Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Paharul lui Pitagora

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Am invatat multa fizica, iar asta m-a ajutat in viata, dar cu timpul putina teoria a ramas fixata.
problema scolii romanesti este ca sta foarte mult la nivel teoretic, asa ca am mancat termodinamica si electricitate pe paine, dar paine virtuala, asa ca niciodata pana acum nu am auzit de Paharul lui Pitagora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A-YMHXuiaWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/siSy2ixU0o0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Celebrul filosof grec Pitagora este autorul unei invenţii prin care a dorit să demonstreze că lăcomia nu ajută niciodată. „Adevărul“ vă prezintă povestea „paharului cumpătării“.

Celebrul filosof şi matematician grec Pitagora, care a trăit în perioada 580-495 înainte de Hristos, a rămas cunoscut lumii nu numai pentru contribuţiile aduse matematicii, cu celebrele sale tabla înmulţirii şi teorema care-i poartă numele, ci şi prin combinarea matematicii cu misticismul. Pitagora a fost însă şi un propovăduitor al echităţii, iar una dintre invenţiile sale ne arată de ce oamenii trebuie să fie cumpăraţi. Este vorba despre "Paharul lui Pitagora", sau cum îi mai spun grecii, „Cupa echităţii”, inventată de marele filosof pentru a răspunde unei nevoi reale de moment.

Se spune că această cupă a fost inventată de Pitagora în timpul lucrărilor de alimentare cu apă a insulei greceşti Samos, aproximativ în jurul anului 530 î.Hr., cu scopul de a fi împărţit în mod egal vinul pentru muncitorii constructori ai acelor vremuri. Pe atunci se obişnuia ca muncitorii să fie stimulaţi cu licoarea lui „Bachus” pentru a-şi îndeplini sarcinile. Cum foarte mulţi dintre ei erau lacomi şi necivilizaţi, se întreceau cu măsura şi beau mai mult decât alţi muncitori cumpătaţi la pahar.


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Physagorian_Pythagoras_Greedy_Tantalus_cup_05.svg/2880px-Physagorian_Pythagoras_Greedy_Tantalus_cup_05.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cum nu ai văzut? E la mașina de spălat în locașul pt cocolino/lenor.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tocmai ce scriam aseara despre asta.
Da-mi laik si subscribe si stay tuned!
hahahaha

#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Adm, on 10 august 2019 - 11:37, said:

........
problema scolii romanesti est ca sta foarte mult la nivel teoretic, .....
Daca " mergem " pe teorie ... teoria este frumoasa , principiile fizice interesante ....Dar, orice savantlc sfirseste pe plaiurile noastre ...
Un deget bine plasat " in fund " , ii strica total teoria si redevine un pahar banal .

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
... si dupa aia ne intrebam cum este posibil ca "unii" dintre cei care activeaza furibund pe aici, nascocesc zi de zi, noi si noi sisteme de energie alternativa si perpetuumuri mobile, de ne doare mintea Posted Image

citi de pe aici mai stit sa faceti un ZMEU, sau un TURCALETZ .. ;)

Edited by r_murphy, 10 August 2019 - 12:09.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Din ce mi-aduc aminte erau niste carti de fizica distractiva pe vremea lui neanicu in care am vazut prima data principiul de functionare.
Dar eu mi l-am amintit multa vreme ca fiind paharul lui Arhimede, nu al lui Pitagora.

Cat despre invatatul la scoala, nu cred ca e chiar necesar, poate asa ca si o curiozitate. In spate e de fapt un mecanism, nu inveti prea multa fizica daca cunosti acest mecanism.
Asa si mecanismul de la ceas e foarte interesant, dar nu se invata la scoala.

Si scripetele sau sistemul de scripeti e un mecanism, dar acolo sunt niste rapoarte de forme, inveti ceva fizica, de aia se si invata la scoala.

Mecanismele sunt mai degraba specialitatea ingieriei, nu a fizicii. Unele lacuri de acumulare cu baraj si hidrocentrala au un mecanism similar cu paharul lui Pitagora, probabil ca si unele ecluze, am vazut un asemenea baraj prin tara, dar nu mai stiu pe unde, parca ala de deasupra cheilor Zanoagei daca nu ma insel.

Edited by maccip, 10 August 2019 - 12:49.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La scoala ii zicea pricipiul vaselor comunicante...

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Principiul vaselor comunicante e ceva ce tine de hidrostatica. E totusi diferit de acest mecanism hidraulic.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pe principiul asta erau apeductele romane care veneau din lacurile de acumulare din zonele montane.

@Adm, sincer sa fiu, desi si eu in facultate am invatat hidrodinamica, sunt inginer tubulator si totusi nu am auzit pana acum de asa ceva. Asta e, toata viata invatam ceva la si la batranete ne dam seama ca tot prosti murim..

Edited by tehnics, 10 August 2019 - 13:01.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Adm, on 10 august 2019 - 11:37, said:

Am invatat multa fizica, iar asta m-a ajutat in viata, dar cu timpul putina teoria a ramas fixata.
problema scolii romanesti est ca sta foarte mult la nivel teoretic, asa ca am mancat termodinamica si electricitate pe paine, dar paine virtuala, asa ca niciodata pana acum nu am auzit de Paharul lui Pitagora.

     Deci ADM a aflat în sfârșit de ce trebuie sa apesi pe buton o singura data atunci când tragi apa la toaleta.
    Urmează să ne explice cum scoți vinul din butoi cu un furtun. Sau cum scoți benzina din rezervor cu furtunul(chestii pe care le-am aflat la vârsta de 7 ani).
    Da, stim si noi principiul vaselor comunicante !

   @Adm : dacă vrei să ne insulti inteligenta, te rog sa o faci mai discret.
    Vorbeste cu Karax. Poate te ajuta cu o idee.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Mi se pare ca e exact acelasi fenomen ca atunci cand bagi un capat de furtun in lichid (damigeana) si aspiri lichidul care pe urma va curge singur daca e mai jos capatul de furtun care curge. Doar ca trebuie initial sa aspiri din cauza ca o portiune de furtun e deasupra lichidului spre deosebire de paharul asta.

 cspot, on 10 august 2019 - 13:15, said:



     Deci ADM a aflat Ăźn sfĂąrșit de ce trebuie sa apesi pe buton o singura data atunci cĂąnd tragi apa la toaleta.
    Urmează să ne explice cum scoți vinul din butoi cu un furtun. Sau cum scoți benzina din rezervor cu furtunul(chestii pe care le-am aflat la vĂąrsta de 7 ani).
    Da, stim si noi principiul vaselor comunicante !

   @Adm : dacă vrei să ne insulti inteligenta, te rog sa o faci mai discret.
    Vorbeste cu Karax. Poate te ajuta cu o idee.
Cred ca e adm. e femeie si nu s-a confruntat cu treburi de barbati gen tras de benzina din rezervor sau vin din damigeana :D:

#12
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 maccip, on 10 august 2019 - 12:41, said:

Din ce mi-aduc aminte erau niste carti de fizica distractiva
Daa, pe a mea am pierdut-o, de acolo am invatat sa construiesc fantana lui Heron prin '67-'68.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mi-aduc aminte ca era rosie, era pentru clasele 2-4, prima parte a cartii era pentru cei mici, paginile erau numerotate cu cifre rotunjite si aveau multe poze, ultimele insa erau numerotate cu "cifre serioase", iar la sfarsit avea vreo cateva pagini color trecute ca anexa, se facea trimitere pe parcursul cartii la ele.
Misto cartea. Avea si probleme grele gen "turnurile din Hanoi" sau din alea cu inteleptul Hassan care le dadea probleme de matematica celorlalti intelepti mai mici.
:D

Asta daca vorbim despre aceiasi carte.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu stiu d'astea....

#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 MembruAnonim, on 10 august 2019 - 12:49, said:

La scoala ii zicea pricipiul vaselor comunicante...
Poate la scoala ta...

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdm, on 10 august 2019 - 11:37, said:

niciodata pana acum nu am auzit de Paharul lui Pitagora.


WOW!!!
Dracu sa ma ia de am auzit de asa ceva

Misto, mersi

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Exact cum spunea cineva mai sus
-Vasul de toaleta , apesi scurt pe buton dar se goleste tot continutul

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcspot, on 10 august 2019 - 13:15, said:

   @Adm : dacă vrei să ne insulti inteligenta, te rog sa o faci mai discret.
  
Hmmm... nu e ok să spui de-astea, nu-i corect să iei ca etalon al inteligenței ce știi tu. E noutate și pentru mine, și văd că mai sunt și alții. Ar trebui să ne simțim în vreun fel?

Am un prieten foarte deștept, care uneori povestește chestii chiar uimitoare și e o plăcere să-l asculți. Are și umor, le pigmentează în stil propriu... o plăcere, repet. În schimb, cum te prinde că te miri la ceva bagă întrebarea asta: Cum, n-ai știut?! Mă enerva maxim,  parcă strica tot farmecul noutății și-al poveștii. Nu, măi, n-am știut!!!Posted Image  Pot să mai fac umbră pământului sau mă bag la subsol?!
În timp l-am dezvățat de întrebare :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate