Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa pe structura de lemn - dimensiuni stalpi si grinzi; sisteme de prindere

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
0.5 metri vata de sticla; fiind in mod necesar foarte groasa nu-mi convine alt material (ar fi mult mai scump). Sper sa nu "se lase". Merg un pic la risc... As pune o structura de sustinere (niste rigle/ sipculitze) la jumatatea grosimii.
Daca puneam paie trebuia sa pun 1 metru si cantarea enorm.

#56
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca exagerezi cu 0,5m vata. Daca e prinsa in celula inchisa, fara curenti de aer care sa o scalde, vanture, 0,3m este arhisuficient. La o mansarda prin Rosu la un var, am pus mesterii sa o inchida in celule de 0,3x0.5x1m pereti celule osb de 6 si temperatura suprafetei tavanului masurata cu un termometru cu infrarosu era identica cu temperatura aerului din mansarda, deci pierderi quasi 0. nu uita, dusmanul binelui e mai binele.

Edited by kesarion111, 17 September 2019 - 20:13.


#57
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eeee eee... Am eu o dambla, sa consum cat mai puțin combustibil. Deci: 0.5 metri vată la acoperiș, 1 metru de paie la pereți și o jumătate de metru de paie sub podea.

#58
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 addysoftware, on 18 septembrie 2019 - 05:05, said:

Eeee eee... Am eu o dambla, sa consum cat mai puțin combustibil. Deci: 0.5 metri vată la acoperiș, 1 metru de paie la pereți și o jumătate de metru de paie sub podea.
Da, plătești încălzirea în avans , și nici nu vei avea economie.

#59
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De unde știi?

Relativ la "plata în avans" sunt de acord. Am ales această variantă deoarece acum am bani însă peste 20 de ani nu voi mai avea.
Referitor la a doua parte a răspunsului tău, nu sunt de acord.

#60
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Buna decizie, apreciez

#61
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
@Addy: nu este necesar sa ai neapărat 500mm de vata ca să ai izolație la nivel de casa pasiva.

Poți sa obții un U=0.1w/m2k și cu 400mm de vata sau chiar și cu 350 dacă reduci punțile termice.

Orientează-te spre o vata cu lambda mic și poți sa reduci grosimea.

Găsești pe net un calculator free pentru asa ceva. Da un search pentru Ubakus si joaca-cu diverse configurații.

#62
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@bluemarlin: da, câștig 10 cm, dar:
-Cat m-ar costa lemnul astfel economisit
Versus
-Cat costa diferența de preț între cele două "vate".

Eu am pus demult în balanta aceste lucruri...

Ref la punțile termice: sunt deja foarte jos cu pierderile prin acestea. Casa e practic o cutie izolata peste tot. Singurele punți termice sunt cu subsolul prin cca 1 metru lungime de stalpi de lemn cu secțiune totala de 0,48 mp, și direct cu mediul exterior prin grinzile și căpriorii acoperișului (aici nu știu cât o să iasă la final dar o să fac tot posibilul să fie pierderi cât mai mici).

#63
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Și grinzile din lemn sunt punți termice, comparate cu vata care izolează de 3-4 ori mai bine.

Diferența de preț între vata de 0.04 și cea de 0.034 s-ar putea sa fie mai puțin decât cei 100mm suplimentari de vata+lemnul+manopera

#64
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 blue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 15:24, said:

Și grinzile din lemn sunt punți termice, comparate cu vata care izolează de 3-4 ori mai bine.
Esti tu sigur? Ce compari? Pe cm? Dar la m3 cum e? Dar la rezistenta, ia compara o casa cu 20cm grosime de lemn cu una din vata? Ai citit cei 3 purceluși, ce lipsește la o casa cu pereti din 20cm de vata, cumva peretele? OSB-ul e dublu ca pret si jumate ca izolatie ca lemnul.
Si vata e punte termica in comparatie cu alte materiale. Făceți-vă case din grafen!
PS Atentie cu unitățile de masura 0.04, 0.034 si 400, 350 nu se pupa!

#65
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Sunt foarte sigur!

N-o zic doar eu, o zice și Lambda (indica cantitate de energie termica ce trece intr-o secunda pe 1 mp de material cu o grosime de 1 m, atunci cand diferenta de temperatura pe suprafata sa ajunge la 1 grad C).

La vata e 0.032-0.044. La lemn 0.1-0.12.
Popularul beton mai mare ca 1.

Vezi ca al treilea purceluș a trăit mult și bine în în casa luidecaramida

Plângându-se permanent de reumatism și hernie.

#66
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Vata de sticla (0.044 W/mK) costa intre 65 și 78 lei /MC, iar vata minerala (0.038) costa minim minim 225 lei /MC. Incomparabil.

Da, lemnul constituie o punte termică fata de vată, de acord; dar trebuie luat în considerare și faptul ca la mine căldura are de "călătorit" pe o distanta de cca 1 metru pana sa ajungă afară. Facem socotelile pentru capriori: delta t =35 grd și o secțiune totală a capriorilor de probabil 11 x 2 x 0.1 x 0.05 m (încă nu știu exact ce secțiune vor avea dar să punem ceva din burta) adică 0.11mp... Pierderile prin lemn deci vor fi 0.15 W/mK x 35grd x 0.11 mp / 1 metru lungime = 0.57 W. Infim... {am corectat calculul anterior}

Chiar dacă consider căpriori de doua ori mai "solizi" (sectiune dubla) sau/și le dublez numărul, puterea pierduta pe aici este cvasi-nula.

Mult, incomparabil mai mult se pierde prin ferestre (tripan).

Casa va avea pierderi totale calculate de cca 1500w la minus 10 grd ext.

Edited by addysoftware, 18 September 2019 - 19:39.


#67
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Eu sunt socat de faptul ca, pe de o parte, te interesezi cu scrupulozitate de sageata nu stiu carei grinzi metalice, iar pe de alta parte ne anunti senin ca ai cumparat deja lemnul verde, proaspat taiat, mustind de seva si de apa, si cu lemnul ala vrei sa construiesti la primavara structura aceea destul de zvelta.  Te anunt ca peste iarna, aproape toate grinzile si toti stalpii de brad se vor deforma in felul urmator : in primul rand o curbare usoara pe lungime (deci vor pierde clar orizontalitatea - sa vezi atunci ce "sageata" o sa ai intre capete si mijlocul grinzii !) iar apoi, o torsionare a sectiunii pe directia cealalta, in asa fel incat dreptunghiul (sau patratul) de sectiune dintr-un capat nu va mai fi paralel cu cel din capatul celalalt, nici cu cele din mijloc.  Asa reactioneaza orice grinda de brad masiv sanatoasa, proaspat taiata, care se usuca natural. Iti spune chestia asta un om caruia materialul asta i-a scos peri albi timp de zeci de ani... Nu stiu ce sfat sa iti dau, poate ar trebui sa le pui sub o greutate foarte mare de cateva tone, care sa impiedice deformarile prea mari.  Stiu ca nu-ti vine sa crezi, dar asta e regula : cu cat e mai mare sectiunea lemnului (mai ales daca "inima" nu a fost eliminata la taiere) cu atat mai mari sunt deformarile. Ar fi interesant sa fotografiezi grinzile acum si sa le vedem aoi la primavara...

#68
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hehe, dacă ar fi asa ușor în realitate... Ma refer la faptul ca nu întotdeauna poți avea ceea ce dorești. Și eu mi-aș dori să cumpăr de undeva lemn uscat gata, să îl pun în operă în două trei luni și să termin naibii odată cu casa, pe care am început-o acum trei veri... numai că vezi, nu se poate. Nu sunt oameni, nu sunt materiale... Degeaba sunt bani.

Edited by addysoftware, 21 September 2019 - 07:14.


#69
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Grinda aia la care chiar contează săgeata sunt de fapt două grinzi și pe ele rulează suspendat un perete mobil, care are pe o parte biblioteca și pe cealaltă un șifonier/dressing. Sistemul acesta separa sufrageria de dormitor, camere de care eu și soția nu avem nevoie simultan. Deci ziua dormitorul dispare, noaptea în schimb dispare sufrageria. Peretele mobil ar putea avea masa totala până la 600 kg. Ca să se miște suficient de ușor trebuie ca grinzile de care e suspendat (pe care rulează) să nu se îndoaie prea mult sub greutatea lui.

#70
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 addysoftware, on 21 septembrie 2019 - 07:12, said:

Hehe, dacă ar fi asa ușor în realitate... Ma refer la faptul ca nu întotdeauna poți avea ceea ce dorești. Și eu mi-aș dori să cumpăr de undeva lemn uscat gata, să îl pun în operă în două trei luni și să termin naibii odată cu casa, pe care am început-o acum trei veri... numai că vezi, nu se poate. Nu sunt oameni, nu sunt materiale... Degeaba sunt bani.

Atunci cand sunt bani se gasesc si solutii, de ex trage o geana pe jurnalul colegei @DIY, (Casa din canepa) si o sa vezi acolo nu doar lemn uscat ci si grinzi stratificate (Holv..) care apropo sunt solutia in cazul peretelui culisant. Ba mai mult tot acolo ai si sisteme de prindere.
Ar mai fi solutia atelierelor de tamplarie care au uscator, prese pentru stratificare etc, imposibil sa nu fie in zona Hunedoara asa ceva, insa clar mc de cherestea uscata sare de 1000 ron/mc in conditiile in care sub 820-850 ron/mc nu gasesti in stare verde.

#71
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Intr-adevar. Ieri am cautat pe net "cherestea uscata" si am gasit cate ceva; am trimis mesaje, am mai si sunat. Acum doi ani cand am cautat prima data... nu prea am gasit. Cred ca am ramas cu ideea ca nu e si de aia m-am repezit acum (cu cateva saptamani in urma) la gaterul local, inante de a ma uita pe net.

E adevarat ca mai se adauga si transportul care poate fi consistent daca lemnul e de departe.
O sa incerc sa combin, lemnul de la "structura mare" il folosesc pe asta, ca nah, e deja... si pentru grinzile de sub podea si capriori voi incerca sa folosesc i-joist sau..mai vedem

#72
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am vorbit mai mult cu cei de la I-Joist si se pare ca sunt diverse dificultati. Inaltimea mai mare decat standard (eu vreau de 500  mm pentru capriori), si in principiu nu rezista sa le pun la distanta de 1250 mm una de alta in conditiile in care as putea avea incarcare suplimentara de pana la 3-400kg/mp pe acoperis de la vreo zapada de un metru (cum se ma inntampla prin zona), ci doar la 600 mm intre ele (deci cu cost dublu) si cu rigidizari suplimentare multiple (la capete plus din loc in loc, plus contravantuiri etc; complicatii suplimentare deci alte costuri).

Cred ca mai degraba voi confectiona ad-hoc grinzi cu zabrele. Daca tot mai trebuie atata manopera si materiale suplimentare, ce rost mai are sa cumpar IJoist?

As incerca deci sa fac capriorii din grinzi cu zabrele, confectionate astfel:

Attached File  grinda cu zabrelle.png   32.39K   32 downloads

cele 2 bare sa fie din lemn de 10 x 8 cm.
transversalele sa fie din lemn de 10 x 4 cm, la fiecare 0,5 metri
contravantuirile sa fe din lemn de 10 x 2 cm, cate una la fiecare spatiu, in diagonala completa..

Ce ziceti, ar fi suficient ca, pentru o lungime de cca 4 metri (capriorul va fi la unghi de cca 35 grd fata de orizontala) sa reziste la o sarcina maxima pe verticala de pana la 4-500kg / metru liniar?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate