Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

PFA profesie liberala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cornelg7

cornelg7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2019
Buna ziua,

De cativa ani, ca si hobby, am explorat diverse medii de arte, printre care pictura, desenul, scrisul si lucrul cu lut/plastic. As vrea sa imi deschid un PFA pentru a putea sa vand picturi, figurine si (viitoare) carti publicate. Problema este ca eu am terminat o facultate de informatica, nu una de arte. Din cate inteleg, pentru a putea deschide un astfel de PFA imi trebuie niste coduri caen, printre care unul pentru a vinde obiecte (4719 dau 4791) si alte coduri pentru fabricarea obiectelor de vandut (coduri pe care nu le-am cautat inca). Dar pentru a putea autoriza aceste coduri imi trebuie dovezi cum ca intr-adevar stiu sa pictez/desenez/scriu. Daca as fi facut o facultate de arte, dovada ar fi diploma de licenta. In cazul meu, ar fi de ajuns diploma de bac? Daca nu, trebuie sa fac inca o facultate pentru a-mi putea vinde picturile? sau exista cursuri pe care le pot face pentru asta? Si inca ceva, cum imi dau seama daca un curs din acesta va fi considerat ca dovada ca pot picta/desena? Se iau in considerare si cursurile online (de exemplu cursuri de pe coursera sau edx)? Pe site-ul ONRC, aici: https://www.onrc.ro/...0  precizeaza ca ultim subpunct ca se iau in considerare si 'orice alte dovezi...'. Deci poate ar lua in considerare si cursuri online facute pe un site de genul coursera?

Sau toate acestea (mai putin comertul) intra la profesii liberale? Daca da, ce anume trebuie facut atunci pentru a putea vinde ceea ce creez? Imi deschid PFA cu 4719/4791 si o II (întreprindere individuală) prin care pot sa creez legal ceea ce deja creez?

Si o ultimă întrebare: este posibil ca, in acelasi PFA, sa fac inca ceva cu totul diferit (meditatii la informatica)? sau ar trebui deschis un alt PFA pentru asta? sau de fapt, pot deschide mai multe PFA-uri sau sunt limitat la doar unul? Daca pot deschide mai multe, presupun ca impozite si plati catre CAS/CASS trebuie facute din ambele PFA-uri, nu?

A fost mai mult de o singura ultima intrebare, dar cam astea au fost toate întrebările (deocamdata) :))

Multumesc pentru timpul acordat,
Cornel

Ma scuzati, nu stiu cum se editeaza postari, link-ul corect din postul de mai sus este acesta:  http://www.onrc.ro/i...izate-pfa?id=20

#2
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Te duci la o firma de cursuri si cumperi adeverinta/diploma.
E doar o birocratie inutila ca sa umfle buzunarele firmelor ce emit adeverinte si diplome.

#3
cornelg7

cornelg7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2019

 appd, on 18 iulie 2019 - 20:55, said:

Te duci la o firma de cursuri si cumperi adeverinta/diploma.
E doar o birocratie inutila ca sa umfle buzunarele firmelor ce emit adeverinte si diplome.
Mi-ai putea da cateva exemple de firme din acestea, te rog? Si cum pot afla daca diplomele lor sunt recunoscute?

#4
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Cauti pe google firme ce fac cursuri.
Orice e recunoscut atata timp cat are o stampila.
Tocmai deaceea e stupida cerinta.

#5
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
una PFA poate avea 5 coduri CAEN, o II 10 coduri

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Trebuie să faci diferența dintre PFA (forma de organizare a activității) și PF (tu). PFA nu plătește impozite pe venit, tu le plătești. Indiferent cîte PFA îți faci - nu știu dacă e posibil sau nu să ai mai mult de un PFA - tu vei declara venitul anual la fisc și tot tu vei plăti impozitele și contribuțiile.
În altă ordine de idei - am ajuns rău de tot dacă un pictor trebuie să-și facă PFA... Vezi legea dreptului de autor și cum o poți folosi. Ai avantaje inclusiv la impozitare.

CAPITOLUL III: Obiectul dreptului de autor
Articolul 7
Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt:
...
g) operele de arta grafica sau plastica, cum ar fi: operele de sculptura, pictura, gravura, litografie, arta monumentala, scenografie, tapiserie, ceramica, plastica sticlei si a metalului, desene, design, precum si alte opere de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;


#7
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ma indoiesc ca daca vrei PFA de pictat trebuie cursuri. Ca si cum ai zice ca trebuie cusrsuri de zugrav daca vrei sa ai PFA de zugravit interior.
Dar sa zicem ca ai dreptate.
Fa SRL ca nu e mult mai scump sa il deschizi. In plus te poti ocupa de aproape orice, fara sa faci nici o dovada de calificare.
La PFA trebuie sa platesti, sanatate, pensie si impozit din venituri.
La SRL platesti 3% din venituri daca nu ai angajati si 1% daca ai 1 sau mai multi. Nu platesti nici TVA daca nu faci mai mult de 60 000 de euro pe an. O sa platesti in schimb 5% impozit pe profit daca faci sub 1 milion euro si 16% peste 1 milion.
Dar stai linistit ca nu treci usor de pragurile aste cat de mare artist o sa fii. In primul rand iti poti da tie salar, apoi cumperi pe firma aproape ce vrei: daca iti trebuie laptop nu iti cumperi unul de 1500 lei, iei si tu un Alienware de 14 000 lei si vezi ca anul respectiv firma nu prea are profit, ai cheltuieli de protocol de maxim 2% (cafea zahar, alcool etc) ai dreptul la vacanta platita de firma in valore de 12 000 lei in calitate de administrator etc. Pui termopane si parchet la firma care functioneaza in apartamentul tau etc, ai prins ideea. Totul e legal.
Singurul dezavantaj este ca trebuie sa ai contract cu o contabila (minim 50 lei pe luna o sa te coste - iar tarifele ei cresc dupa cat de mutl o lucrezi - la 50 de facturi pe luna sa te astepti sa iti ceara 150 lei)

#8
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Pentru ce vrea ii trebuie si casa de marcat.

#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 appd, on 18 iulie 2019 - 20:55, said:

Te duci la o firma de cursuri si cumperi adeverinta/diploma.
E doar o birocratie inutila ca sa umfle buzunarele firmelor ce emit adeverinte si diplome.


Numai in Romania tara unicat, dupa ce faci o scoala de profil nu poti face nimic pentru ca ai nevoie de o alta diploma, care sa ateste ca ai facut profilul ala, nu poti sa faci nimic fara adeverinta, vrei sa vinzi ceva ? ai nevoie de adeverinta, ai facut o facultate ? o ai degeaba, pentru ca ai nevoie de adeverinta asa si cu PFA asta

#10
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Sistemul este stricat si il strica pe zi ce trece mai mult.
Libertatea e doar o iluzie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate