Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum se face tuica acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cf. literaturii de specialitate, cazanele de cupru faciliteaza niste reactii chimice (daca sunt spalate a.i. sa fie lucioase. Altfel spus cu cat sunt mai mate/murdare/oxidate cu atat aceste reactii nu au loc sau sunt mai slabe), care nu se petrec in cele de inox. Am citit de ele, scria mai pe indelete, dar naiba mai tine minte.

#128
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postscania_delfin, on 07 septembrie 2022 - 08:29, said:

Ce problema au cazanele de inox?
Odata e ceea ce spune si Adip. E suficient sa te uiti la marile distilarii de cognac, whisky si ceo mai fi (ca sunt zeci de astfel de poze pe net) si vei vedea ca, cazanele sunt facute din cupru. Si sunt fabrici serioase in acest sens nu distilarii din astea tip gospodarul de la tara. Practic cam toate bauturile distilate din lumea asta se fac, in special la prima distilare, in cazane de cupru. La a doua distilare se mai folosesc si vase(coloane in special) de inox. Apoi am si ceva experienta practica ca am baut tuica distilata si in cazan de inox si in cazan de cupru dar niciodata nu am baut o tuica cu adevarat buna distilata in inox.

#129
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostAlexD2, on 07 septembrie 2022 - 10:34, said:

Odata e ceea ce spune si Adip. E suficient sa te uiti la marile distilarii de cognac, whisky si ceo mai fi (ca sunt zeci de astfel de poze pe net) si vei vedea ca, cazanele sunt facute din cupru. Si sunt fabrici serioase in acest sens nu distilarii din astea tip gospodarul de la tara. Practic cam toate bauturile distilate din lumea asta se fac, in special la prima distilare, in cazane de cupru. La a doua distilare se mai folosesc si vase(coloane in special) de inox. Apoi am si ceva experienta practica ca am baut tuica distilata si in cazan de inox si in cazan de cupru dar niciodata nu am baut o tuica cu adevarat buna distilata in inox.
Multumesc de raspuns. Am intrebat findca eu am cazan de inox de 100l, am fost multumit de tuica ,dar poate in cazan de cupru iese mai buna.

#130
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostZark, on 14 august 2019 - 07:32, said:

Am avut in bloc acum cativa ani cand stateam in Romania...
Trebuie vazut si ce zice legislatia aia de pe unde stai despre producerea bauturilor alcoolice.
Am avut un unchi prin Craiova care isi facea tuica acasa desi statea la bloc. Chiar nu mai stiu cum arata scula cu care distila, era ceva mic, pentru aragaz si tare se lauda cu ea.

#131
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postscania_delfin, on 07 septembrie 2022 - 18:54, said:

Multumesc de raspuns. Am intrebat findca eu am cazan de inox de 100l, am fost multumit de tuica ,dar poate in cazan de cupru iese mai buna.
Asta nu inseamna ca, cazanele din inox nu ar fi bune.
Acum serios, eu stiu de asta din carti, Alex stie ca a incercat. Dar iti garantez ca nu vei gasi pe nimeni care sa-ti spuna ca o tuica a fost facuta in cazan de inox, iar alta in cazan de cupru. Sunt atat de multe lucruri care influenteaza o tuica buna, incat cazanul este deteminant numai pentru cei care sunt cu adevarat artisti.
Crede-ma pe cuvant cand iti spun ca sunt putini.

Edited by adip1962, 08 September 2022 - 14:29.


#132
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postadip1962, on 08 septembrie 2022 - 14:29, said:

Asta nu inseamna ca, cazanele din inox nu ar fi bune.
Acum serios, eu stiu de asta din carti, Alex stie ca a incercat. Dar iti garantez ca nu vei gasi pe nimeni care sa-ti spuna ca o tuica a fost facuta in cazan de inox, iar alta in cazan de cupru. Sunt atat de multe lucruri care influenteaza o tuica buna, incat cazanul este deteminant numai pentru cei care sunt cu adevarat artisti.
Crede-ma pe cuvant cand iti spun ca sunt putini.
Cred ce spui,eu nu fac multa tuica,am cumparat cazan sa nu mai fac la cazanul din sat,acolo nu este spalat dupa fiecare fiertura asa ca fac la mine acasa.Am cumparat cazan de inox findca a fost placut la vedere,dar sant multumit de el.Pana acum cativa ani nu stiam cum se face tuica am trait la bloc,acum la curte pot sa fac vin sau tuica.Eu consum foarte putin alcol dar vreau sa am ocupatie.

#133
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Idem.
In sat esti la rand, nu conteaza ce-a fost inainte, ce este dupa tine. In sezon, cazanul nu se spala (am fost si primul si ultimul din zi).
Cam asa am gandit si eu, doar ca mi-am facut ganduri ce fac cu borhotul pe urma, cine poate desarta un cazan, unde il racesc, cine/unde il arunc s.a.m.d. Asa ca mi-am luat ceva mic, pentru a doua fierbere, iar prima o sa o fac in continuare in sat.

Edited by adip1962, 08 September 2022 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate