Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

eliberare diploma de bac de la facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Salut!
M-am inscris la 3 facultati: AC si Info din Iasi si la AC in Cluj.Problema mea e urmatoarea.De prost ce sunt, mi-am lasat originalele la facultatea de Info.Intrebarea mea e daca nu intru la AC sau Info din Iasi eu ar trebui sa ma duc in Cluj si sa iau si diploma cu mine.Din ce am inteles, diploma de bac se elibereaza greu.Voi primi diploma daca ma duc in fac. de Info in aceeasi zi in care trebuie sa plec la Cluj?

Dar daca intru la AC la Iasi, voi primi diploma de la Info ca sa pot confirma locul la AC Iasi ?
Nu stiu ce dracu a fost in capul meu sa-mi las diploma acolo...

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Actele de inscriere nu se elibereaza decat dupa incheiere admiterii si confirmarea locurilor dupa un program stabilit de secretariatul fiecarei facultati.  
Deci nu de pe azi pe maine...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai făcut copii legalizate ?
Diploma de bacalaureat se ține la facultate pe tot parcursul anilor de studiu.

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 tutuN_, on 19 iulie 2019 - 09:57, said:

Nu stiu ce dracu a fost in capul meu sa-mi las diploma acolo...
Nu ai lăsat-o pentru că ești aiurit! De aiurit, ai uitat procedura. Actele în original (inclusiv diploma de bac) se depun la prima înscriere. La următoarele, te-ai dus cu copii și o adeverință de la prima înscriere, cum că ai depus acolo actele în original.
Indiferent de unde vei fi admis, trebuie să te înmatriculezi. Dacă nu ai acolo actele în original, printr-o declarație pe proprie răspundere, te angajezi să aduci originalele până la începerea cursurilor.
Dar până atunci, succes la admitere!

#5
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Deci eu practic acum sunt obligat sa raman la facultatea de Info ?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 tutuN_, on 19 iulie 2019 - 10:14, said:

Deci eu practic acum sunt obligat sa raman la facultatea de Info ?

n-ai inteles. ramai la ce facultate vrei, dintre cele la care ai intrat. si ulterior recuperezi diploma originala si o depui la facultatea pe care o alegi, daca este alta decat info iasi.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu.
Poți face o cerere în acest sens la secretariatul facultății și vezi dacă se aprobă.

Eu mi-am scos-o pentru CASMB prin anul II, deci se poate.

#8
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
O scoti de la una si o bagi la cealalta.
E posibil sa nu ti-o dea in aceeasi zi, depinde de organizarea interna.

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
cat poate fi de penibila aceasta tara

#10
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Penibil a fost si el, ca trebuia sa lase copie, dar probabil cand s-a inscris era convins ca va intra acolo si a lasat direct originalul... dar socoteala lui a fost data peste cap de realitatea din teren.

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
iti retragi dosarul de la facultatile la care nu vrei sa te inscrii si daca ai diploma acolo, o sa iti dea si diploma.
oricum dupa ce ai fost admis, ca sa te inscrii la facultate mai semnezi niste acte, printre care si contractul de studii.
ca sa te inscrii trebuie sa aduci diploma in original.

#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 19.11.2006
Diploma in original se depune in locul unde ai intrat la buget. Daca e alta facultate decat cea unde ai depus-o, o ridici de unde ai lasat-o. Sunt obligati sa ti-o restituie daca nu confirmi locul acolo, sau lasi copii egalizate in locul ei daca confirmi la taxa Posted Image Posted Image

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Stai linistit.. e doar birocratie.. se rezolva la sfarsit.
Doar sa intri, apoi rezolvi tu.. nu mai stiu procedura... parca mergi la facultatea castigatoare si confirmi ca vrei la ei; si apoi, mergi la ceilalti si iei originalele inapoi (daca ai depus doar copii, nu mai ai treaba cu ei).

#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 KyKyKyKy, on 19 iulie 2019 - 10:34, said:

Nu.
Poți face o cerere în acest sens la secretariatul facultății și vezi dacă se aprobă.

Eu mi-am scos-o pentru CASMB prin anul II, deci se poate.

 appd, on 19 iulie 2019 - 11:06, said:

Penibil a fost si el, ca trebuia sa lase copie, dar probabil cand s-a inscris era convins ca va intra acolo si a lasat direct originalul... dar socoteala lui a fost data peste cap de realitatea din teren.
Nu vă mai băgați în seamă, dacă nu știți despre ce e vorba.
Repet:
la înscrierea la concursul de admitere, este obligatorie una din cele două variante:
- fie depui dosarul cu actele în original (asta la prima înscriere);
- fie depui dosarul cu copii legalizate, plus adeverința de la prima înscriere, care să ateste că actele originale sunt la locul primei înscrieri.
După admitere (presupunând că a fost admis), candidatul se înmatriculează acolo unde a fost admis, urmând ca, dacă acolo depusese dosarul cu copii, să aducă originalele într-un anumit interval de timp (de regulă, până la începerea cursurilor).
Dacă dorește să urmeze două facultăți concomitent (și a fost admis la ambele), în cazul în care a fost admis pe locuri subvenționate, trebuie să opteze pentru una din facultăți, care va fi cea de bază, iar cealaltă o va urma numai în măsura în care acceptă plata taxei de școlarizare. Dacă a fost admis pe locuri cu taxă, e mai simplu, doar că trebuie să decidă o facultate la care să lase pe parcursul studiilor actele în original, iar la cealaltă să ducă o adeverință din care să rezulte că este student la prima dintre facultăți, unde se află actele în original.
După ceața în care se află inițiatorul, cred că acesta nu a depus el însuși dosarele. Probabil a făcut-o o rudă, sau un prieten, care a încurcat puțin borcanele (din punctul lui de vedere, că, de fapt, nu-i nicio problemă).
Inițiator, reține că nu are nicio importanță unde sunt originalele. După înmatriculare, dacă e la altă facultate, te duci și-ți ridici dosarul cu originalele și-l depui la facultatea pentru care ai optat.

Edited by stancosty, 19 July 2019 - 12:39.


#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 MembruAnonim93, on 19 iulie 2019 - 10:12, said:

Nu ai făcut copii legalizate ?
Diploma de bacalaureat se ține la facultate pe tot parcursul anilor de studiu.
Ceea ce desigur e ilegal, nu?

Tot asa s-o face si la inscierea in alta tara, te duci cu originalele si le lasi pe acolo Posted Image

Copiile legalizate ar  trebui sa fie suficiente. dica, te inscrii mai usor din Ro in UK...

Eu chiar ma mir ca facultatile din Ro mai au musterii...Posted Image

Edited by aaaa4567, 19 July 2019 - 12:46.


#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Zic si eu: daca vrei diploma acum, vorbeste cu cei de la facultatea unde ai lasat-o, la 9 dimineata, sa ti-o dea din dosar, faci copii legalizate si apoi o duci inapoi sau duci o copie. Vezi ce zic si ei. Daca o vrei mai tirziu, da-le un telefon si intreaba-i cum se poate proceda ca sa o ai in timp util. Vorbeste si cu cei unde vrei sa o duci ca sa vezi daca e in regula.

 appd, on 19 iulie 2019 - 11:06, said:

Penibil a fost si el, ca trebuia sa lase copie, dar probabil cand s-a inscris era convins ca va intra acolo si a lasat direct originalul... dar socoteala lui a fost data peste cap de realitatea din teren.
Penibil e si tot plimbatul asta cu acte. Tre sa aduci la inscriere un brat de acte, pentru ca la inscriere sa faci o fisa/profil in care copiezi datele de pe actele respective, pe care oricum le lasi la facultate. Sunt prea multe hirtogarii, prea multe date, prea multe plimbari, prea mult copy-paste, prea complicat, haotic si prea aiurea (cum vine asta sa-i retii omului actele personale? Da' ce e facultatea, circa de politie?)

Cine o fi inventat toata hirtogaraia de la inscrieri? Cine o cere? Minister, universitati, ...?

Si ca sa demonstram... ce? E invatamintul de la noi asa special? Ceva laureati Nobel, cercetare de top?

Cel mai simplu: vii cu actele, aia ti le scaneaza, pui optiunile pe o foaie, semnezi si mergi acasa! Cu acte cu tot.

Edited by Dihorul Razboinic, 19 July 2019 - 15:43.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 aaaa4567, on 19 iulie 2019 - 12:40, said:


Ceea ce desigur e ilegal, nu?

Tot asa s-o face si la inscierea in alta tara, te duci cu originalele si le lasi pe acolo Posted Image

Copiile legalizate ar  trebui sa fie suficiente. dica, te inscrii mai usor din Ro in UK...

Eu chiar ma mir ca facultatile din Ro mai au musterii...Posted Image
Oriunde în țară diploma de Bacalaureat rămâne la facultatea la care urmează cursuri.

#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 MembruAnonim93, on 19 iulie 2019 - 16:30, said:

Oriunde în țară diploma de Bacalaureat rămâne la facultatea la care urmează cursuri.
Adica devine diploma facultatii. Facultatea a luat Bacul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate