Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Apartament fara suprafata pod trecuta in Releveu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna ziua,
  As dori sa cumpar un apartament intr-un bloc parter+1etaj.
  In schita releveu a apartamenului este trecuta si o scara acces pod, aceasta fiind construita in apartament, existand si o usa de acces catre podul aferent suprafetei apartamentului. Celelate apartamente de la etaj au aceeasi facilitate pe suprafata aferenta apartamentului detinut, insa apartamentele de la parter nu au acces la pod.
  Problema este ca suprafata de pod nu este trecuta in schita releveu a apartamentului. Asadar, as dori sa stiu cine este proprietarul podului de deasupra apartamentului? Exista posibilitatea ca vecinii de la parter sa aiba pretentii de acces in pod, intrand prin imobilul meu?
Cum pot sa devin proprietarul acelui pod, am nevoie de autorizatie de constructie pentru amenjarea acestuia?

#2
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
desigur.
fiind suprafata comuna ai nevoie de acordul tuturor proprietarilor.
fiind roman, acest acord se cumpara.
fa-le o oferta si vor semna.
bafta.

#3
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostVarfDeAtom, on 28 iulie 2019 - 15:49, said:

....
Cum pot sa devin proprietarul acelui pod, am nevoie de autorizatie de constructie pentru amenjarea acestuia?
iti asumi si tot ce inseamna acoperis ?

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Teoretic , intrucat ai accesul numai din proprietatea ta  ar trebui sa fii proprietar   pe spatiu cu cheltuielile aferente intretinerii lui

#5
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postbenetusseryo, on 28 iulie 2019 - 16:12, said:

desigur.
fiind suprafata comuna ai nevoie de acordul tuturor proprietarilor.
fiind roman, acest acord se cumpara.
fa-le o oferta si vor semna.
bafta.
Constructorul a zis ca atunci cand semnam contractul imi va trece si aceast pod. Dar totusi podul nu apare pe schita releveu a apartamentului.

View Post3matrix, on 28 iulie 2019 - 16:36, said:


iti asumi si tot ce inseamna acoperis ?
Pai din moment ce doar eu am acces in pod nu cred ca ceilalti vor vrea sa il repare.

View Postciine, on 28 iulie 2019 - 17:00, said:

Teoretic , intrucat ai accesul numai din proprietatea ta  ar trebui sa fii proprietar   pe spatiu cu cheltuielile aferente intretinerii lui
Stii niste legi, ceva, in cazul asta? Sau la cine pot sa apelez?

Edited by VarfDeAtom, 28 July 2019 - 18:30.


#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Poate n-am inteles eu bine, dar daca in pod se ajunge doar prin apartamentul sau, cum sa fie podul proprietate comuna? Ce face , le lasa o cheie de la apartament, ca sa mearga in pod cand vor?

#7
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postnico99900, on 28 iulie 2019 - 19:04, said:

Poate n-am inteles eu bine, dar daca in pod se ajunge doar prin apartamentul sau, cum sa fie podul proprietate comuna? Ce face , le lasa o cheie de la apartament, ca sa mearga in pod cand vor?
Nu stiu, eu vreau sa fiu in regula. Din moment ce nu apare in releveu apartament nu mi se pare ok. Cum pot sa modific ceva in pod daca nu am acte pe pod? Nici cu asigurarea nu stiu cum se procedeaza.
(Fiecare apartament de la etajul 1 are acces unic la o parte din podul total al blocului.)

Edited by VarfDeAtom, 28 July 2019 - 19:57.


#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostVarfDeAtom, on 28 iulie 2019 - 18:08, said:


Stii niste legi, ceva, in cazul asta? Sau la cine pot sa apelez?
De obicei in schita se trece spatiul locuibil iar podul tau nu este nici macar spatiu tehnic.
Ai intrare din apartament  este spatiul tau in gestiunea ta pe cheltuiala ta , nimeni altcineva  nu v-a suporta reparatia lui, deci bucurata de el

#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cred ca in acte este doar un spatiu tehnic comun , dar ii momeste pe cei de la etajul 1 ca acolo se pot extinde . Practic aia sa cumpere blana de pe ursul din padure .
Teoretic se pot face acte pe spatiul ala , practic este complicat ca daca este comun trebuie iesit din indiviziune si apoi cumparata fiecare bucata de la vecini .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate