Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Casa pe structura de lemn - dimensiuni stalpi si grinzi; sisteme de prindere

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
hm, din niste exemple de calcul gasite aici trag concluzia ca si contravantuirile trebuie sa treziste la efortui considerabile, in special de comprimare (cam dezavantajos pentru lemn)

#74
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
Diagonalele alea au noima daca, privind de la stg la dreapta, sunt inclinate pana la jumatatea grinzii de la stg la dr si de la jumatate incolo inclinate de la dr spre stg.
In asa fel incat in grinda de jos ai intindere si primul tronson si ultimul din ea practic nu au efort, pot da lipseasca insa le lesi si le legi la restul structurii ptr anti-rasturnare

#75
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Eu tot nu pricep ce te retine , daca ai nevoie de suspendat obiecte grele , sau deschideri mari , sa folosesti grinzi metalice !?

#76
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@3matrix: Pretul foarte mare. Voiam sa pun grinzi metalice ptr suspendarea acelui perete mobil. Cand am vazut cat costa, m-am razgandit. Voi pune grinzi de lemn si voi monta in partea superioara (unde circula rotile) niste bare cornier, pentru uzura, micsorarea drastica a frecarii si uniformizarea sarcinii.

@kesarion: e doar un desen gasit pe net. Da, o sa pun diagonalele a.i. sa "aiba rost". Mercic pt sfat.

#77
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
E musai ca dulapul asta sa fie suspendat?

E mai usor sa ii distribui greutatea pe rotite de cauciuc si grinda sa fie doar ghidaj.

#78
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
1. Vb cu un structurist
2. Foloseste glulam
3. Pt grinzile de suspendare poti folosi https://www.doka.com...ork-beams/index
https://direct.doka....8_11_online.pdf

Edited by ioncip, 25 September 2019 - 15:35.


#79
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
https://www.baduc.ro...2968-profil-ipe
la cca 8m IPE160 te costa 8 * 56.6 = 452.8 lei; sub 100euro

#80
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postblue_marlin, on 25 septembrie 2019 - 15:00, said:

E musai ca dulapul asta sa fie suspendat? E mai usor sa ii distribui greutatea pe rotite de cauciuc si grinda sa fie doar ghidaj.
nu e musai, dar: rotitele de cauciuc la 600 kg greutate totala opun rezistenta mult mai mare la inaintare decat rulmentii de pe grinda de fier. Mult, mult mai mare. Si se incarca cu mizerie de pe jos (indiferent cat faci de curat in casa, in ceva timp.. sa vezi ce se "lipeste" de roti....). Apoi, poate jos pui o mocheta (nu e cazul meu) sau un covoras pe centrul camerei (probabil; asta poate ca n-ar fi o problema, dar raman rezistenta la inaintare si mizeria de pe roti.). Probabil si "sus" se va lipi praf de roti, dar intr-un timp mult mai mare.
L.E. Am deja un "exemplu" de obiect pe roti cu o masa de cca 60kg (o baterie pe litiu plus un inverter); se misca destul de greu, trebuiesc cateva kgf; imping ceva la el. Daca de dulap trebuie sa imping cu o forta de 10 ori mai mare....pe o distanta de 4 metri.. la 70 de ani (nu-i am inca, dar cand ii voi avea?)

@ioncip: multumesc de link, eu tin minte ca am avut in vedere IPE (sau HEA) 240 sau asemenea... din cauza de sageata; si imi trebuiesc 12m. x tva + transport. Nu e rau pretul totusi, eu gasisem mai scump.

Edited by addysoftware, 27 September 2019 - 09:52.


#81
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Revin cu o intrebare:

Mai am putin si trebuie sa ma hotarasc ce sa comand pentru capriori.
Cum iJoist-ul a cazut, m-am hotarat la grinzi cu zabrele.

Attached File  001.png   21.05K   19 downloads

Vor fi de
6 metri lungime (din care doar 3.4 metri de la coama pana la marginea interioara a peretelui, iar pe la jumatatea acestor 3 metri va fi o grinda de reazem prinsa astfel de capriorul opus.
cca 0.5 metri inaltime (distanta intre "patratii" superior si inferior)
si la un interval de cca 0.62 metri una de alta pe orizontala.

Solicitarea pe verticala:
pana la 100kg/mp adica cca 60kg/ metru liniar de grinda in mod continuu
pana la 400kg/mp adica 240kg / metru liniar iarna la 1 metru de zapada.

Ce sectiuni credeti ca ar fi bune pentru barele superioare si inferioare, si apoi pentru zabrele?

#82
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
La viteza , nu are rost grinda zabrelita, caprior 12x12x600 suficient. Ai incarcare pe deschideri mici, daca ii legi si la jumatate . Si imi amintesc ca eu am calculat la garaj 200kg/mp sarcina uniform distribuita ca asa era normativul acum 20 de ani, am 12x12 la 3 m si interax 0.6m. Nu mai zic ca apare si un cos alpha, e un plan inclinat acolo, ai prins ideea...

#83
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai da dar eu oricum trebuie sa bag izolatie 0.5m; de acolo vin cei 0.5m pe "verticala" (sau "inaltimea" grinzii cu zabrele).

#84
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
In locul "patratilor" este mai eficient sa folosesti dulap pus pe cant.
La aseiasi suprafata a sectiunii sunt mult mai rezistenti. E si mai usor sa ii gasesti uscati si dimensionati.

Vezi aici ce solutia am ales eu pentru a crea spatiu pentru izolatie. Daca distantezi cele doua grinzi mai mult, asa cum vrei tu, convine intr-adevar sa faci grinda cu zabrele, care va fi si mai rezistenta la solicitari.

La o deschidere utila similara, la aceiasi distanta de 625mm intre capriori, eu am facut grinzile compuse din doi dulapi de 48x100.

Nu e nevoie sa iesi cu grinda cu latimea maxima in afara peretilor. Poti sa ii faci terminatia ca in poza atasata.

Cum te-ai gandit sa fixezi elementele grinzii cu zabrele intre ele?

Attached Files

  • Attached File  1.png   13.84K   9 downloads


#85
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Adica cum "acopar" cei 625 mm (minus grinda), daca inteleg corect?
Deasupra, astereala, as zice ca de 50x20mm, cam 5 bucati la metru E bine?
Dedesubt tot placutze asemanatoare asterelei, dar putin mai rare (4 la metru) si mai subtiri,(30x20); de acestea vine prins tavanul fals (si sa nu uitam, imediat peste ele - sub vata - folia bariera de vapori).

In mod sigur ar trebui si contravantuite, probabil sus la varf (la coama acoperisului) si jos (unde ai pus tu linia aia rosie)

View Postblue_marlin, on 29 septembrie 2019 - 11:31, said:

....Cum te-ai gandit sa fixezi elementele grinzii cu zabrele intre ele?
a, zabrelele? exista table metalice prefabricate, cu gauri; intra al naibii de multe dar din fericire la solicitarile acestea sunt mici si ieftine. Am calculat parca vreo 2000 de bucati (pe ambele parti). Totusi sunt al naibii de multe; costa aprox jumatate din cat costa lemnul, fara cuie...

#86
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View Postaddysoftware, on 29 septembrie 2019 - 12:59, said:

Adica cum "acopar" cei 625 mm (minus grinda), daca inteleg corect?

Nu prea inteleg ce ai inteles. Posted Image

View Postaddysoftware, on 29 septembrie 2019 - 12:59, said:

Deasupra, astereala, as zice ca de 50x20mm, cam 5 bucati la metru E bine?
Dedesubt tot placutze asemanatoare asterelei, dar putin mai rare (4 la metru) si mai subtiri,(30x20); de acestea vine prins tavanul fals (si sa nu uitam, imediat peste ele - sub vata - folia bariera de vapori).

In mod sigur ar trebui si contravantuite, probabil sus la varf (la coama acoperisului) si jos (unde ai pus tu linia aia rosie)

Ce pui peste grinzi depinde si de ce tip de invelitoare ai.
Avand in vedere cate paie ai in pereti eu as incerca sa fac tot invelisul exterior mousetight. Posted Image  OSB sau scandura fara spatii intre ele ca sa nu intre rozatorul. Folia anticondens nu e o bariera pentru un soricel motivat.

Pe interior eu am pus de 50x50, distantate la 1/2 din latimea panourilor cu care plachezi.

Nu cred ca contravantuirile sunt necesare.
Rolul lor este de a impiedica deformarea sarpantei in planul ei (din dreptunghi sa se transforme in paralelogram).
Daca structura e ancorata bine de pereti nu prea vad cum s-ar putea intampla asta.

View Postaddysoftware, on 29 septembrie 2019 - 12:59, said:

a, zabrelele? exista table metalice prefabricate, cu gauri; intra al naibii de multe dar din fericire la solicitarile acestea sunt mici si ieftine. Am calculat parca vreo 2000 de bucati (pe ambele parti). Totusi sunt al naibii de multe; costa aprox jumatate din cat costa lemnul, fara cuie...

E munca de chinez batran sa bagi zeci ce holsuruburi / cuie pe fiecare imbinare.

Sunt faini conectorii multicui, dar ai nevoie de o presa speciala ca sa ii montezi.

Eu as face grinzile ca in schita atasata: suprapunere de material lemnos prinsa cu holsuruburi de 6.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   42.39K   23 downloads


#87
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postblue_marlin, on 29 septembrie 2019 - 14:05, said:

.......Avand in vedere cate paie ai in pereti eu as incerca sa fac tot invelisul exterior mousetight.   OSB sau scandura fara spatii intre ele ca sa nu intre rozatorul. Folia anticondens nu e o bariera pentru un soricel motivat....
Ups, chiar uitasem ca si pe sus pot intra soarecii. O sa am in vedere, multumesc. Pe "jos" (la colturile si muchiile casei) e deja prevazuta o mare cantitate de plasa metalica cu ochiuri marunte.

Ne-a venit azi o idee. Ce-ar fi daca am face grinzile cu zabrele altfel?
Cele doua bare orizontale raman. Deigur, nici nu se poate altfel.
Doua placi de OSB de 6mm pe o fata si pe cealalata, prinse cu multe-multe cuie nici prea mari nici prea mici. Din metru in metru cate o scandura interioara de-a curmezisul, anti-flambare OSB, cum ai desenat tu scandurile acelea, dar pe interiorul "grinzii". Pe zonele de sprijin pe grinda groasa si la varful coamei, acestea sa fie si ceva mai groase, ptr rezistenta mecanica superioara pe punctele de sprijin.

Deci 2 x bare de 5x10 cm, 2 x OSB-uri de 6 mm, contra-flambare de 5x5cm din metru in metru si de 5x10cm la capete.
Am economisit astfel aproape 2000 de lei de la conectori, in schimb la OSB cheltuiesc cu cca 600 lei mai mult decat la lemnul contravantuirilor; care dispare. Per ansamblu ies in castig.

Tine cu OSB de 6?

Da, am inteles ca rolul contravantuirilor nu e chiar vital, din cauza ca cele doua "aripi" ale fermei se vor prinde sus la coama intre ele... Dar totusi... parca am senzatia ca e posibil sa se intample ceva la sarcini mari...

#88
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View Postaddysoftware, on 02 octombrie 2019 - 21:13, said:

Ne-a venit azi o idee. Ce-ar fi daca am face grinzile cu zabrele altfel?


De ce nu...

Eu as incerca sa inlocuiesc cele 2 de de foi de 6mm cu una de 12.
Ar fi un "I" joist transformat in "C".

Se poate optimiza un pic folosirea OSB-ului. Tai placa in 3 fasii de de 405mm latime.
Nu este necesar sa suprapui placa pe toata latimea dulapului, 50mm sunt suficienti. In felul acesta cu o placa de 405 poti poti sa faci o grinda lata de 500mm.
Intarituri intermediare la 1250mm.
Holsuruburi de 4.5x45 la 150mm pe contur si mai indepartate pe grinzile inerioare. Daca vrei mai mult poti sa bagi si un pic de adeziv poliuretanic intre OSB si dulap, inainte de a strange holsuruburile.

Cred ca merita sa strici o placa de OSB de 12 (56 lei) si sa faci o incercare sa vezi cum se comporta.

O astfel de grinda este flexibila pe directia perpendiculara pe planul placii, ca si I-joisturile. Asta se rezolva legandu-le intre ele rigid pe ambele fete, prin astereala si prin placarea interioara.
Placarea rezolva si eventuala necesitate de contravantuire.

#89
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Ce vrei tu se face, si exista si tabele de dimensionare la altii, un exemplu:
https://img.bretts.c...span_tables.pdf doar sa nu iei de bun chiar tot ce scrie acolo. E vorba de Australia, iti lipseste incarcarea din actiunea zapezii, cel putin.

De fapt, mai degraba poti folosi tabelele din pdf-ul asta, daca ti s-a explicat deja cum se calculeaza suprafata ce descarca pe o grinda.

[ https://us.all.biz/img/us/catalog/156528.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru placute multicui construieste-ti o presa asemanatoare cu asta cu un cric hidraulic sus. Asa se si asambleaza in santier fermele mai lungi decat ce poate fi transportat pe camion. Se livreaza in 2 bucati si se inadesc inainte de ridicare.

Attached Files



#90
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
2 osb pe ambele fete cred ca e mai stabil ca unul singur de grosime dubla..
Întrebare: Care ar fi ordinea optima a straturilor de la acești căpriori în sus? Folie anticondens, astereala, tabla? Sau altfel? Și ce dimensiuni și spatii sa aibă astereala? Cum se prinde folia de căpriori și astereala, ce fac cu găurile?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate