Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Păstrare numere de înmatriculare, procedură ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
@floppy76: Tot la DRPCIV rezolvi.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postfloppy76, on 19 iulie 2019 - 20:26, said:

Bun, si daca situatia e invers,  am cumparat o masina noua si vreau numerele de la cea veche pe care nu am vandut-o inca? Poate pe cea veche nu o vand pana trebuie sa o inmatriculez pe cea noua
la aia veche ii schimbi numerele cu altele, pentru actualele numere pe care le ai pe ea, platesti rezervare, si le folosesti la masina noua.

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postfloppy76, on 19 iulie 2019 - 20:26, said:

Bun, si daca situatia e invers,  am cumparat o masina noua si vreau numerele de la cea veche pe care nu am vandut-o inca? Poate pe cea veche nu o vand pana trebuie sa o inmatriculez pe cea noua


To:[email protected]
Jun 13 at 5:14 PM

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneți care este procedura curentă, ce acte sunt necesare, costurile aferente și timpul necesar pentru mutarea numărului de înmatriculare de pe un autoturism înmatriculat pe unul ce urmează să fie înmatriculat.
Eu sunt proprietarul ambelor autoturisme.
Noul autoturism va avea pentru început numere provizorii.

Cu respect,
------------------------------------

DIRECȚIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR <[email protected]>
Jun 14 at 12:25 PM

1. Documente necesare obtinerii unui duplicat al certificatului de înmatriculare
în cazul în care seschimbă numărul
a) Cererea solicitantului;
b) Fişa de înmatriculare (vizată de organul fiscal competent teritorial, în cazul schimbării domiciliului);
c) Cartea de identitate a vehiculului original şi copie;
d) Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora (delegaţie);
e) Dovada achitării taxei certificatului de înmatriculare 37 lei, se poate achita numerar, la ghișeu;
f) Certificatul de înmatriculare în original.
g) Copia contractului RCA în termenul de valabilitate.
h) Plăcuțele cu numărul de înmatriculare și dovada de plată a contravalorii celor noi și după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinații preferențiale a numărului de înmatriculare, în cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare (în cazul dumneavoastră nu trebuie să le predati. Plătiti doar taxa de pastrare 30 lei).
i) Declaraţia solicitantului din care să rezulte furtul/pierderea/distrugerea documentului (doar în cazul furtului/pierderii/distrugerii certificatului de înmatriculare);

Pentru programări online vă rugăm să accesaţi următorul link:
https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/
<DUPLICAT CERTIFICAT INMATRICULARE>
Dacă pentru judeţul selectat nu aveţi opţiunea dorită, vă puteţi prezenta la ghiseu fară programare ONLINE.
2. Documente necesare înmatriculării unui vehicul achiziţionat din România care nu a fost niciodată înmatriculat:
a) Cererea solicitantului;
b) Fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia.
c) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
d) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie.
În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie.
În cazul în care vehiculul este folosit în sistem leasing se poate prezenta un extras din contractul de leasing, care să conţină cel puţin părţile, obiectul şi durata contractului, datele de identificare ale vehiculului şi semnăturile părţilor, în original şi copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora.
În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se vor prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie.
g) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;
h) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
i) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial.
l) Procura specială, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât proprietarul vehiculului.
Dosarul de înmatriculare se depune la ghişeele SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR din cadrul INSTITUTIEI PREFECTULUI, în a cărei rază de competenţă aveți domiciliul sau reşedinţa (informațiile suplimentare referitoare la adresă, contact, program de lucru, modatități de plată, programări, documente necesare etc., le puteți obține accesând paginile web ale instituțiilor respective).

DIRECȚIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR
www.drpciv.ro

-----------------------------

To:
DIRECȚIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR
Jun 14 at 1:26 PM

Vă mulțumesc foarte mult și revin cu o întrebare vizavi de punctul 1 litera b).
În cazul meu particluar mai este necesară Fișa de înmatriculare vizată de organul fiscal?

Cu respect,
------------------

DIRECȚIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR <[email protected]>
Jun 14 at 1:29 PM

Nu trebuie vizată la financiar.

#22
floppy76

floppy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.05.2005
Super, multumesc mult !

#23
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View Postserban_bogdan, on 16 iulie 2019 - 21:09, said:

Cu o copie dupa contractul de vanzare - cumparare se merge la politie si se plateste taxa de 30 lei pentru pastrarea numerelor. O copie dupa chitanta se inmaneaza cumparatorului si cam asta e. Am urmat eu procedura acum 2 saptamani.
Si daca cumparatorul e din alt judet, eu merg sa achit taxa la DRPCIV la mine in judet probabil?

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsenzzor, on 16 iulie 2019 - 17:02, said:

Salutare, am o intrebare.. nu stiu daca intreb in locul potrivit, dar imi cer scuze.

Tocmai ce am vandut masina, am facut toate demersurile pt a o vinde, radiere,fiscal, am trimis actele prin curier, etc.

Insa, doresc sa pastrez numerele de inmatriculare si nu stiu cum ar trebui sa procedez, un sfat util mi-ar fi de mare ajutor.
Trebuia să faci o cerere în sensul ăsta, costa parcă 30 lei.
Altfel nr. tău va fi disponibil pentru toată lumea. Din județ.

Edited by ericmario, 11 June 2020 - 07:40.


#25
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Eu cum procedez..Am vândut mașina astăzi și am platit la Poșta Română taxa respectivă... Mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate