Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

generatiile actuale ne vor duce la criza energetica

  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post13-14, on 06 august 2019 - 15:59, said:


Esti real? Ti-ai luat pastilele azi? Cati vwati are un oled si cati un televizor cu tub cinescop?
de fapt nu rezolutia consuma cat consuma de fapt efectele speciale din filme si scenele cu culori in spectre consumatoare ...avem aceeasi pixeli ca in trecut numai ca impartiti in subpixeli , de asta ai HD pe ecranele LCD ....

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 06 august 2019 - 16:06, said:

de fapt nu rezolutia consuma cat consuma de fapt efectele speciale din filme si scenele cu culori in spectre consumatoare ..

im-calling-the-cops-20301100.png

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaaaa4567, on 06 august 2019 - 16:05, said:

A scazut consumul de energie si probabil ca va scadea: randamente mai bune, becuri economice, masini electrice (au randament mai bun decat motorul cu ardere interna). Ramane de vazut cum vor face cu transportul aero, care consuma destul.

Reciclatul care prinde viteza mai reduce si el din consumul de petrol etc

Romania sta binisor la rezervele energetice, suntem pe plus, exportam, suntem diversificati, producem suficient din eolian, conform planului. Suntem mai bine decat multi din Europa, dar nu chiar ca suedezii de exemplu. Mai general, se prefigureaza ca (daca nevoile vor creste atat de mult, desi ma indoiesc) sa se capteze energia solara din Africa, insa deocamdata nu investeste nimeni in infrastructura.

Nu vad ce ai cu telefoanele, nu consuma atat de mult curent, procesoarele sunt mai eficiente etc etc. Ca sunt incarcate paginile e adevarat, dar nu se compara cu ce consuma un prcesor de aucm 15 ani, de exemplu, si cat era incarcat pentru o simpla scanare AV sau arhivare etc etc. Cu putina grija, astazi iti faci un PC economic asa cum nu puteai cu 15 ani in urma, n-ai nevoie de procesor sau placa video cine stie ce pentru lucrul de birou, ceea ce reprezinta grosyul de activitate in ziua de azi. Daca nu ai cine stie ce activitati specifice (prelucrare video, documente serioase etc), puterea mare pe client e mai mult moft.
tot pe forum venisem cu ideea unor algoritmi care sa rezolve in mai putine iteratii problemele decat in mod normal si mi s-a spus ca nu se poate....

#40
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019

View Postkarax, on 06 august 2019 - 16:06, said:

de fapt nu rezolutia consuma cat consuma de fapt efectele speciale din filme si scenele cu culori in spectre consumatoare ...avem aceeasi pixeli ca in trecut numai ca impartiti in subpixeli , de asta ai HD pe ecranele LCD ....
Vyctoras.... ce e aia culoare in spectru consumator? _ma gandesc sa lansez o teorie noua...ma sustii?

#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 06 august 2019 - 15:57, said:

cum naiba poate fi economie de curent cand astazi sunt din ce in ce mai multe tranzistoare si asta inseamna in final consum mai mare? rezolutiile full hd , 4k si etc consuma enorm si vor consuma din ce in ce mai mult...basca ecranele cu milioane de culori care fiecare consuma ....
Ecranele mai mari consuma ceva, dar sa fim seriosi, nu prea trec de 100W sau pe acolo. Uita-te la consumul energetic al Romaniei, a scazut odata cu mutarea industriei grele. EU nici nu am televizor (am unul vechi, bun de decor), nu am ce face cu el.

Eu m-as plange de masinile prea multe, care consuma aiurea, cand poti folosi un transport in comun.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwaterman, on 06 august 2019 - 16:06, said:

stii ce lumina are un bec LED? este ca e o diferenta? exact de aia este economie de curent ...pentru ca e o alta lumina...evident ca ne adaptam la acea lumina insa orice bec LED are o limita teoretica peste care nu se poate trece..degeaba scazi curentul consumat cu becul LED daca il cresti cu un PC ce consuma 1000wati....

View Postwaterman, on 06 august 2019 - 16:08, said:

stii ce e ala spectru electromagnetic?

View Post13-14, on 06 august 2019 - 16:09, said:

Vyctoras.... ce e aia culoare in spectru consumator? _ma gandesc sa lansez o teorie noua...ma sustii?
pai spectrul ala electromagnetic ...doar no sa pretinzi ca undele radio de exemplu consuma la fel ca undele vizibile?

#43
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Ce unde radio emite televizorul?

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaaaa4567, on 06 august 2019 - 16:10, said:

Ecranele mai mari consuma ceva, dar sa fim seriosi, nu prea trec de 100W sau pe acolo. Uita-te la consumul energetic al Romaniei, a scazut odata cu mutarea industriei grele. EU nici nu am televizor (am unul vechi, bun de decor), nu am ce face cu el.

Eu m-as plange de masinile prea multe, care consuma aiurea, cand poti folosi un transport in comun.
luate de la fiecare , si smarturi tv , si PC-uri ajungi la consum extrem

View Post13-14, on 06 august 2019 - 16:14, said:

Ce unde radio emite televizorul?
alta era intrebarea...crezi ca tot spectrul consuma la fel?

#45
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Vycrotas, nu vrei sa intrerupi tu curentu ca pe vremea lu ceasca, ca sa nu se mai consume?

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post13-14, on 06 august 2019 - 16:15, said:

Vycrotas, nu vrei sa intrerupi tu curentu ca pe vremea lu ceasca, ca sa nu se mai consume?
corect , nu putem sa facem asa ceva.. tocmai de aia osa fie amuzant sa vedem cum societatea romaneasca se va prabusi tocmai datorita bunastarii....

#47
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Cred ca plangi in pumni de rusine, dar hidroelectrica uzineaza in gol cand generatia tanara nu sta pe facebook. Hai, zi repede, ce unde in ce spectru emite televizorul.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiu exact spectrul electromagnetic in mm, ce stiu e ca spre x ray sunt mai consumatoare iar spre rosu mai putin consumatoare...acum in practica depinde de cum sunt facute filmele cu efecte speciale si jocurile

#49
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
In xray, ai vazut ca ai nevoie de ochelari speciali?

bine, si chiloti de plumb, sosete de plumb, dar astea pentru cineastii inraiti.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post13-14, on 06 august 2019 - 16:28, said:

In xray, ai vazut ca ai nevoie de ochelari speciali?

bine, si chiloti de plumb, sosete de plumb, dar astea pentru cineastii inraiti.
ti-am spus ca nu stiu exact spectrul in mm...parca stiam ca inainte de x-ray se afla violetul si ultra violetul..violetul soft fiind de fapt cea mai inalta energie la care se poate ajunge inainte sa apara probleme serioase de sanatate...

#51
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
De ce sa apara efecte nedorite, nu ai vazut cum inchide lumea ochii cand apare cate un efect ultraviolet? stie sa se fereasca.

Hai, inapoi la oile noastre: cat consuma un telefon mobil pe facebook, de exemplu?

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post13-14, on 06 august 2019 - 16:32, said:

De ce sa apara efecte nedorite, nu ai vazut cum inchide lumea ochii cand apare cate un efect ultraviolet? stie sa se fereasca.

Hai, inapoi la oile noastre: cat consuma un telefon mobil pe facebook, de exemplu?
consuma oricum mai mult decat consuma acum 10-15 ani un telefon non smart...si daca tu contrazici si asta....

#53
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Cat? Si cati stateau pe facebook pe nosmart?
CAi din cei ce aveau nosmart au acum televior pe led?

Edited by 13-14, 06 August 2019 - 16:36.


#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiu exact si in plus ..pai ce vrei acum? nu a vrut tot tineretul facebook? de ce ma intrebi de facebook daca se statea? tineretul a vrut high tech , asta nu poate veni fara un cost..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate