Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transfer informatica economica FSEGA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012
Buna ziua comunitate,

Am incercat sa intru la IE FSEGA dar nu am reusit (medie BAC mica , neparticipare concurs in primavara), alte optiuni nu am trecut pe lista de preferinte ca nu stiu cum e cu transferul. Nu am gasit informatii pe niciunde si sper sa ma lamureasca cineva pe aici.
Intrebarea e, daca in toamna candidez si sunt admis la o alta specializare unde media mi-ar permite, ma pot transfera apoi la informatica economica sau vorbesc tampenii ?(este vorba doar de loc la taxa , am urmat o alta facultate in alt oras care nu am terminat-o dar am epuizat anii la buget , media bac e 7.08,nota mate mica )

Daca se poate , cand si in ce conditii ?

Multumesc anticipat !

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
ai platit taxa??
daca nu ai platit-o si nu ai semnat un angajament de plata, atunci poti sa renunti la scolarizare

#3
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 tioopedi, on 27 iulie 2019 - 18:47, said:

ai platit taxa??
daca nu ai platit-o si nu ai semnat un angajament de plata, atunci poti sa renunti la scolarizare
Nu am platit taxa pentru ca nu am intrat niciunde , vreau sa mai incerc in toamna din nou, la informatica economica nu intru cu media asta, si intreb daca intru la alta specializare , pot sa ma transfer apoi la informatica economica ?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 zenzzo, on 27 iulie 2019 - 18:32, said:

Intrebarea e, daca in toamna candidez si sunt admis la o alta specializare unde media mi-ar permite, ma pot transfera apoi la informatica economica sau vorbesc tampenii ?
Doritori ca tine mai sunt multi. Ce ar rezulta? Ori ce motive ai tu in plus fata de altii?
In regulamentul de studii gasesti un capitol referitor la transferuri. In teorie se poate, in practica mai greu: motivul tau, aprobarea rectorului, a decanilor etc.

Edited by neagu_laurentiu, 27 July 2019 - 18:52.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
În principiu se poate, eu m-am transferat de la o secție a unei facultăți la alta. Am avut de dat diferențe, pentru că programul de studiu nu era același. Evident, nu se poate din primul an.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Stai in banca ta si alege alt profil, nu merge la mizeria aia. Posted Image

#7
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 TruculMagic, on 27 iulie 2019 - 19:40, said:

Stai in banca ta si alege alt profil, nu merge la mizeria aia. Posted Image
De ce nu e bun acest profil ? Ce sa aleg daca nu (din sfera IT-ului) ?

#8
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006
In principiu o sa te poti transfera dupa primul an daca (foarte probabil) se elibereaza locuri la IE (le convine si lor ca e ceva mai mare taxa). In primul an se fac aceleasi cursuri la toate specializarile deci n-o sa ai de dat diferente sau altceva. Acum, probabil ca n-o sa fii singurul doritor si in caz ca sunt mai multe solicitari decat numarul de locuri ce se elibereaza presupun ca vor avea prioritate cei cu rezultate mai bune la examenele din primul an.

Ai gresit ca nu ti-ai trecut mai multe optiuni, puteai sa pui macar ID-ul ca acolo ai fi intrat. La Contabilitate sigur o sa fie locuri la taxa si in septembrie dar ca sa fii sigur trece-ti toate specializarile la optiuni ca in primul an sunt aceleasi cursuri peste tot.

E ok profilul, nu te lua dupa hateri. Daca vrei sa lucrezi in IT o sa inveti la locul de munca tot ce ai nevoie, la cererea de IT-isti din Cluj n-o sa ai probleme sa-ti gasesti un job in domeniu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate