Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A căzut țigla de pe casă pe parbriz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011
Salutare,

De 1 ora in Arad a fost o furtuna foarte mare. A cazut o tigla de pe casa direct in masina parcata jos. Am asigurare PAD si asigurare facultativa la Groupama, dar in contractul cu Groupama nu scrie nimic asemanator cu situatia mea. Intrebarea mea e: daca a cazut o tigla de pe casa asigurata direct pe masinia, e vreo sansa sa o repar tot cu asigurarea?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Vrei să repari mașina sau casa? Cred că nu sau nu.

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu, ăia de la Groupama nu asigură decât căderi de meteoriți Posted Image

#4
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

View Post__Dan__, on 28 iulie 2019 - 16:58, said:

Vrei să repari mașina sau casa? Cred că nu sau nu.

Vreau si casa si masina, casa e doar 2 tigle nu e mare lucru

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pai ce scrie in polita de asigurare a casei? Acopera si daunele provocate masinilor parcate langa ea, sau nu?
Cel mai sigur afli maine, dand un telefon la cei de la Groupama.

Edited by Hider141, 28 July 2019 - 17:19.


#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postfilipac, on 28 iulie 2019 - 17:01, said:

Vreau si casa si masina, casa e doar 2 tigle nu e mare lucru

Depinde dacă ai și opționale la asigurare, pe site-ul lorvăd că furtuna este prinsă la opționale, dar asta privește paguba produsă de furtună acoperișului, la mașină dacă nu ai casco ca să repari cu casco, e mai complicat, nu sunt sigur că asigurarea răspunderea civilă acoperă asta fiindcă e tot mașina ta, normal aia acoperă pagube produse terților, iar alte bunuri aferente locuinței sunt tot opționale, deci depinde ce contract ai și ce opționale ai activat.

P.S. vezi alte riscuri pe site cu două asteriscuri, iar explicația e cu litere mici jos ce înseamnă

Edited by eugeniusro, 28 July 2019 - 17:21.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am patit acelasi lucru. Tigle pe masina. Parbriz spart, pavilion indoit, capota indoita.  Am avut Casco la masina (culmea tot la Groupama). Insa am avut putina bafta. In ziua aceea a fost grindina. Am inlaturat toate bucatile de tigla de pe masina (un Logan) si am declarat la cei de la Groupama ca grindina a facut asta. Minciuna a mers, am reparat masina pe casco. Inlocuit parbrizul, inlocuit stergatoare indreptat pavilion, capota fata, vopsit integral. Toate pe casco.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"daca a cazut o tigla de pe casa asigurata direct pe masinia,"
Cum arata o casa asigurata direct pe masina?Posted Image Posted Image

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E pierdere de vreme !
   Omu are asigurare dar nu din aia de. "Cădere tigla de pe casa"
   Si nici CASCO nu are .
   Ca atare repara de la el din buzunar.

    NEXT QUESTION !

Edited by cspot, 28 July 2019 - 20:06.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostXL700VA, on 28 iulie 2019 - 17:30, said:

Am patit acelasi lucru. Tigle pe masina. Parbriz spart, pavilion indoit, capota indoita.  Am avut Casco la masina (culmea tot la Groupama). Insa am avut putina bafta. In ziua aceea a fost grindina. Am inlaturat toate bucatile de tigla de pe masina (un Logan) si am declarat la cei de la Groupama ca grindina a facut asta. Minciuna a mers, am reparat masina pe casco. Inlocuit parbrizul, inlocuit stergatoare indreptat pavilion, capota fata, vopsit integral. Toate pe casco.

Vad ca ai primit si 2 like-uri pe deasupra. Pe de alta parte, la cati bani le-ai dat pe casco, macar cu atat sa te alegi.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Schimba si acoperisul tigla cu tabla Bilka sau Wetterbest. Eu am Lindab. Aveam o tigla foarte grea pana in 2011 care nu zbura la furtuni dar daca o facea, trecea si prin podeaua masinii.

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostNeaceasca85, on 28 iulie 2019 - 21:31, said:

Schimba si acoperisul tigla cu tabla Bilka sau Wetterbest. Eu am Lindab. Aveam o tigla foarte grea pana in 2011 care nu zbura la furtuni dar daca o facea, trecea si prin podeaua masinii.

E bun acoperișul Bilka sau Wetterbest că nu pică imediat jos ci zboara până la vecini. Posted Image

[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1688/18179606/1/ctanta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Mno, conteaza si "dorelu'" de l-o montat.
Mult.

#14
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ma copii, cat e de greu?

Ai asigurare tip casco?

Asa am gasit-o in parcare coe, nu stiu ce s-a intamplat.

The end.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
O fi găsit-o, dar el nu are casco. Vrea s-o repare pe asigurarea casei și asta depinde de opțiunile asigurării respective. Pe astea doar el și asigurătorul le știu.

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdenky, on 28 iulie 2019 - 20:46, said:

Vad ca ai primit si 2 like-uri pe deasupra. Pe de alta parte, la cati bani le-ai dat pe casco, macar cu atat sa te alegi.
Din pacate am fost "obligat" sa ii fac casco. Masina a fost cumparata in 2007 in rate. Pe atunci ca sa iti faci credit auto, trebuia sa ii faci casco la masina. Asa era regula ...

Edited by XL700VA, 29 July 2019 - 07:59.


#17
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

View Postfilipac, on 28 iulie 2019 - 16:51, said:

Salutare, De 1 ora in Arad a fost o furtuna foarte mare. A cazut o tigla de pe casa direct in masina parcata jos. Am asigurare PAD si asigurare facultativa la Groupama, dar in contractul cu Groupama nu scrie nimic asemanator cu situatia mea. Intrebarea mea e: daca a cazut o tigla de pe casa asigurata direct pe masinia, e vreo sansa sa o repar tot cu asigurarea?
Ieri a plouat si cu grindina in jurul orei 16:15 / 16:30 , e posibil ca și grindina sa fi lovit mașina ta.
UIte ce zice 'XL700VA' :

View PostXL700VA, on 28 iulie 2019 - 17:30, said:

Am patit acelasi lucru. Tigle pe masina. Parbriz spart, pavilion indoit, capota indoita.  Am avut Casco la masina (culmea tot la Groupama). Insa am avut putina bafta. In ziua aceea a fost grindina. Am inlaturat toate bucatile de tigla de pe masina (un Logan) si am declarat la cei de la Groupama ca grindina a facut asta. Minciuna a mers, am reparat masina pe casco. Inlocuit parbrizul, inlocuit stergatoare indreptat pavilion, capota fata, vopsit integral. Toate pe casco.
Nu zic sa minți, insa asa cum am spus la inceput e posibil ca si grindina sa iti fi lovit masina si sa fie urme pe masina de la grindina
. Insa daca nu ai CASCO la masina Posted Image probabil ca nu poti face nimic cu asigurarea de locuinta in privinta repararii masinii.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 29 July 2019 - 09:24.


#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Șansele sunt nule să poată fi despăgubit pentru avariile mașinii pe asigurarea locuinței. De fapt nici nu am auzit vreodată de o asigurare care să acopere așa ceva. PAD-ul acoperă daunele din cutremure, inundații și alunecări de teren produse imobilului asigurat, deci pică din start. Iar ce acoperă aia facultativă e specificat în poliță.

Edited by caiuscorneliu, 29 July 2019 - 09:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate