau sa filmeze, vizualizeze, proceseze filme la rezolutie enshpeka si sute de fps Posted Image

https://www.phoneare...erritory_id4718

https://www.pocket-l...w-specs-cameras

https://www.trustedr...torola-one-zoom

https://www.digitalt...ne-zoom-review/

Nu mi se pare un telefon de nerecomandat, asa cum sugereaza gsmarena. Nu are rost sa comparam performantele cu modelele de varf de la Samsung, Apple sau Huawei (fara Android nici nu mai conteaza in afara chinei), care au preturi de cel putin 2-3 ori mai mari. In gama lui de pret nu prea mai exista alte telefoane cu tele de 81mm (echivalent?!?).
De fapt mie imi ajunge ce spune unul dintre reviewueri ca daca Thanos ar fi trebuit sa aleaga un telefon, pe asta l-ar fi ales :)

#40
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9paDG8fANo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Am fost saptamana trecuta intr-un magazin unde era telefonu asta si am facut o verificare rapida a camerei foto (am avut la dispozitie mai putin de jumatate de minut Posted Image ). Vazute la marirea maxima permisa de ecranul telefonului, pozele erau soft, dar nici nu aveam ochelarii la mine Posted Image. Intrigat, am revenit acum vreo doua zile pentru un test mai temeinic, intre 5-10 minute Posted Image. Am verificat ce se putea verifica in magazin, la lumina de acolo, cu telefonu legat de cablul acela antifurt. Fotografiile sunt soft, dar mult mai sharp cu ochelari  Posted Image  pentru zoomuri de tipul 1.3, 1.7, 2.2, 2.7, etc. care sunt zoomuri digitale imaginea fiind obtinuta prin interpolare din imaginea reala a camerelor. Utilizand telefonul la x0.5 x1 sau x3, cand se foloseste numai una dintre cele 3 camere, se schimba total povestea. Fotografiile sunt bune ... cat pot fi de bune pentru un telefon. Posted Image Am comparat cu un Iphone 11Pro si un Samsung 10+, care erau prin preajma (acelea au x2). Cu cele doua varfuri de gama, in conditiile de magazin, verificare ochiometrica la marirea maxima permisa de ecranul fiecarui telefon, fotografiile erau ceva mai sharp la x0.5 si x1 si vizibil mai sharp la x2 decat la x3. La o privire normala a fotografiilor diferentele erau marginale, mult mai mici decat diferentele de pret dintre Motorola Zoom si celelalte doua telefoane. Revenind la zoomuri de tipul x1.3, x1.7 etc. diferentele se vad si fara ochelari. Aifonu s-a descurcat semnificativ cel mai bine, dar si samsungu era la departare mare de Motorola. Probabil algoritmii de interpolare utilizati de cei doi sunt mult mai bine optimizati si implementati software.

Chiar in ziua in care am mers prima data la magazin, pentru prima verificare, am comandat o husa pentru telefonul asta, ca sa fie sanse sa ajunga anul asta Posted Image Acum nu stiu daca o voi utiliza sau nu. Posted ImageDaca era cu Android One nu ma mai gandeam atata, insa in zona asta de preturi (nu iau in considerare telefoanele facute pentru piata din china din care o mica parte dintre telefoane sunt personalizate si pentru cei care au voie cu google store ) nu exista alt telefon cu camera x3 (sau macar x2). Daca Nokia 8.2 va fi cu cel putin x2 pe langa deja clasicele x0.5 si x1 as opta pentru acela.

PS In conditiile de lumina slaba din magazin fotografiile facute cu acest Motorola Zoom aratau mult mai bine decat cele obtinute cu Zeissurile de pe telefonul meu de acum, Nokia 6.1.

Edited by edri, 03 November 2019 - 08:12.


#42
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-qkbUettzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Android 10, înaintea celor din Android One?
[ https://i2.wp.com/www.nashvillechatterclass.com/wp-content/uploads/2019/11/Motorola-one-Zoom.jpg?ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
thealliens

thealliens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.10.2008
Până în februarie poate îl primim.


#45
thealliens

thealliens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.10.2008
As dori să știu dacă aveți alte carcase cumpărate pe langa cea din pachet si de unde?

#46
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Au inceput deja reducerile de BF la magazinul care vinde Motorola, cam toate One au mici reduceri 1-200lei, numai unul dintre ele nimic.

#47
thealliens

thealliens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.10.2008
Score  Antutu.

Attached Files



#48
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Si ce inseamna scorul asta, ca e bun, ca nu-i bun, sau nu conteaza?

Edited by edri, 22 November 2019 - 13:31.


#49
thealliens

thealliens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.10.2008
Pai eu zic ca e bun.
Cand m-am interesat de tel si ce poate, pe net avea scor mult mai mic (sub 171000) si nu vroiam sa fac downgrade prin acest telefon.


#50
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Deja este la 1.600 lei. Redus de sarbatori, mult mai bun la pret fata de BF 1.900 lei.

#51
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Cum se prezinta ecranul? Mi se pare cam fragil cand bati in el fata de alte telefoane ce au Gorila Glass. Cine il are cum e cu pozele si daca a primit recent actualizare de securitate?

#52
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://i.imgur.com/n0gCdeO.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
...si care-i concluzia dupa sirul ala de numere afisate?

Cat despre actualizari de securitate IMHO tocmai de aceea nu l-au bagat in Android One, ca sa nu mai fie obligati sa tot dea lunar actualizari de securitate

Edited by edri, 12 December 2019 - 08:30.


#54
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Este și un link pentru toată povestea, chiar pe imaginea de mai sus…

Photo
  • Pros
    • Correct exposure in well-balanced lighting
    • Accurate autofocus
    • Pleasant background blur in bokeh shots
    • Good exposure mixing flash with additional light sources
  • Cons
    • Focus instabilities using zoom at medium and long distances
    • Poor color rendering, especially outdoors
    • Visible ringing artifacts
    • Limited dynamic range
    • Depth estimation failures in bokeh shots
    • Slow autofocus response times
Video
  • Pros
    • Good stabilization in static scenes
    • Well-controlled noise in low light
    • Stable autofocus in all lighting conditions
  • Cons
    • Low detail preservation
    • Limited dynamic range
    • Strong ringing artifacts
    • Green/blue color cast outdoors
    • Inaccurate color rendering
    • Visible frame shifts with walking or panning actions
    • Autofocus steps visible when tracking


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate