Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

M-am intors din vacanta in Viena si sunt trista de felul in care e Romania

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
In aceasta luna am plecat in Viena ca turist pentru 11 zile. Vacanta a fost superba, Viena este un oras cu o arhitectura frumoasa, recomand din suflet ca destinatie de vacanta. Nu despre asta e insa vorba. Postarea nu are deloc scop turistic.
Pur si simplu am fost socata/ miscata/ afectata de diferentele enorme dintre Romania si Austria, respectiv Iasi si Viena (caci eu locuiesc in Iasi).

Am o stare de tristete si durere in suflet gandindu-ma la faptul ca tara mea e in urma rau de tot, la faptul ca eu traiesc o viata mediocra. Sunt apecte in Romania care stau execrabil, iar eu nu pot schimba nicicum acest lucru.

As vrea sa enumar cateva lucruri care mi-au placut in mod special in Viena:
1. Lipsa cainilor maidanezi. Evident in Viena nu sunt maidanezi. Pentru cine nu stie Iasul e full. Iar (!!!) in Viena cainii cu stapan erau purtati cu lesa spre deosebire de Iasi.  In 11 zile in Viena am vazut 2 caini fara lesa. In Iasi cel mai probabil in 11 minute as vedea 2 caini fara lesa (excluzand maidanezii).
2. Infrastructura. Eram in Viena impreuna cu prietenul meu si cautam sa mancam ceva la pranz. La un moment dat am vazut ceva ce noua ne-a parut a fi un mall. Acolo am mancat la Subway. In timp ce noi admiram frumosul mall tocmai ce a trecut un tren, ne aflam intr-o gara. Concluzia: In Viena garile sunt curate si foarte civilizate.  Garile arata extrem de curate si ingrijite, statiile la fel.
Infrastructura Romaniei e la pamant. Eu nu cred ca voi apuca ziua in care din Iasi spre oriunde va fi o autostrada. Am 21 de ani, iau va speranta de viata medie 70 de ani, in 50 de ani eu nu cred ca Iasul va avea autostrada.
Despre CFR nu cred ca are rost sa mai vorbim. Din Bucuresti in Iasi am mers cu trenul fara aer conditionat. Nu m-a surprins deloc, doar m-a intristat. La cat de cald era cred cu tarie ca ar trebui sa fie ilegal ca trenurile sa circule la acea temperatura. Eu ma consider norocoasa ca nu am lesinat.
3. Sistemul medical. Nu am mers la medic in strainatate, insa cred cu tarie ca e aproape imposibil sa fie mai rau ca in Romania.

Pentru prima data in viata mea mi-am pus problema de a pleca in alta tara. Nu stiu germana, eu la scoala am facut engleza si franceza (insa nici pe astea nu le stiu prea bine).
Acesta nu e un post despre emigrare.
Este despre tristetea simtita cand realizezi cat de inapoiata e tara ta, cand realizazi ca duci o viata amarata din cauza unor aspecte pe care nu le poti schimba (sistem sanitar, infrastructura, respect). Veti spune ca e nedreapta comparatia Iasi-Viena, insa asta e...

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Emigreaza linistit, n-are nici un rost sa incerci sa faci ceva pentru "tara ta".Mai ales, cand e plina de caini maidanezi. Chiar ca e o situatie foarte trista.
Te-ai gandit ca in 11 zile, n-ai apucat nici macar sa realizezi ca aia e Viena? Ca n-ai avut timp nici macar sa vezi daca intradevar nu exista maidanezi? Ai colindat mai mult decat strazile din centru? Ca poate ca pe la periferii, sa aibe si aia, macar unu, doi maidanezi, ca sa-ti treaca tristetea?

Edited by myshyk, 12 August 2019 - 22:30.


#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Aha, si dupa ce il vezi pe Brad Pitt te intristezi cand iti vezi prietenul...

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
E bine ca au fost numa 11 zile!  Daca cumva vei gresi in viata si vei sta plecata mai mult de 6 luni--- nu te vei mai adapta la locul de unde ai plecat. Crede-ma!

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Nu te stresa, ca turist vezi în mare pare părțile bune. Nu insist, știi povestea.

Dacă vrei să scapi de starea asta fă-ți un obiectiv în a te muta acolo. Sau oriunde îți place și ți se pare mai bine.

#6
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Pai emigreaza. Dar invata o limba si o meserie ca lumea.
Doar cu tristetea nu faci nimic.

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Pune si punctele de care nu ai fost multumita in Viena,arata si ceea ce nu ti-a placut acolo si,in acelasi timp,spune si partile bune ale Iasiului,partea frumoasa care te face sa te simti ca acasa,nu cred ca nu exista asa ceva,doar ca tu ai uitat sa le vezi,fascinata fiind de o tara straina.

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
La Chişinău o fi mai bine?

Nu au ce aştepta la o ţară care şi-a stricat cpacităţile de producţie în speranţa dezvoltării din turism soft sau căpşunerie.

Spre deosebire de România Austria are are un puternic capital ce deţine multinationale si firme care produc si folosesc resursele din alte ţări. profiturile merg la Vienna adică la ele acasă ptr depozitare si reinvestire. Doar e capitala fostului imperiu habsburgic, Iasi ce e? capitala unei foste ţări impărţite in două.

Edited by cipri2bau, 12 August 2019 - 22:34.


#9
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Nu mi-am dorit/ doresc sa emigrez. Poate ca nu gasit eu cuvintele cele mai potrivite pentru a exprima tristetea resimtita. Lucruri marunte, dar si nu numai care fac diferenta.
De exemplu in statiile de tramvai in Viena era afisat in cate minute va veni urmatorul tramvai. In Iasi nu exista asa ceva. Si cel mai probabil nici nu va fi prea curand.

#10
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Doar cu tristetea nu faci mare lucru, sufli in batista si mergi mai departe.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,325
  • Înscris: 22.10.2007
mie unul mi se pare tragic sa mergi in viena si sa mananci subway in mall/gara.

#12
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Cum spunea si cineva mai sus,ca turist vezi doar ceea ce ti se ofera,adica partea cosmetizata a orasului,tocmai ca tu s-o lauzi cand revii in tara ta(ceea ce se pare ca au reusit)
La fel spune si un spaniol sau englez despre Romania cand se intoarce in tara lui,despre Maramures,castelul Bran sau mai stiu eu ce destinatie turistica frumoasa din tara,insa el nu a trecut si prin ferentari caci atunci,altfel ar fi sunat recenziile.

#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostMikeSpike, on 12 august 2019 - 22:29, said:

E bine ca au fost numa 11 zile!  Daca cumva vei gresi in viata si vei sta plecata mai mult de 6 luni--- nu te vei mai adapta la locul de unde ai plecat. Crede-ma!
Nu te cred. :)

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmarianca, on 12 august 2019 - 22:32, said:

Poate ca nu gasit eu cuvintele cele mai potrivite pentru a exprima tristetea resimtita.
Din titlu eu am înțeles că lucuiești în Viena.

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Taica-meu o fost anu trecut in Kenya. CAnd a venit inapoi a zis ca noi suntem lux. Nu te poti compara cu Viena care e mereu in top 10 orase din lume daca nu in top 5.

#16
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Post_-livio-_, on 12 august 2019 - 22:35, said:

mie unul mi se pare tragic sa mergi in viena si sa mananci subway in mall/gara.
Da, sigur, fara caviar e tragedie mare.

#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Vizitează şi Brasov Cluj Ploieşti Timisoara Arad Oradea si te simţi aproape ca-n Vienna.
Brasov are de exemplu conform unor statistici europene cea mai bună infrastructură de transport din România si chiar din ţările vecine.
Cluj este lafel de cunoscut precum Vienna, un mare centru univeristar si de software. Unde a fost Untold?
Ploiesti are industrie şi chestii de agricultură.
De restul nu mai zic.
De Iasi eu nu prea stiu nimic decât de Antibiotice Univ Gh Asachi si ceva de prin istorie cu  Eminescu si alte câteva personaje. E cam in decădere completă ca si Galaţi.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmarianca, on 12 august 2019 - 22:20, said:

Acesta nu e un post despre emigrare.
Este despre tristetea simtita cand realizezi cat de inapoiata e tara ta, cand realizazi ca duci o viata amarata din cauza unor aspecte pe care nu le poti schimba (sistem sanitar, infrastructura, respect). Veti spune ca e nedreapta comparatia Iasi-Viena, insa asta e...
OK, nici de Traveling nu este.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate