Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#253
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Eu cred ca @ramina e asexuată de are asa relatie de se vede 2 săptămâni pe an..
Ca atare cum să găsească altu ,ce barbat normal ar accepta asa relatie?

#254
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Eu cred ca in restul saptamanilor din an isi vede de viata ei.

#255
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Adică are si pe altu aici?

#256
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Mda, si-a gasit in sfarsit o chirie care ii convine, acum ramane de vazut cum se va simti si cum se va descurca sa traiasca pe cont propriu, precum si cum va evolua relatia noastra in functie de noile lui circumstante. E trist ca trece prin asemenea schimbare tocmai acum la varsta lui dar sa se mute aici in Ro. doar ca sa fie cu mine nu era o solutie sustenabila pe termen lung. Totusi sunt alaturi de el, nu pot sa-l las pur si simplu tocmai acum pentru ca in primul rand ar fi inca o lovitura pentru el in aceasta perioada si asa foarte grea din viata lui si in al doilea rand ar fi o pierdere si pentru mine deoarece m-am obisnuit cu el. Dar pe viitor probabil ca relatia dintre noi ori se va simplifica cumva ori se va termina, ca doar nu o sa o tinem asa la nesfarsit.

#257
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Mda..io stau si fac un calcul ,cat de lovit in cap sa fii ca sa i trimiti cuiva cateva sute de dolari lunar plus sa cheltui in decembrie banii pe drum dus si intors pentru a sta 3 săptămâni cu o persoană care îți arată ca nu i convine ca stai atat cu ea... când facand o simplă adunare a sumelor da o suma care ti ar permite sa faci amor zilnic timp de vreo 2 luni cu cate o femeie diferită..🙄🙄😏😏

#258
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Barbatii americani sunt campioni la asa ceva, sunt pline de ei site-urile alea cu gagici care primesc donatii pentru nimic. Vin, se arara la camera, se prostesc un pic, iar prostii arunca cu sutele sau chiar miile de dolari. Multi au bani castigati usor sau veniti din mosteniri si isi permit, dar sunt si atarnatori de-astia ca in cazul de fata, care isi rup de la gura. Unii oameni nu suporta deloc singuratatea si isi imagineaza ca banii astia le ofera o relatie speciala cu persoana care profita de ei. In cazul de fata macar sunt alea cateva saptamani pe an si suportul moral, deci inca exista ceva, ca altii doneaza de-a lungul timpului mii sau chiar zeci de mii de euro complet fara rost.

#259
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Buna ziua, am noutati despre cazul din acest topic, in cazul in care mai intereseaza pe cineva, as avea nevoie de niste pareri sincere.
A murit si mama lui la sfarsitul lui martie 2022 si de atunci s-a linistit, a vandut casa si a impartit banii cu sora lui. Din pacate, pentru ca au trebuit sa dea partea bancii, le-a revenit doar cam 200k $ la fiecare. Banii astia nu ii ajung sa isi ia o locuinta in USA, cel putin nu in zona in care sta el acum cu chirie acum. Dar pare a fi destul de relaxat in legatura cu situatia prezenta. Mi-a zis ca acum ca ambii parinti i-au murit si-a luat o grija de pe cap si poate gandi mai clar.
Mi-a zis ca avem trei variante:
1 - El emigreaza in Ro si cu partea lui din banii obtinuti din vanzarea casei cumpara o casa aici si incerca sa isi gaseasca job. Dar avand in vedere varsta lui, caracterul pe care il are si cat de greu si gasit acel job - i-am zis ca mie in continuare aceasta varianta nu mi se pare deloc sustenabila.
2 - El continua sa vina ca si pana acum pana iese la pensie si apoi emigreaza in Ro, dar mai este enorm de mult timp pana atunci - peste 10 ani - i-am zis ca nici aceasta varianta nu mi se pare sustenabila ca eu m-am saturat de situatie, vine si pleaca de ani de zile fara nici o finalitate si ma simt blocata intr-un fel de loop care se tot repeta si nu pot sa o mai tin tot asa atat de mult timp.
3 - Sa ne casatorim civil in Romania si eu sa emigrez la el in USA. argumentul lui pentru casatoria in Romania este ca in acest fel eu voi obtine mult mai usor actele necesare pentru acces in USA. Casatoria civila ar fi doar o formalitate.
Problema cu aceasta varianta e ca dintr-o data el pare foarte sigur pe el ca ma poate sustine in USA, el la varsta lui stand in chirie dar mi-a zis ca poate lua in considerare ideea unui apartament in rate daca ajungem sa locuim impreuna pe termen lung in USA.
Dar eu nu stiu ce sa mai cred, sa ma risc sau sa nu ma risc? Adevarul e ca m-ar tenta sa imi incerc norocul in USA. Altii se duc in USA si cu mai putin cu situatii mai incerte decat a mea.
La o prima vedere nu as avea nimic de pierdut ca daca pastrez bani stransi pentru bilet si transport la aeroport ma pot intoarce in cazul in care relatia nu merge sau nu ma poate sustine.
Dar sincer chiar m-ar interesa niste pareri sincere despre situatia mea specifica, daca altcineva in locul meu s-ar risca sau nu s-ar risca si de ce. Mersi anticipat.

#260
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

Quote

Dar sincer chiar m-ar interesa niste pareri sincere despre situatia mea specifica, daca altcineva in locul meu s-ar risca sau nu s-ar risca si de ce. Mersi anticipat.


Am citit prima postare și pe aceasta de dinainte.
Am fost foarte mirată că încă sunteți împreună, in condițiile în care tu nu îl iubești și nu pare ca e ceva ce admiri la el.
Nu-ți place prezența lui, nu-ți place caracterul lui, nu-ți place că nu te ajută cu mulți bani, nu-ți place că nu te înțelege + ar fi perfect pt tine dacă l-ai vedea o dată pe an.

Părerea mea sinceră este că ar fi bine să nu mai faci atâtea calcule, să nu mai ții oameni în preajma ta doar pt că ți-ar putea folosi vreodată la ceva și să începi un nou capitol al vieții tale.



#261
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostRamina_1, on 20 iulie 2019 - 21:40, said:

O sa transpun in romana o parte din ultima discutie avuta cu el:

Eu: Vreau sa te intreb ceva: crezi ca ai putea veni in ianuarie iarna asta? As vrea sa lucrez toata luna decembrie si sa mai fac o plata anticipta la credit in ianuarie. Atunci se presupune ca ar trebui sa termin de platit creditul pe care il am.
El: Deja am bilete si iau zile libere de la job pentru Craciun si Anul Nou pe care le contopesc cu concediul de iarna.
Eu: Da, deja ai bilete pentru ca le cumperi cu luni de zile inainte, fara sa ma consulti si pe mine. As vrea sa lucrez dar nu pot lucra cu tine aici; Am lucrat 2 zile cu tine aici si ai fost suparat tot timpul si mi-ai stricat si mie dispozitia. Stiu ca te astepti sa imi iau liber.
El: Nu, nu ma astept. O sa stau pe canapea la Tv. Faptul ca am fost suparat nu are nimic de-a face cu tine.
Eu: Deci vii aici doar ca sa stai pe canapea la Tv? Asta e absurd!
El: Nu e chiar asa de rau, macar sunt cu tine.
Eu: Am crezut ca vei fi putin flexibil si vei veni in ianuarie macar de data asta.
El: Mai bine nu mai vin deloc!
Eu: N-am zis asta, in fine.. Doar iti cer sa vii cu 2 saptamani mai tarziu de data asta. De ce dramatizezi?
El: No drama, stiu ca nu ma vrei. te-am incurcat inca de cand m-ai intalnit.
Eu: De ce spui asta? Am vrut doar sa vii cu 2 saptamani mai tarziu si tu te comporti over dramatic. Tu oricum nu imi dai cat sa platesc anticipat macar un an de zile din credit, spui ca sunt o gramada de bani... Si nu-i pot face nici singura daca trebuie sa-mi iau liber cand esti tu aici. Planul meu era sa termin de platit anul asta dar daca mai iau liber si in decembrie 2 saptamani asta nu se va intampla. Voi mai avea inca de plata in ianuarie.
El: Stiu ca nu-ti place sa ma ai prin preajma ta, te deranjez, te enervez, sunt zgarcit, prost, lent si nu merit  sa fiu cu tine. Tot ce vreau este sa fiu cu tine acolo si tu nici macar nu ma vrei in preajma ta, sunt foarte prost.
Eu: Cedez, ma duc la culcare.
El: Ok. sper sa dormi bine, nu te mai deranjez azi.

Deci in stilul asta dramatizeaza la extrem de fiecare data cand aduc in discutie subiectul concediilor lui la mine.


Am ajuns aici :confuzzled:.

El dorește o relație normala cu tine, adică o relație în care Crăciunul și Anul Nou se petrec împreună, orice ar fi.


Tu ai in cap doar creditul ala și calculele tale și nu concepi sa il termini de plătit cu o lună mai târziu, pt a putea petrece împreună Crăciunul cu el.

El simte că nu e ok ce se întâmplă, e cumva atașat de tine, dar nu atât de atașat încât să îți dea sume mari de bani, când vede clar ca nu îl placi absolut deloc.


Si ma rog, are comportament submisiv, cumva pasiv-agresiv, tu îl acuzi ca se victimizează și nu te înțelege, va certați, dar Dumnezeu știe de ce nu închei tu relația asta toxică - e clar că el nu poate sa o încheie -, atâta timp cât chiar nu există nimic între voi, nici măcar o minimă obligație sau datorie de orice tip sau orice altceva.


Sfatul sincer rămâne deci cel de mai sus.
Chiar îmi doresc să scrii în scurt timp aici și să povestești că ești bine, într-o relație în care există iubire și înțelegere.

#262
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Update la update pentru cine nu are rabdare sa citeasca tot topicul: Creditul nu mai reprezinta o problema, l-am terminat de platit prin martie sau aprilie 2020 + actele de incheiere cu totul prin august 2020.
Acum se pune problema in ce directie se indreapta relatia? Pentru ca eu ma simt blocata intr-un loop. Iar el mi-a propus cele trei variante din postul cu update pe care l-am scris mai sus. E
Am intarziat foarte mult sa termin cu creditul si tot ce era legat de credit fata de ce imi propusesem - evident.

#263
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Eu inclin spre varianta cu a ma casatori cu el aici in Ro si apoi sa emigrez eu in USA dar si in legatura cu aceasta varianta am indoieli deoarece el la varsta lui sta cu chirie si am scris update ca sa cer pareri. De fapt cred ca ar fi trebuit sa deschid un topic nou pe aria de emigrare dar ar fi trebuit sa explic prea mult contextul.

#264
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ramina, scuze ca te întreb, dar tu chiar nu poți trăi altfel decât profitând de cineva?

Văd că ești o femeie deșteaptă și capabilă să te întreții singură fără probleme.
Ești și tânără, ai putea să-ți împlinești visul cu USA și fără să implici în asta un om cu probleme, care a devenit un pion fără voință, pe care îl tot plimbi pe tabla ta de șah.
L-ai scos chipurile din depresie, l-ai trimis la job, dar tare ma tem că voiai să aibă job, ca să ai tu ce cheltui de pe cardurile lui...
Ai grijă că la un moment dat vor veni plățile. Și nu mă refer la plățile tale preferate, banii.


Dacă vrei sa ii faci omului ala un bine și sa îți faci și ție un bine, trimite-l la psihoterapie. Are mare, mare nevoie.
Și mergi și tu la psihoterapie, nu e normal să fii atât de calculată, fără regrete și fără emoții.


#265
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Am discutat despre casatorie. El nu se va duce la psihoterapie, nu e genul care sa faca asta. Daca consider optiunea de a ma casatori cu el care la varsta lui sta cu chirie intr-o tara atata de scumpa ca USA cred ca e mai degraba un risc pentru mine, in nici un caz nu profit de el, de asta si am indoieli.
Teoretic ambilor ni s-a schimbat situatia fata de cum era cand am deschis acest topic: Lui i-au murit parintii si de voie de nevoie a ajuns pe cont propriu. Faptul ca are job e plasa lui de siguranta ca partea lui de bani din vanzarea casei nu e mare deloc pentru USA.
Eu mi-am terminat de platit creditul si am obosit de acest gen de relatie la distanta, e pacat sa nu incercam sa o ducem la alt nivel. In Ro mi-ar ramane apt. care este achitat si activitatea profesionala care poate fi reluata oricand. Cred ca mi-ar prinde bine mai multe pareri.

#266
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Părerea mea este ca nu ar trebui sa te legi la cap dacă nu te doare.
Tu de fapt nici nu-l iubești pe acest individ. Mai tot ce ai scris despre el sunt critici, chestii care nu îți convin sau te deranjează. De ce ai vrea sa te căsătorești cu un om despre care ai o părere proasta în general, nu prea îl respecți, îl judeci și-l desconsideri?



#267
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
ca asa sunt femeile, isi vad doar propriile interese de moment si cam atat, ea considera ca e pusa oricum la adapost, si-a achitat datoriile, are o plasa de salvare in jobul ei de freelancer (drq stie ce face, nu vreau sa fiu al dracu si sa spun ce fac majoritatea freelanceritelor in Romania) in cazul in care nu merge treaba cu USA dar nici nu pierde mare lucru daca incearca aventura taramului fagaduintei ... o data ajunsa peste baltoaca se descurca ea sau daca e necazul prea mare, revine pe cocioc si asta a fost ... incercarea moarte n-are.

#268
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Ramina, cand sunteti la distanta cum te descurci, lasi paianjenii sa isi faca panze sau iti vezi de viata ta fara sa stie ala?

#269
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postepetroiu, on 17 ianuarie 2020 - 11:14, said:

Iar @popescuadi are dreptate

:lol:  eu aș vrea doar un update de la epetroiu, dacă mai este pe aici, sper că e totu' ok!

#270
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Nu-l insel daca asta intrebati, el ma ajuta mai mult financiar decat o facea cand am deschis topicul si nu vreau sa risc sa pierd asa ceva pentru o bucata de ..  oricum nevoia de sex este supraevaluata, cel putin in cazul meu.
Ma seca de nervi cand eu tot ce voiam era sa termin de platit creditul (ceea ce am si facut intre timp). Nici acum nu are de unde sa imi dea sume mari deodata gen dar nici nu mai am nevoie de o asemenea suma deodata din moment ce am terminat de platit creditul.
Dar faptul ca ma ajuta constant financiar ma face sa cred ca el ma poate sustine si acolo asa cum pretinde. Totusi am si dubii din cauza varstei si a caracterului sau.  Ma ingrijoreaza faptul ca pana la varsta asta nu a fost in stare sa aiba casa lui si sta cu chirie. E genul care face schimbari radicale doar fortat de situatie. Sau de o motivatie destul de puternica. In cazul asta motivatia fiind eu.
In fine, apreciez daca aveti pareri la modul serios si sfaturi despre potentiale riscuri la care m-as putea expune prin casatoria cu el si plecarea in USA sa locuiesc cu el in chirie. Cred ca m-ar ajuta sa vad situatia mai obiectiv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate