Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vacanta in Serbia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
LonelyWolf12

LonelyWolf12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.07.2019
E cineva din Romania care merge ocazional in Serbia sa imi dea niste sfaturi de locuri de vizitat?
Si cum vi se pare atmosfera de acolo, ati ramane sau v-ați întoarce?

#2
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am fost eu anul trecut si in urma cu doi ani. Atmosfera e ok. Eu am vizitat Belgradul/ vechi si nou/ Am stat 3 zile in Belgrad apoi am plecat spre Muntenegru unde am stat o saptamana. Belgradul seamana cu Bucurestiul.. doar ca e putin mai haos.. Bine eu am prins si lucrari la metrou/tramvai ce faceau aia pe acolo si era cam prafuiala si haos unde am stat.
Mancarea este foarte ieftina in Serbia. Hotelurile in Serbia sunt peste hotelurile din Grecia. Mancarea la restaurante/hoteluri este foarte buna. Posted Image.. In general daca stai departe de locurile rau famate e ok. Sarbii sunt mai temperamentali din fire.. nu prea cunosc limba engleza.. au alfabetele alea cand intelegi ceva ceva cand nu intelegi nimic..
Tigarile nu-s bune in Serbia.. sunt proaste..pe mine m-a luat tusea de la ele. Bautura e buna in schimb.

Edited by -koss-, 02 August 2019 - 21:55.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLonelyWolf12, on 02 august 2019 - 21:47, said:

Si cum vi se pare atmosfera de acolo, ati ramane sau v-ați întoarce?
As sta o vreme pe la soacra-mea (cat timp o suporta nevasta-mea), dar m-as intoarce acasa (=non-Romania) dupa o vreme.

#4
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Si eu intentionez o excursie de citeva zile la vecini nostri sirbi,poate facem un echipaj mai mare.

#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
E o perioada tulbure in Serbia. In Belgrad nu aveti mare lucru de facut. Intr.adevar, mancarea e buna, dar in rest... plictiseala, tristete si multa tensiune.

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Adică e mâncare mai bună în afara UE. Trebuie importat de acolo atunci.

#7
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
In ce sens tulbure? Saptamana trecuta m-am intors din Serbia si am fost in diferite locuri si n-am sesizat. Ce-i drept n-am fost prea aproape de Kosovo...

In Serbia am fost prin Zlatibor (un altfel de Sinaia), Parcul National Tara, Uzice, Bajina Basta, Mokra Gora...

Dar cel mai important eveniment al lunii este festivalul de muzica bras din Guca...pacat ca nu pot merge: http://www.guca.rs/



Da o ocheada dupa fiecare si vezi ce e de vazut in fiecare dintre ele...

Concluzia mea: desi am fost putin stresat de radare, Serbia ramane o destinatie foarte faina, desi a fost prima mea vizita m-am simtit ca acasa.

Edited by clausio, 02 August 2019 - 22:30.


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posttakis, on 02 august 2019 - 22:18, said:

. plictiseala, tristete si multa tensiune.

De ce, au si ei alegeri in toamna :)?!

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Belgradul nu are metrou..doar guri de metrou care sunt pasaje subterane :)))

Mie îmi place, mâncare ieftină și buna, hoteluri ok, oameni super . De vizitat? Nu ai cine știe ce

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poate o plimbare cu vaporul pe Dunare,..... cateva biserici vechi,.... in rest, mai nimic deosebit.
https://en.wikipedia.org/wiki/Belgrade

#11
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 clausio, on 02 august 2019 - 22:29, said:

Concluzia mea: desi am fost putin stresat de radare,

Vizitat Belgrad de Paste...tot ce s-a spus mai sus...
Atentie la Radare...am depasit viteza legala...au insistat sa ma duca la Tribunal sa ma judece ca sa-mi poata da o amenda de 50 de euro...am pierdut vro' patru ore pe acolo

#12
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 09.09.2008
Vazut Beograd - nimic interesant. In loc de 2 zile cat am platit cazarea am stat o zi. Mai interesant Novi Sad de vazut. Iti trebuie Roaming NON SEE. La inceput am mers legal, dupa care am mers mai repede in afara localitatilor.

#13
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Belgrad e un oras frumusel.

Poti vedea cetatea Kalemegdan, situata in orasul vechi ( Stari Grad) -  o fortareata impesionanta, propusa pentru patrimoniul Unesco.

Te poti plimba linistit pe Skadarlija - o straduta boema, loc al artistilor, plina cu cafenele si restaurante, asemanatoare cu Montmartre-ul parizian.

Iar pentru shopping si cumparaturi, pe pietonala Knez Mihailova - o pietonala cocheta, cu mall-uri si magazine.

Daca vrei un restaurant bun, cu specific sarbesc, incearca Tri Sesira ( trei palarii ): https://trisesira.rs/en/about-us/

Mancarea nu e scumpa, insa e foarte gustoasa.

Recomand pljieskavita lor ( cu totul altfel decat cea de la noi ), cevapcici ( micii sarbesti ) si ajvar ( zacusca ) cu pita.

Edited by sylvius, 03 August 2019 - 10:47.


#14
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Nu era mai frumos sa ne dăm cu părerea în topicul de 7 pagini, dedicat Serbiei, din Vacanțe în Europa?

Edited by agp626, 03 August 2019 - 12:07.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
la sarbi?
Uita-te la malul sarbesc al Dunarii in zona Portilor de Fier si uita-te la malul romanesc.Cam asta-i diferenta dintre Serbia non-UE si Romania cu pieptul de arama,membru plin UE.
Adica la sarbi ordine,verdeata,liniste si bunastare,iar la romani,parloaga,praf,mizerie si o legiune de masini cu numere de UE care merg la aia non-UE sa cumpere mai ieftin,mai bun,mai calitativ.
Gresesc?

#16
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Uita-te la sarbi in mediul rural... si uita-te si la romani in mediul rural.. acolo diferenta e si mai colosala..Posted Image
Cand am intrat din Serbia in Romania la vama la portile de fier.. imi venea sa iau la bataie vamesul jegos.. vames roman bineinteles.. am stat 1 ora in vama.
M-a luat cu controalele.. tigari.. bani.. bijuteri... ai aia.. ai aia.. mama lui de vames scarbos.. Cei mai de kkt vamesi din Europa.. vamesii romani si vamesii unguri sunt.

Edited by -koss-, 03 August 2019 - 18:22.


#17
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Este suficient sa vezi cat de autentic au restaurat si cum arata cetatea Golubac (ca tot e in drum spre Belgrad), ce frumos au facut spatiul din jurul cetatii, pentru a-ti face o idee deapre sarbi. Asa cum au zis multi colegi, obiectiv vorbind ei par in UE, nu noi. Ce sa mai, sunt un popor de admirat, usor prea darz cateodata dar de admirat.  

Eu personal nu am fost decat in Belgrad dar mi-a placut, a iesit un city break chiar agreabil. Pe langa ce a zis colegul sylvius si evident, mancarea, as mai adauga urmatoarele locuri de vizitat: cartierul Zemun, catedrala Sf Sava, Muzeul Tesla, strada Terazije si, pentru un strop de autenticitate, Muzeul si mormantul lui Tito. Una peste alta este un oras unde ai ce face 2-3 zile fara probleme. Si btw, pentru domni, fetele sarboace sunt...frumoase tare :)

#18
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Mergeti cu incredere in Belgrad, merita din plin, sunt mai multe obiective interesante de vizitat, despre cateva s-a scris mai sus dar mai sunt si altele cum ar fi Mausoleul lui Tito, Gradina zoologica!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate