Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum adaugi o adresa in Google Maps

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, locuiesc intr-un cartier noua de case, iar strada mea nu are numele pe ea in google maps, am facut eu ceva prostii si am "adaugat" numele strazii dar gen am adaugat ca pensiune, nu ca strada, practic mi-am pus in fata casei ca am pensiune cu numele strazii Posted Image) pentru ca atunci cand dadeam sa selectez categoria nu imi apare ceva gen "road" ci doar locatii, scoala,restaurant,cafenea etc..
Aveti idee cum as putea sa bag pe google maps strada?, dar sa-mi explicati va rog frumos ca la prosti. Posted Image

Ideea e ca ii zic la curier sa vina pe strada respectiva, dar nu o gaseste, imi zice "La pensiunea "Strada Cutare?" da, da acolo Posted Image)

Edited by Calypsso, 11 August 2019 - 21:50.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Calypsso, on 11 august 2019 - 21:45, said:

Salut, locuiesc intr-un cartier noua de case,

Esti din Covasna?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
deschizi maps, click pe cele trei linii din colt, din meniul care apare alegi trimite feedback, alegi info gresite, alegi strada, alegi numele drumului, il completezi cu numele corect.

#4
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Problema e ca trebuie sa o faca mai multi, ca e un sistem bazat pe crowd

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 slai, on 11 august 2019 - 22:07, said:

deschizi maps, click pe cele trei linii din colt, din meniul care apare alegi trimite feedback, alegi info gresite, alegi strada, alegi numele drumului, il completezi cu numele corect.
confirm. eu am reusit si pe maps si pe waze.

mi-am adaugat adresa care ma interesa pe waze... inainte nu o stia... acum o stie. Deci se poate

Edited by unbrutus, 11 August 2019 - 22:39.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
In Google s-a incheiat de ceva timp mapmaker-ul, acum numai cu feedback trebuie iar daca strada nu e facuta fizic cineva de la ei trebuie sa o traseze.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si cum fac astia harta cu adresele? Doar poze? Daca pui un numar fictiv pe casa, astia il iau de bun, desi adresa cu strada si numarul ala nu exista. .

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 raymis, on 11 august 2019 - 22:14, said:

Problema e ca trebuie sa o faca mai multi, ca e un sistem bazat pe crowd


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca sunt pe strazi cei de la Google Maps. Am vazut o masina vineri (dupa ce actualizeaza, pun poza cu mine si Bizon :D). Daca n-au trecut inca pe la tine, probabil o vor face si vor mapa ei.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 unbrutus, on 11 august 2019 - 22:39, said:


confirm. eu am reusit si pe maps si pe waze.

mi-am adaugat adresa care ma interesa pe waze... inainte nu o stia... acum o stie. Deci se poate

    Nu se poate !
    Google Maps nu se bazează pe date introduse de utilizatori .




#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ba cam da, uneori.
Feedback - pe calculator e sus in stinga > trei liniute > send feedback > missing road > ......
Ca apare imediat, ca trimit ei masina sa faca poza, ca o adauga ei mai tirziu.... asta nu mai stiu, dar nici nu prea conteaza.

In ziua de azi, asta cu crowd e tare buna, n-ai vrea si tu sa ai zeci / sute de milioane de potentiali angajati, care sa lucreze gratis pentru tine ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 August 2019 - 09:29.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 cspot, on 12 august 2019 - 11:23, said:



    Nu se poate !
    Google Maps nu se bazează pe date introduse de utilizatori .
Cum adică? Io adaug locații, șterg sau marchez ca închise locații, în mod curent. În general în câteva minute vine mailul ca s-a aprobat modificarea, în 2-3 zile apare și pe harta.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 spe_ripper, on 12 august 2019 - 06:56, said:

Si cum fac astia harta cu adresele? Doar poze? Daca pui un numar fictiv pe casa, astia il iau de bun, desi adresa cu strada si numarul ala nu exista. .
eu exact asta am facut, am spus ca numar X de pe strada Y se afla la acea locatie, si de atunci se poate gasi in cautari.

 cspot, on 12 august 2019 - 11:23, said:

Nu se poate !
Google Maps nu se bazează pe date introduse de utilizatori .
inconjurat cu rosu:

Attached Files



#14
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Primaria s-a apucat sa schimbe multe strazi. Acum avem denumire noua, nr blocului a ramas la fel, dar nu apare in maps. Toti suntem obligati sa facem CI noi dar practic adresa nu exista. Cum fac sa gaseasca cei de la Pink Post sau chiar sa vina coletele la adresa noua? Distribuitorii vad ca au inceput ei sa schimbe locul de consum. Asta e bine, dar adresa de corespondență a ramas tot cea veche si daca fac o actualizare a datelor imi trece adresa noua. In veci nu va fi gasita daca nu scrie undeva.

#15
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Pentru varianta desktop, te autentifici in contul Google, apoi deschizi Google Maps in browser, dai click dreapta pe strada si alegi, din meniul ce-ti apare, "Report a data problem", apoi alegi "Add or fix a road", apoi selectezi segmentele de strada si alegi "Edit information" - "Road Name" si introduci complet noul nume "Strada X Y Z", fara a folosi prescurtari.

Actualizarea nu se face instant, Google asteptand sugestii de editare si de la alti utilizatori. Insa din ce inteleg din mesajul tau, deja strada apare in Google Maps cu numele nou, deci poti trece la pasul urmator.

Dai click pe locatia care te intereseaza. Ar trebui sa-ti apara un pin portocaliu cu adresa veche si se va deschide si un panou cu informatii in stanga ecranului. In panoul ala de informatii vei avea "Suggest an edit on ...", dai click, apoi iti apare alt panou de unde poti alege "Wrong address", click pe linkul ala, iar apoi iti apare alt panou unde poti actualiza adresa.


Nu folosi "Add a missing place" exemplificat intr-un mesaj anterior! Acea sectiune este pentru a adauga puncte de interes (magazine, monumente, ...) nu adrese.

Edited by unu999, 03 October 2022 - 01:02.


#16
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Nu, strada cu numele nou nu apare in Maps, tocmai de aici problema. Din cate am înțeles e treaba primăriei sa anunțe schimbarea. Tot numele străzii vechi trebuie sa o folosesc atunci când vreau sa fie livrata o comanda sau chiar ca si adresa de corespondenta ptr facturi/notificări.

Ok, mulțumesc pentru sugestie si tutorial.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate