Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Vacanta in Turcia luna octombrie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am fost acum cativa ani cateva zile in Bodrum la sfarsit de octombrie si apa era foarte foarte rece. Cred ca o singura data am intrat in apa si aia asa, instant. in Antalya e posibil sa fie putin mai cald, doar putin.

Insa chiar nu mi se pare pont de plaja perioada. Dar cum am zis, in Turcia sunt mult mai multe lucruri de vazut decat tarcul de la AI.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdebusy, on 11 august 2019 - 22:51, said:

Salutare, vrem sa mergem in concediu in Turcia, perioada e putin mai ciudata si de-asta as fi vrut cateva info despre cum e vremea la sfarsitul lunii Octombrie in Antalya? Mergem pentru plaja si stat in apa. Suntem o familie cu copil de 4 ani. Am gasit acest hotel Armas Saray Regency in Side, Antalya, all inclusive.

prognoza meteo pare favorabila. am inteles ca anul trecut a fost foarte ok pentru plaja si balaceala, toata luna octombrie si la inceput de noiembrie (in antalya, la modul general).
dar cum nici-un an nu seamana cu altul...
pe de alta parte, ai citit impresiile despre acest hotel ? unele nu sunt deloc incurajatoare...in plus, nu stiu daca ai aflat ca intrarea in apa este abrupta si cu pietre...nu ai posibilitatea sa alegi alt hotel ?

https://www.accuweat...weather/1287636

cat despre cei care tot insista ca poti vedea si altceva in turcia, in afara tarcului de la Ai/UAI : pierdeti din vedere faptul ca e vorba despre o familie cu un copil mic, de 4 ani, la varsta asta il tarai degeaba in excursii si vizitat obiective, copilul are un program destul de fix de masa si somn. in plus, daca vor calatori cu avionul, nu prea vor avea miscare de libertate pe cont propriu, cum sunt cei care merg cu masina personala. ziua este mult mai scurta la sfarsit de octombrie, samd.

Edited by corinadaniela, 12 August 2019 - 10:11.


#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
in Turcia sezonul principal este pana la sfarsitul lui septembrie. In general octombrie este placut ca si luna martie, daca ai ghinion mai vine o ploaie, problema este ca apa se raceste destul de mult.

#22
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View Postcorinadaniela, on 12 august 2019 - 10:07, said:



prognoza meteo pare favorabila. am inteles ca anul trecut a fost foarte ok pentru plaja si balaceala, toata luna octombrie si la inceput de noiembrie (in antalya, la modul general).
dar cum nici-un an nu seamana cu altul...
pe de alta parte, ai citit impresiile despre acest hotel ? unele nu sunt deloc incurajatoare...in plus, nu stiu daca ai aflat ca intrarea in apa este abrupta si cu pietre...nu ai posibilitatea sa alegi alt hotel ?

https://www.accuweat...weather/1287636

cat despre cei care tot insista ca poti vedea si altceva in turcia, in afara tarcului de la Ai/UAI : pierdeti din vedere faptul ca e vorba despre o familie cu un copil mic, de 4 ani, la varsta asta il tarai degeaba in excursii si vizitat obiective, copilul are un program destul de fix de masa si somn. in plus, daca vor calatori cu avionul, nu prea vor avea miscare de libertate pe cont propriu, cum sunt cei care merg cu masina personala. ziua este mult mai scurta la sfarsit de octombrie, samd.
Nu suntem legati de vreun hotel, vrem sa fie all inclusive si de 5* si la un pret asemanator de acesta. Noi avem plecare din UK, nu din Romania. Daca aveti ceva recomandari de hoteluri prin / langa Antalya, ar fi super, am selectat sa afiseze hoteluri cu reviewuri peste 4 buline pe tripadvisory. Merci

Edited by debusy, 12 August 2019 - 11:23.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
debusy, dar care este pretul/bugetul ? :-)
ca o prima recomandare, in zona belek, ar fi gural premier.

Edited by corinadaniela, 12 August 2019 - 11:22.


#24
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Am gasit de aici preturi cu tot cu zbor, 5*, all inclusive cu tot cu travel insurance, 1 bagaj la cala si transport de la aeroport la hotel, pe la vreo £1200-1300

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
ca fapt divers, in zona alanya - kleopatra beach exista o camera de luat vederi care transmite imagini live. anul trecut au facut turistii plaja si baie in mare pana la inceputul lunii noiembrie, stiu ca se mai uita sotul meu din cand in cand la imagini, sa vada cum e vremea si daca mai sunt turisti in acea perioada a anului.

intra pe site-ul romanesc de impresii (am fost acolo (punct) ro), similar cu tripadvisor, si cauta recenzii recente pentru hotelurile din prima parte a clasamentului, pentru statiunile din antalya.
cum sunteti cu un copil mic dupa voi, ar trebui sa va orientati catre statiunile aflate la o distanta rezonabila de aeroport, astfel incat transferul sa nu dureze foarte mult.
cele mai apropiate de aeroportul din antalya ar fi lara, belek, side (si kemer e aproape, dar in directia opusa, si se afla "la baza muntelui", deci clima e mai racoroasa, iar pe plaja si in apa sunt pietre).
pentru alanya, in functie si de trafic, transferul dureaza 1,5-2 ore.

#26
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
E ceva cam departe de Antalya, cred ca maxim pana in orasul Side am lua, si asa e cam o ora si 10 min pana la aeroport de acolo.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
trebuie sa tii cont ca la final de sezon este posibil ca unele facilitati ale hotelului sa nu mai functioneze/fie disponibile, sa nu mai fie deschise toate terasele si barurile, poate sa scada si diversitatea felurilor de mancare, poate sa fie mai putina animatie (sau deloc), etc.
ai mai fost in turcia ?

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKarhu, on 12 august 2019 - 07:13, said:

E mai ieftin decât in Maldive sau in Florida.

Pe pariu ca nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate