Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

HDR - De Ce Se Vede Mai Intunecat Si Cu O Tenta ... Galbuie ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rafael_32

rafael_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2007

 trollerul_de_serviciu, on 03 august 2019 - 13:36, said:

Poi, cum ai reozlvat ?!
Sintem si noi curiosi si poate ajuti si pe altii !!!!

Pai, ca sa ai HDR curat la 4K, cu culori vii si imagine clara, prin PotPlayer ...si... fara nici un alt codec instalat, gen "LAV Filters", "ffdshow" sau "madVR", ci doar cu Windows 10 si PotPlayer-ul in sine, si sa nu mai ai acele culori spalacite, intunecate si cu tenta galbuie, se face in felul urmator (asa cum am rezolvat eu, desigur):

- Laptop cu mufa HDMI versiunea 2.0.
- TV cu mufa HDMI versiunea 2.0, rezolutie 4K, functie HDR incoporata.
- Continut video cu o rezolutie 4K si HDR inclus.

- Din Windows 10 muti imaginea pe "Second screen only".
- Click dreapta pe desktop si deschizi "Display settings".
- Alegi TV-ul (dai click pe "2" in imaginea de sus) si activezi "Play HDR games and apps" care este putin mai jos.
- Deschizi "Windows HD color settings" si te asiguri ca si aici ai activata optiunea "Play HDR games and apps" (optional se poate activa si "Stream HDR video").
- In aceeasi fereastra, te duci jos de tot, fix sub "SDR content appearance", si muti acel cursor/"linie" la 100, adica la maximum (in functie de preferinte, il muti unde doresti).
- TV-ul isi activeaza automat HDR-ul in "Picture Mode" (apare si un mic logo "HDR" in partea din dreapta sus) si nu mai poti alege alte optiuni de imagine ("Standard", "Movie", "Expert", etc.), ci doar "HDR Vivid", "HDR Bright", "HDR Standard" si "HDR Game" (asta apare la mine, la LG-ul meu, e posibil ca la voi sa fie putin altfel).
- Deschizi filmul 4K cu HDR in PotPlayer, normal, asa cum deschizi orice alt film "2D", ca de obicei, fara ca anterior sa faci alte instalari de codecuri extrene, etc.

Si acum, secretul mult asteptat   :)

- In timp ce ruleaza filmul 4K cu HDR, care mai mult ca sigur (cel putin la mine) are acea tenta intunecata si usor galbuie (culori spalacite), dai click dreapta in PotPlayer, te duci la "Video" -> "Pixel Shader" si bifezi/activezi ultimile 2 optiuni legate (unde este trecut/specificat) de HDR, adica: "Enable SMPTE ST 2084 HDR EOTF Correction" si "Enable SMPTE ST 2086 HDR EOTF Correction".

Voila, acum imaginea s-a transformat total, filmul a prins viata: culoare, luminozitate si claritate! :)
Optional, mai poti creste contrastul din setarile PotPlayer-ului.

ATENTIE:
Inclusiv pe laptop, filmul se va vedea corect (avand aceste 2 setari bifate/activate), chiar si la rezolutie Full HD (1902x1080), nu trebuie neaparat ca rezolutia laptopului (sau a TV-ului) sa fie doar 4K!

P.S.:
Playere video care pot reda HDR-ul corect, de sine statator, fara instalare de alte codecuri: DVDFab Media Player, VLC, PowerDVD,
Playere video care pot reda HDR-ul corect, doar prin instalare de codecuri externe, cum ar fi "LAV Filters" sau "madVR" (din ce am experimentat eu, desigur - tutoriale gasiti pe net): MPC-HC, MPC-BE.
De alte playere video chiar nu ma intereseaza!



Ei, cam asta e tot din partea mea, asa am rezolvat eu ca sa vad filme 4K cu HDR curat (nu spalacit), dupa ce am stat ieri (toata ziua si toata noaptea, la propriu), ca sa fac "miliarde" de instalari, bifari si testari!

Sunt convins ca cele scrise de mine mai sus va vor ajuta si pe voi, asa ca ... VIZIONARE PLACUTA TUTUROR! :)

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Parerea mea... mai bine iti iei un stick. Problem solved.

#21
rafael_32

rafael_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2007

 eiffel, on 03 august 2019 - 17:45, said:

Parerea mea... mai bine iti iei un stick. Problem solved.

Nu intra in pincipiile mele ca sa vad un film de pe stick.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
E o varza in asazisele solutii enumarate mai sus de initiator.
Pana si cei de la Microsoft recunosc ca au mari probleme in acel HDR pe care il livreaza Windows 10. Solutia cu madVR(care comuta automat pe HDR adevarat) e consacrata si folosita de toata lumea care ruleaza continut HDR pe pc sau laptop. E drept ca e greu de cusomizat si tine de puterea procesorului grafic. Dar merita din plin de incercat.

Edited by edigee, 04 August 2019 - 00:28.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu intra in pincipiile mele ca sa vad un film de pe stick.   

Am inteles. E prea simplu si tie iti place complicat. Asta trebuia sa zici de la inceput.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 rafael_32, on 03 august 2019 - 17:49, said:

Nu intra in pincipiile mele ca sa vad un film de pe stick.
Din cate se vede din ultimul post e vorba de niste principii extrem de sanatoase. Principii cu care de obicei iti iei ban chiar din viata de zi cu zi ,in general. Multa bafta!

Edited by edigee, 04 August 2019 - 20:10.


#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru HDR este nevoie de placa grafica pe 10bit si display cu panel nativ pe 10bit.
Restul e frectie.
Abia daca se indeplinesc conditiile astea te poti gandi la software.

Edited by geo123, 04 August 2019 - 22:59.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e chiar asa. 10 bit curati iti trebuie doar daca faci prelucrare video sau gen foto la nivel profi .Sunt o gramada de TV-uri cu 8bit+frc ce acopera suficient spatiul de culoare si au si luminozitate suficienta pt. HDR, Placile grafice noi au toate capabilitati chiar pe 12bit ,chiar cele entry level gen GT1030 si chiar un GPU continut in Intel ultimile serii. Iar HDR nu il da neaparat placa grafica. O face si un bluray player ,Netflix-streaming ,un mediaplayer capabil
LA DV e mai greu ,intr-adevar..

Edited by edigee, 05 August 2019 - 01:05.


#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Parca e si o arie de psihiatrie aici pe forum. Cu cine se cearta asta totusi?

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 04 august 2019 - 00:27, said:

E drept ca e greu de cusomizat si tine de puterea procesorului grafic.

Nu stiu ce sa zic, eu am folosit odata niste setari pentru MAD VR importate de la cineva si imi sacada cu 1080ti...

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Setarile se probeaza in timp. Nu prea se importa.
Nu sacadeaza nici cu un GT1030 ,cu setarile spre minim. La GTX 1080TI poti activa chiar procesari serioase ,fara probleme.
Vorbesc chiar de materiale 4kHDR.

#30
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Multumim rafael_32 pentru solutie !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate