Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Păstrare numere de înmatriculare, procedură ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014
Salutare, am o intrebare.. nu stiu daca intreb in locul potrivit, dar imi cer scuze.

Tocmai ce am vandut masina, am facut toate demersurile pt a o vinde, radiere,fiscal, am trimis actele prin curier, etc.

Insa, doresc sa pastrez numerele de inmatriculare si nu stiu cum ar trebui sa procedez, un sfat util mi-ar fi de mare ajutor.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Cumpărătorul știe asta?

Trimite un mail la DRPCIV. Ți se va răspunde foarte repede. Dacă lași și un număr de telefon e destul de probabil să te și sune înainte. (O vor face cu număr ascuns.)

#3
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Asta e auto news?

#4
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014

View PostMicroEdge, on 16 iulie 2019 - 17:08, said:

Asta e auto news?
Mi-am cerut scuze, in cazul in care am scris.. in sectiunea gresita. N-a fost cu intentie.
Toate cele bune.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMicroEdge, on 16 iulie 2019 - 17:08, said:

Asta e auto news?

Răspunsul rapid (chiar telefonic înainte) al celor de la DRPCIV?
DA! :D

Edited by sfantu.dracu, 16 July 2019 - 17:11.


#6
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014

View Postsfantu.dracu, on 16 iulie 2019 - 17:05, said:

Cumpărătorul știe asta?

Trimite un mail la DRPCIV. Ți se va răspunde foarte repede. Dacă lași și un număr de telefon e destul de probabil să te și sune înainte. (O vor face cu număr ascuns.)
Salut. da, cumparatorul stie asta, insa nici el nu stie prea multe despre cum se aplica treburile astea... si tocmai de asta am si intrebat. Merci.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inainte de vanzare trebuia sa platesti taxa la DRPCIV..

Doresc să înstrăinez autoturismul și să păstrez numărul de înmatriculare. Cum procedez ?
Da, aveți posibilitatea de a solicita păstrarea numărului de înmatriculare a autoturismului pe care doriți să-l înstrăinați, cu condiția achitării taxei în valoare de 30 lei la ghișeele de înmatriculări, înainte de solicitarea transcrierii transmiterii dreptului de proprietate de către noul proprietar.


Daca omul (cumparatorul) nu a trecut inca pe la DRPCIV, mergi si achita acea taxa.

Edited by pasilla, 16 July 2019 - 17:16.


#8
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014

View Postpasilla, on 16 iulie 2019 - 17:13, said:

Inainte de vanzare trebuia sa platesti taxa la DRPCIV..

Doresc să înstrăinez autoturismul și să păstrez numărul de înmatriculare. Cum procedez ?
Da, aveți posibilitatea de a solicita păstrarea numărului de înmatriculare a autoturismului pe care doriți să-l înstrăinați, cu condiția achitării taxei în valoare de 30 lei la ghișeele de înmatriculări, înainte de solicitarea transcrierii transmiterii dreptului de proprietate de către noul proprietar.


Pai si nu mai exista nici o solutie pt a le pastra ? Vanzatorul inca n-a trecut-o pe numele lui in primarie si la politie.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai bifat pe contractul de v-c ca pastrezi numerele ?

#10
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014

View Postpasilla, on 16 iulie 2019 - 17:17, said:

Ai bifat pe contractul de v-c ca pastrezi numerele ?

I-am specificat tipului repsectiv care se ocupa de CVC insa nu stiu daca a bifat...

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai pastrat o copie de pe contract ?

Oricum nu coteaza, mergi si plateste taxa, cat mai repede.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Ce prostii vorbesc unii pe aici!!!!
Dupa ce ai vandut masina te duci la inmatriculari,spui ca ai vandut masina si ca vrei sa rezervi numerele.Platesti o taxa care nu stiu cat mai e acum si gata!Asta e tot!II trimiti o copie a chitantei celui caruia i-ai vandut masina ca sa arate ca numerele au fost rezervate si sa nu le predea cand o sa inmatriculeze masina pe numele lui.El trebuie sa iti trimita numerele inapoi!
Nu mai stiu daca atunci cand te duci sa rezervi numerele trebuie sa ai cu tine si contractul de vanzare (si o copie binenteles).
Pastrezi chitanta cu rezervarea si la prima inmatriculare pe care o sa o faci prezinti acea chitanta!

#13
senzzor

senzzor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.07.2014

View Postgeorge_eu25, on 16 iulie 2019 - 17:22, said:

Ce prostii vorbesc unii pe aici!!!!
Dupa ce ai vandut masina te duci la inmatriculari,spui ca ai vandut masina si ca vrei sa rezervi numerele.Platesti o taxa care nu stiu cat mai e acum si gata!Asta e tot!II trimiti o copie a chitantei celui caruia i-ai vandut masina ca sa arate ca numerele au fost rezervate si sa nu le predea cand o sa inmatriculeze masina pe numele lui.El trebuie sa iti trimita numerele inapoi!
Nu mai stiu daca atunci cand te duci sa rezervi numerele trebuie sa ai cu tine si contractul de vanzare (si o copie binenteles).
Pastrezi chitanta cu rezervarea si la prima inmatriculare pe care o sa o faci prezinti acea chitanta!

Iti multumesc pt raspuns si ajutor. Toate cele bune !!!

#14
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013

View Postgeorge_eu25, on 16 iulie 2019 - 17:22, said:

Ce prostii vorbesc unii pe aici!!!!
Dupa ce ai vandut masina te duci la inmatriculari,spui ca ai vandut masina si ca vrei sa rezervi numerele.Platesti o taxa care nu stiu cat mai e acum si gata!Asta e tot!II trimiti o copie a chitantei celui caruia i-ai vandut masina ca sa arate ca numerele au fost rezervate si sa nu le predea cand o sa inmatriculeze masina pe numele lui.El trebuie sa iti trimita numerele inapoi!
Nu mai stiu daca atunci cand te duci sa rezervi numerele trebuie sa ai cu tine si contractul de vanzare (si o copie binenteles).
Pastrezi chitanta cu rezervarea si la prima inmatriculare pe care o sa o faci prezinti acea chitanta!
Corect. Eu acum 6 luni am cumparat o masina, iar proprietarul a vrut numerele inapoi. Cand am fost sa inmatriculez masina pe numele meu am platit taxa de rezervare numar, mi-a dat chitanta+ numerele de inmatriculare vechi, apoi i-am dat si chitanta si numerele celui de la care am cumparat masina. easy peasy

#15
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Cu o copie dupa contractul de vanzare - cumparare se merge la politie si se plateste taxa de 30 lei pentru pastrarea numerelor. O copie dupa chitanta se inmaneaza cumparatorului si cam asta e. Am urmat eu procedura acum 2 saptamani.

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgeorge_eu25, on 16 iulie 2019 - 17:22, said:

Ce prostii vorbesc unii pe aici!!!!
Dupa ce ai vandut masina te duci la inmatriculari,spui ca ai vandut masina si ca vrei sa rezervi numerele.Platesti o taxa care nu stiu cat mai e acum si gata!Asta e tot!II trimiti o copie a chitantei celui caruia i-ai vandut masina ca sa arate ca numerele au fost rezervate si sa nu le predea cand o sa inmatriculeze masina pe numele lui.El trebuie sa iti trimita numerele inapoi!
Nu mai stiu daca atunci cand te duci sa rezervi numerele trebuie sa ai cu tine si contractul de vanzare (si o copie binenteles).
Pastrezi chitanta cu rezervarea si la prima inmatriculare pe care o sa o faci prezinti acea chitanta!
Confirm, si eu am facut la fel la sf lui martie

View Postserban_bogdan, on 16 iulie 2019 - 21:09, said:

Cu o copie dupa contractul de vanzare - cumparare se merge la politie si se plateste taxa de 30 lei pentru pastrarea numerelor. O copie dupa chitanta se inmaneaza cumparatorului si cam asta e. Am urmat eu procedura acum 2 saptamani.
si eu am avut copii peste copii la mine, dar nu mi-a cerut nimic (chiar m-am mirat!!!). Mi-a scris o chitanta cu rezervarea nr dorit, am platit si asta a fost tot. cred ca a durat sub 5 minute.

#17
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
te duci la DRPCIV si platesti o taxa de 30 RON pentru a-ti "rezerva" oarecum numerele acelea. cumparatorul se duce dupa la politie, le preda si tu te duci si ti le ridici pentru noul auto.
multa bafta!

#18
floppy76

floppy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.05.2005
Bun, si daca situatia e invers,  am cumparat o masina noua si vreau numerele de la cea veche pe care nu am vandut-o inca? Poate pe cea veche nu o vand pana trebuie sa o inmatriculez pe cea noua

Edited by floppy76, 19 July 2019 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate