Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#37
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
https://forum.softpe...i-despre-amvic/

#38
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Nu este vorba de amvic.
Amvic ar fi polistiren / beton / polistiren.

Ce spun eu ar fi caramida / polistiren / caramida   (adica un strat de polistiren intre 2 de caramida - interior si exterior)

#39
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Si cum faci la stalpii de beton de la colturi? ai sa ai niste punti termice de toata frumusetea. Probabil acest sistem merge la constructii pe cadre.

Attached File  punte termica.png   5.94K   2 downloads

Edited by wizake, 04 September 2019 - 15:15.


#40
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://www.tehnocon...termica-7695373
Mai bine asa ceva.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eVN7b2R3e6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#41
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Atat cat ma pricep eu, mie mi se par SF-uri, dar am zis sa intreb, poate  nu e asa.
Nu prea vreau sa fac experimente deci va fi solutia clasica : caramida + polistiren.

#42
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Ajutati-ma va rog cu urmatoarele informatii :

- Studiu geotehnic, aveti vreo recomandare ? (banuiesc ca pot sa il fac acum si sa incep constructia la anul, nu cred ca se schimba structura solului pana atunci :) )
- Ridicare topografica . Este necesara ? Am un C.U. scos de fostul proprietar (de informare) si nu zice nimic  . Aveti sa recomandati pe cineva (in cazul in care este necesara) ?

#43
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postroman_roman, on 04 septembrie 2019 - 16:11, said:

Mai bine asa ceva.

mda, frumos.. dar bafta sa gasesti meseriasi care sa iti faca asa ceva :)

#44
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postasorin2004, on 04 septembrie 2019 - 16:40, said:

Ajutati-ma va rog cu urmatoarele informatii :

- Studiu geotehnic, aveti vreo recomandare ? (banuiesc ca pot sa il fac acum si sa incep constructia la anul, nu cred ca se schimba structura solului pana atunci Posted Image )


[email protected]
Liviu Draganescu
Director General
0729928317
www.studiu-geotehnic.ro

#45
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postwizake, on 04 septembrie 2019 - 16:56, said:

mda, frumos.. dar bafta sa gasesti meseriasi care sa iti faca asa ceva :)
Multe echipe de meseriasi au inceput sa se perfectioneze si sa-si imbogateasca echipamentul de lucru pentru ca au inteles ca astfel vor rezista pe piata. Iar aceste echipe au lucrari contractate in avans. Cine cauta echipe cu trei muncitori si doua scule in buzunar automat trebuie sa se astepte si la multe greseli in executie.

Edited by roman_roman, 05 September 2019 - 09:08.


#46
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Informatie utila :

Extrasul de carte funciara de informare se poate obtine online (iti faci cont aici   https://epay.ancpi.r.../Welcome.action, poti plati cu cardul si il primesti electronic).
Chiar daca e online, termenul e la fel ca offline (2 zile). Adica procesul nu este automatizat 100%, cred ca din cand in cand intra un functionar de la ei, vede ce cereri sunt in sistem si le rezolva.

Edited by asorin2004, 05 September 2019 - 09:11.


#47
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cum este cu santierul in regie proprie ?
Adica sa nu fac contract cu o firma ci sa angajez direct niste muncitori.
Merita? Ce formalitati trebuie facute?

#48
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Greenhorn :). Nu ai ce formalitati sa faci cu o echipa de muncitori, nu prea ai ce face cu contractul cu o firma, d-apoi cu o hartie semnata de cineva care lucreaza pe cont propriu. Singura masura de control pe care o ai este sa dai banii esalonat, dupa fiecare etapa (lucru stabilit de la bun inceput).

De meritat socoteste fiecare daca merita. Lucrul cu o firma poate costa si dublu decat lucrul in regie proprie. Fiecare isi evalueaza timpul si nervii. Dracul nu e chiar atat de negru, in faza la rosu ai 4 materiale mari si late pe care poti sa le gestionezi cu usurinta: caramida/bca, beton, lemn, fier + maruntisuri cuie, sarma, + polistirenul cu care e bine sa izolezi infrastructura si placa de pe sol. Te duci cu necesarul de materiale pe la diversi furnizori si poti rezerva materialele, le platesti si ei le tin in custodie pana ai nevoie de ele. Negociezi. Apoi, printr-o buna comunicare cu echipa le aduci la momentul oportun astfel incat sa nu fie timpi morti.

Pe partea de calitate a lucrarii iti iei un diriginte bun care sa urmareasca felul in care se respecta proiecutl si cam aia e. Ori e alba, ori e neagra, va mai consultati si cu proiectantul si pana la urma va iesi lucrarea cum trebuie (in limitele acceptabile, bineinteles ca nu exista lucru perfect) sau doreii se vor satura de atata ordine si disciplina si vor fugi la alte santiere unde beneficiarul ii crede pe cuvant ca stiu ei mai bine ca au mai facut 10.000 de "vile" si nu a luat-o vantul pe niciuna.

Cu firma lucrurile stau mai bine pe partea de implicare, tot iti trebuie diriginte ca sa verifice una-alta, dar e mult mai putin probabil sa dea buleli. Nu imposibil totusi, pentru ca desi angajati ai firmei, cei care fac treaba efectiv sunt niste oameni predispusi greselii. Se merge tot pe plata esalonata, la etape, faptul ca ai o hartie (contract) nu inseamna ca nu poti lua teapa, asa ca "better safe than sorry".

In concluzie - santierul in regie proprie poate sa fie poezie sau calvar, in functie de echipa gasita. Daca sunt OAMENI si ei dar si TU, lucrurile ar trebui sa mearga ok, daca nu, pot exista mici obstacole si divort pana la urma :))

#49
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...zici ca eu am scris :)
On topic,sunt total de acord cu ce a scris @Bylly00,bazat pe experienta mea pana acum

Edited by Adrianradu, 09 September 2019 - 08:47.


#50
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Nu imi fac iluzii ca o hartie semnata fie cu o firma, fie cu niste muncitori poate garanta calitatea lucrarii. Ma interesa mai mult pe partea legala. Nu as vrea sa ma trezesc ca vine nu stiu ce institutie in control in santier (ITM sau altceva) si ma trezesc cu vreo amenda pentru protectia muncii, munca la negru (cu toate ca nu sunt negru Posted Image ).

Din ce am inteles, dpdv legal, regie proprie este doar cand muncesti tu + rudele tale. Orice alte persoane ar trebui sa aiba un contract de munca.

Diriginte de santier voi avea o ruda, este inginer constructor si a facut dirigentie la constructii muuuuult mai mari.

Edited by asorin2004, 10 September 2019 - 09:55.


#51
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008
Este adevărat, trebuie sa ai contract de prestări servicii, înregistrat la ANAF. Din 2018, beneficiarul lucrării este considerat angajator. Din 2018 nu mai exista noțiunea de zilier.
https://legislatiamu...act-de-munca-4/
Sa ai grija sa aibă echipament de protecție, sa ai copii după CI muncitori, sa respecți contractul-gen nr ore lucru, zile libere etc.
ITM are acțiune națională pt munca la negru în construcții, ceea ce nu e rău , dar inspectorii pot comite și abuzuri(ca să ma exprim frumos) iar amenzile sunt f mari, ca să nu zic uriase pt bugetul unei persoane fizice.. Citește legea, vb cu un consultant în legislația muncii și.. nervi de otel!

#52
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Pare destul de complicat si riscant . Cred ca pana la stadiul la rosu + termosistem voi lucra cu o firma iar finisajele interoare le fac cu "niste baieti" .

Am depus pentru C.U. si cu ocazia asta am "inregistrat" primele costuri ale casei :) :

- extras carte funciara : 20 ron
- certificat urbanism (Branesti) : 6 ron

#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am avut noroc cum zici tu ca vrei sa faci. Firma la rosu = 2 luni fix. Apoi cand gasesti dorei, ma rog baieti cum zici tu :)

Mai adauga 100k eur la aia 26 de lei.

#54
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View Postbobitzaaa, on 11 septembrie 2019 - 12:47, said:

Mai adauga 100k eur la aia 26 de lei.

Daca ar fi doar atat ... ar fi bine. Dar, cand vad cresterile de pret la materiale (ce e prin devizele de pe forum vs piata), ma ia depresia.
La materiale, fata de anul trecut, eu am observat o crestere de 20-25% (asta la preturi de lista, fara vreo negociere)

Edited by asorin2004, 11 September 2019 - 14:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate