Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Colesterol crescut

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Buna ziua,
Ieri mi-am facut analizele si am ramas surprins cand m-am uitat peste rezultate:
Colesterol total: 271
LDL: 165
HDL: 89
Trigliceride: 181
Lipide totale: 881
Nici nu stiu ce sa spun. In ultima vreme am exagerat cu mancarea fast food, pizza, condimente, branzeturi (cascaval + branza zilnic).
Ca si conditie fizica ma simt perfect, sunt plin de enrgie, merg zilnic pe jos cel putin 2-3 km si am 1.70 cu 60 kg.
Am cateva interebari:
1. Peste cat timp pot repedeta analizele? Vreau sa tin un regim si sa fac mai mult sport. Peste doua saptamani este in regula?
2. Ce sa mananc dimineata? eu de obicei sunt cu branzeturile dar ma aflu in situatia in care deschid frigiderul si il inchid la loc. Astazi am fost la Auchan si mi-am cumparat fulgi de ovaz si iaurt 0% garsimi. Iaurt am voie?
Mi-am cumparat morcovi, dovlecei, etc...trec pe supa crema de legume, piept de pui si pilaf. Pentru cina si dupa-amiaza cam stiu ce sa pun in gura dar dimineata ce naiba fac?

Va multumesc.

Attached File  an.jpg   72.93K   55 downloads

Edited by Luci900, 17 July 2019 - 08:42.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Oua fierte (a murit mitul colesterolului excesi din oua, practic cate oua fierte tari poti manca ?!)

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai cumparat junk food. fulgii de ovaz si iaurtul 0% sunt o jignire la adresa alimentelor.
grasimea este esentiala pentru organism.
trebuie sa reduci carbohidratii cat mai mult.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Analizele astea le-ai facut de capul tau? Presupun ca ti-au fost recomandate de un medic, deci intreaba-l pe el ce si cum.

 Luci900, on 17 iulie 2019 - 08:41, said:

Peste cat timp pot repedeta analizele? Vreau sa tin un regim si sa fac mai mult sport. Peste doua saptamani este in regula?
Minim 3 luni, dar... eu nu sunt medic.

#5
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 Luci900, on 17 iulie 2019 - 08:41, said:

Buna ziua,
Ieri mi-am facut analizele si am ramas surprins cand m-am uitat peste rezultate:
Colesterol total: 271
LDL: 165
HDL: 89
Trigliceride: 181
Lipide totale: 881
Nici nu stiu ce sa spun. In ultima vreme am exagerat cu mancarea fast food, pizza, condimente, branzeturi (cascaval + branza zilnic).
Ca si conditie fizica ma simt perfect, sunt plin de enrgie, merg zilnic pe jos cel putin 2-3 km si am 1.70 cu 60 kg.
Am cateva interebari:
1. Peste cat timp pot repedeta analizele? Vreau sa tin un regim si sa fac mai mult sport. Peste doua saptamani este in regula?
2. Ce sa mananc dimineata? eu de obicei sunt cu branzeturile dar ma aflu in situatia in care deschid frigiderul si il inchid la loc. Astazi am fost la Auchan si mi-am cumparat fulgi de ovaz si iaurt 0% garsimi. Iaurt am voie?
Mi-am cumparat morcovi, dovlecei, etc...trec pe supa crema de legume, piept de pui si pilaf. Pentru cina si dupa-amiaza cam stiu ce sa pun in gura dar dimineata ce naiba fac?

Va multumesc.

an.jpg
Treci pe regim vegetarian și fa mult sport.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 Puferiu_, on 17 iulie 2019 - 08:49, said:

Analizele astea le-ai facut de capul tau? Presupun ca ti-au fost recomandate de un medic, deci intreaba-l pe el ce si cum.Minim 3 luni, dar... eu nu sunt medic.
Le-am facut de capul meu. Am intrat la Synevo cu un amic sa isi faca un test pentru alergii si aveau o oferta la "analize barbati" - 199 lei. Am zis sa le fac si uite cu ce m-am trezit pe cap.

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,044
  • Înscris: 03.07.2008
Nu sunt foarte mari.
Cred ca poti remedia cu ceva mai multa miscare.

Cam ce varsta ai?

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Incearca o a doua parere la un alt laborator!

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
luci900, y0samiteSam - hotararaste-te de pe ce cont postezi :-))))

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Asta cu colesterolul tine si de organism...sotia mananca mai putin sanatos decat mine, face mai putina miscare, se streseaza mai mult si are jumatate din colesterolul meu. Am tot fost la medici, multi cu regim..dar cativa mi-au zis ca unele persoane pur si simplu produc colesterol. Mama dupa ce a avut hepatita cu virus C a trecut de 15 ani pe regim draconic...300 colesterol. Eu il tin in frau cu ulei de krill + un supliment pe baza de orez...Coracol. In jumatate de an mi-a scazut de la 270 la 215.
Asta nu inseamna ca mancarea nesanatoasa nu are impact...cu sau fara colesterol, trebuie sa avem un regim alimentar echilibrat.

Edited by george_alexandru, 17 July 2019 - 09:00.


#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Luci900, on 17 iulie 2019 - 08:41, said:

Buna ziua,
Ieri mi-am facut analizele si am ramas surprins cand m-am uitat peste rezultate:
Colesterol total: 271
LDL: 165
HDL: 89
Trigliceride: 181
Lipide totale: 881
Nici nu stiu ce sa spun. In ultima vreme am exagerat cu mancarea fast food, pizza, condimente, branzeturi (cascaval + branza zilnic).
Ca si conditie fizica ma simt perfect, sunt plin de enrgie, merg zilnic pe jos cel putin 2-3 km si am 1.70 cu 60 kg.

Pai.. daca stii ca ai exagerat cu mancatul nesanatos nu e normal sa-ti iasa analizele dereglate?  Asa m-am dus si eu la un control, trimis de firma, si mi-a iesit tot asa.. colesterol, trigliceride.. toate aiurea.. dar mancasem o jumatate de pui rotisat cu mujdei si mamaligutza, plus bere la greu, cu o seara inainte.. asa ca era de inteles.
Te duci sa te cauti cand stii ca ai un regim de viata cat de cat normal..

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Testosteron, on 17 iulie 2019 - 08:51, said:

Treci pe regim vegetarian și fa mult sport.
pai de la regimul vegetarian are rezultatele astea. si asta cu sportul e gogoasa, o sa ii omoare articulatiile plus ca perioada petrecuta facand sport este timp pierdut, mai bine se ingajeaza undeva unde face niscare, mai castiga si un ban.

#13
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

 Testosteron, on 17 iulie 2019 - 08:51, said:

Treci pe regim vegetarian și fa mult sport.
Asta trebuie sa faci. Mai taie din fast food-ul ca de acolo vine. Analiza se repeta dupa cel putin 3 luni ,daca ai  incredere in ce a facut primul laborator. Daca nu, fa-o acum ca sa nu tii regim degeaba. Si nu te lua dupa cei care recomanda chestii extreme, natura ne-a facut omnivori, nu ierbivori.

PS
Lasa-o dracului cu iaurtul zero.

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,044
  • Înscris: 03.07.2008

 george_alexandru, on 17 iulie 2019 - 08:59, said:

Asta cu colesterolul tine si de organism...

Asa este: 2 persoane cu aceeasi greutate si inlatime, cu acelasi regim alimentar si mod de viata pot avea valori diferite ale colesterolului. Metabolismul!

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu am avut o bunica care avea vreo 75 de ani si stia ca trebuie sa tina oarece regim.. dar manca in continuare tot ce-i placea spunand  "Si-asa mor, si-asa mor... difera doar momentul"
A murit la 80 de ani, pana la urma, de batranete.. nu cred ca din alte motive.

#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
70% din colesterol ii produs de ficat, 30% din alimentatie. Poti manaca si troscot, de pe santuri si sa ai colesterol ridicat.
Ce ai spus tu acolo-i excelent, cu schimbarea stilului de viata, dar incepe sa IEI STATINE! Lasa prostiile cu efecte secundare, naturisme...... Daca chiar esti speriat(a) de eventuale efecte secundare ia o doza mica: 20mg sau 10 mg. Corpul tau iti va multumi.
Si eu am avut colesterol ridicat, incercat cu sport, regim..... frectii sub 135 mg colesterol LDL nu am scazut. Akuma am 65 mg colesterol LDL., dupa 6 luni simvacard 40 mg si alte trei luni 20 mg. Speriat de tot soiul de "cunoscatori" de pe softpedia, mi-am verificat si glicemia in timp, surpriza usoare scaderi, necum sa dai in diabet si alte prostii. Dupa prima saptamana de simvacard ma simteam muuuult mai bine, mult mai plin de energie.
Io zic sa asculti pe toata lumea, sa incerci din fiecare si sa-ti asculti organismul, pana la urma-i corpul tau: tu iei deciziile.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Kres, on 17 iulie 2019 - 09:01, said:

Pai.. daca stii ca ai exagerat cu mancatul nesanatos nu e normal sa-ti iasa analizele dereglate?
Si mancarea sanatoasa in exces tot colesterol produce :) Aici e vorba de cantitate, prea multi carbo etc...

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
foarte "bun" sfatul asta cu statinele. daca tot iei medicamente de genul asta, macar sa incepi de tanar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate