Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ajutor colegi - plata autostrada

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Buna colegi.
Am o intrebare . Ieri am vizitat lacul di Garda -Sirmione.
De acolo am plecat spre Como.
Am urcat pe A4, am luat tichet de la bariera,  am iesit de pe A4 spre E64.
Care e problema cand am iesit , am trecut cred ca pe la o barieta greșită (care s-a ridicat si nu a trebuit platit), am ramas cu tichetul ne platit
Deduc ca era o iesire gresita. Era una cu, ceva card albastru, asta prin care am iesit eu si una unde erau desenate niste monede(unde cred ca trebuia sa introduc tichetul pt plată)
Am intrebat la iesirea de pe A9 la ghișeu ce e se făcut.
A spus sa ma interesez pe internet ca la ei nu se poate plati🙄
Am sunat la.nr de pe.tichet, insa au spus ca nu e nimic si nu trebuie platit. Am impresia ca nu a înțeles ce am vrut,nu vb bine engleza.
Atasez tichetul. Cum pot plati sa nu ma trezesc cu vreo amendă??


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce legatura are parcarea cu autostrada ?
Ai trecut cumva lipit de spatele altei masini ?
Poate ai telepass, a cui e masina ?

Ai vazut blitz-ul aparatului de fotografiat ? Probabil ai pierdut prea mult timp in fata barierei. Dupa un anumit timp, te fotografiaza si ti se deschide ca sa evacuezi trecerea. Pe urma vor recupera banii pe alte cai.

Prin care dintre astea ai trecut ?  https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#3
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Am trecut prin telepass.
Nu am zis nimic de parcare.
Am trecut prin telepas de 2 ori si cred ca am trecut gresit, in ideea ca am ramas cu tichetul ce l.am luat la intrarea pe A4, neplatit. Cred ca trebuia sa ies pe prima bariera din poza cea cu, desenul monedelor .

Am masina închiriată

#4
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Exact la fel a patit un prieten: tot masina inchiriata, tot zona Como. A platit online cand a ajuns acasa. Daca am retinut corect, ai termen 2 sapt in care sa platesti.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Telepass e pentru cei ce au dispozitivul respectiv la bord. Tu trebuie sa treci mereu pe la portile la care si platesti.

#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcarmenrebeca_31, on 19 iulie 2019 - 07:29, said:

Nu am zis nimic de parcare.
Nu, doar în titlu!
======
Pentru mine rămâne un mister cum pot unii să plece de nebuni în lumea largă, fără să se intereseze câtuși de puțin de condițiile de circulație de pe acolo, despre proceduri de urmat etc.
Asta când google este plin de astfel de informații ... Posted Image
=====
Nu știu dacă este cazul, dar, probabil, mașina închiriată este dotată cu telepass, ceea ce explică ușurința cu care ai trecut.
În acest caz, vei plăti la firma de închiriere.
Dacă totuși nu plătești la ei, îți va veni de plată acasă, cu un supliment de 50 € și, poate, o amendă.
Probabil că nu ai citit în contractul de închiriere, dar scrie acolo că, pentru orice sume datorate (amenzi și altele), firma de închiriere îți aduce la cunoștință și-ți trimite actele corespunzătoare, contra sumei de vreo 50 €, care-ți sunt retrași automat din card, chiar și după un an sau mai mult de la încetarea închirierii.

Edited by stancosty, 19 July 2019 - 10:21.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Poststancosty, on 19 iulie 2019 - 10:16, said:

Pentru mine rămâne un mister cum pot unii să plece de nebuni în lumea largă, fără să se intereseze câtuși de puțin de condițiile de circulație de pe acolo, despre proceduri de urmat etc.
E foarte simplu. Exista unele chestii a caror existenta nici nu o banuiesti. In afara de asta, unii au putin timp la dispozitie ca sa caute si sa se informeze.

View Poststancosty, on 19 iulie 2019 - 10:16, said:

Dacă totuși nu plătești la ei, îți va veni de plată acasă, cu un supliment de 50 € și, poate, o amendă.
De unde stii asta ?

Aici iti explica toata situatia. Poti plati pana in 15 zile fara nici un fel de marire. Dupa care vei plati cheltuielile pt recuperare. Ai si limba engleza. https://www.autostrade.it/it/rmpp

View Postcarmenrebeca_31, on 19 iulie 2019 - 07:29, said:

Am masina închiriată
Eu as telefona la firma de la care am inchiriat masna si i-as intreba ce se intampla.

#8
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Va multumesc pt informații

#9
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Daca masina era inchiriata ai doua optiuni.

1. Iti bati putin capul pe siteul autostrade.it sa vezi o solutie. Nu-mi trece prin cap solutia ca nu mi s-a intamplat niciodata.

2. In cazul in care nu faci nimic la agentia la care ai inchiriat masina ajunge nota de plata(nu cat era, ca nu-i intereseaza sa isi bata capul sa vada unde ai intrat, ci calculeaza traseul de la cea mai indepartata bariera posibila) + un 30-50euro adaousul pe care companiile de inchirieri masini si-l pun pentru gestiunea amenzilor.

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
https://apl.pedemont...ta-di-pagamento
Succes!

#11
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Multu tuturor

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cu placere, dar spune ce ai rezolvat ca sa stie si altcineva care mai trece prin problema asta.

#13
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Am reusit sa fac plata tichetului pe site-ul :
https://apl.pedemont...ta-di-pagamento
Crezi un cont care iti cere sa introduci numarul masinii si perioada in care s-a circulat.
Ulterior apare suma ce trebuie platita.
Multumesc dariuscha.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate