Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#1369
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Deci, pentru incarcare online exista doua variante:
fie aici: PTTBank  (asta, daca apare site-ul, functioneaza incarcarea, testat)
fie de aici: HGS MUSTERI, pagina standard HGS, unde sus, aveti link catre, ceea-ce este tradus in romana: Incarcare Balanta (nu-i aduc aminte daca am testat incarcarea...)

LE: la ora asta, site-ul merge....

Edited by danutzu_1069, 20 March 2023 - 21:21.


#1370
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postradu90, on 20 martie 2023 - 06:52, said:

Cum pacăliți voi link-urile astea Turcești ale PTT sa se deschidă din RO?
Bănuiesc ca n-are legătura cu providerul meu de net, ci doar cu Ip-ul…
daca ai activat functia de traducere se deschide in limba selectata,la mine da se dechide in romana

View PostAdrianHH, on 20 martie 2023 - 13:21, said:

Mie nu-mi merge link-ul ala sub nici o forma.
Pot intra de la zero aici https://www.ptt.gov....N/Bank/FTS.aspx dar nu vad unde sa merg mai departe.


incearca link pus de mine de la #1365

Attached Files

  • Attached File  PTT.jpg   197.4K   17 downloads
  • Attached File  ptt2.png   427.89K   16 downloads

Edited by piciul, 21 March 2023 - 06:04.


#1371
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
1.

View PostAdrianHH, on 20 martie 2023 - 14:22, said:

Nu inteleg: Pe intrarile HGS se poate plati si card/cash? Daca da, practic, oricine opreste sa plateasca cash/card "face coada" dupa el, nu?  Adica nu mai stai sa platesc si eu, dar stau dupa traficul din fata, nu trec cu 20-30km/h, corect?
Sau exista si porti HGS only?

View Postdacrad2, on 20 martie 2023 - 16:21, said:

Este topic de hgs care trebuie sa iasa din iernat,de ce nu continuati acolo?

Ca sa imi iau mustrarea de rigoare, ma conformez.
2.

View Postpiciul, on 21 martie 2023 - 05:20, said:

Sa intaleg ca nu prea ai fost pe meleaguri turcesti Posted Image

@dacrad2Posted Image
Nu am fost decat o data in 2013, am pus sticker atunci pe parbrizul masinii, nu mai retin cat si ce si cum, au trecut multi ani, oricum, banuiesc ca s-au mai schimbat multe.
3. PS:
Parerea mea : Topic de 77 pagini pt a intelege toata lumea cum sa platesti taxa de drum in TR - asta da record negativ ! Zau ca il inteleg si pe Fox.
Parearea mea (2) : Ce treaba are topic de taxe de autostrada cu "Vacanta in ..." ? De ce nu e la "turism auto"?

Edited by AdrianHH, 21 March 2023 - 11:39.


#1372
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Daca nu ti-ai schimbat numerele la masina din 2013 HGS tau este inca valabil cu conditia sa fie incarcat cu TL,schimbarile majore in Turcia legat de plati sunt autostrazile "particulare " inaugurate dupa 2013 care au solutii mixte de plata.daca intrebi cat ,nu stiu sa-mi calculez nici pentru mine Posted Image

Cat despre parerile tale vor ramane ale tale asa cum am intales si eu despre vacantele tale in Tucia (punct).

Edited by piciul, 21 March 2023 - 15:55.


#1373
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Finalmente! Am reușit și eu sa accesez site-ul lumii, ptt…După încercări multiple cu browsere diferite, etc.
Dau sa-mi fac cont, sa devin mușteriu cu acte in regula, From scratch, și-mi da mesajul de eroare de mai jos, orice as încerca. Mesaj care apare înainte de crearea contului, după ce am introdus Nr. pașaport, email, parola de doua ori, captcha confirmation, etc…
In general ma atrag lucrurile complicate, dar care conduc spre ceva, orice, aici pare ca-mi lipseste o facultate in domeniul taxelor de autostrada Turcești.
HGS-ul vieții pare sa nu-i accepte pe infidels…

Attached File  58E84EF8-5507-4A01-80BB-708AB7DEC6F2.jpeg   284.42K   25 downloads

Edited by radu90, 22 March 2023 - 07:41.


#1374
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@radu90, intrebare de baraj....Ai sticker-ul HGS fizic? adica l-ai cumparat deja?
Daca nu, atunci ai mesajul ala...
Abia dupa ce cumperi, iti poti face contul (care este doar pentru a vedea soldul, a incarca cu bani..)

Edited by danutzu_1069, 22 March 2023 - 13:11.


#1375
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Nu inteleg ce-i asa de dificil in achizitonarea unui HGS, spre exemplu:
La masina cu care am fost anul trecut, nu am avut HGS, dupa ce am intrat in TR am oprit la primul "set" de comercianti de tot felul, am schimbat 10 euro, dupa care am oprit aici, Cu pasaportul si talonul in mana m-am infintat la PTT-ul respectiv, iar in maxim 5 minute si 110 TL (20 TL stiker-ul + 90 TL incarcare cont) am avut HGS-ul. Nu vad ce este asa de complicat sa achizitionezi un HGS, mai mult timp se pierde cu achzitoionarea de SIM/cartela telefonica.
Ajuns la hotel in Istanbul am descarcat aplicatia si am facut cont, asta doar pt a monotoriza din cand in cand retragerile de la treceri si sold-ul.  
Cei 90 TL incarcati in cont au fost de ajuns pana in Antalya si retur via Istanbul pe acest traseu.
Cei care din diferite motive nu ajung sa-si achizitioneze HGS-ul de la prima "trecere" pe autostrada, au timp pana in 15 zile sa o faca.

#1376
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 05.03.2009
Am fost de peste 20 ori în Turcia și nu folosesc sticker , carduri și alte chestii .
Intru aici
https://webihlaltaki...aspx#aspAvrasya

Veți găsi toate serviciile la toate autostrăzile și cât aveți de plătit .
Singurul care nu apare e tunelul de sub bosfor ,pe care îl puteți achita aici
https://www.avrasyatuneli.com/en/
Mai menționez un lucru , site-urile turcești guvernamentale merg execrabil dacă sunt accesate din afara turciei .
Dar dacă intrati cu vpn locație Turcia merge impecabil ...

#1377
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postkye77, on 22 martie 2023 - 19:31, said:

Am fost de peste 20 ori în Turcia și nu folosesc sticker , carduri și alte chestii .
Intru aici
https://webihlaltaki...aspx#aspAvrasya

Am avut curiozitate sa accesez pagina pusa te tine si am fost rupt in doua,poate alti colegi reusesc Posted Image

#1378
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

Dupa ce aveti HGS-ul achizitionat, de reincarcat nu mai e nevoie sa cautati PTT-urile de pe autostrazi, se poate reincarca si la orice oficiu PTT sau Banca PTT din TR, desigur si online. Desigur HGS-ul respectiv se poate folosi in viitor si pt. alt autoturism din aceasi categorie cu conditia sa aibe acelasi nr. de inmatriculare.

View Postpiciul, on 22 martie 2023 - 19:39, said:

Am avut curiozitate sa accesez pagina pusa te tine si am fost rupt in doua,poate alti colegi reusesc

Nici eu nu reusesc sa-l deschid, dar cred ca a vrut sa puna link-ul acesta: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama

Edited by w140, 22 March 2023 - 19:52.


#1379
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Bun așa! S-a aprins lumina și pentru noi, ăștia care am deschis televizoarele mai târziu.
Concluzia e clară: nu facem cont, nu ne agitam inutil, pana nu avem sticker-ul HGS in palma. Abia apoi ne facem cont, etc…
Am crezut, și am greșit, ca putem sa ne facem temele on-line înainte (avant la lettre).

#1380
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Tocmai am sesizat ca la postarea #1375 de mai sus cu traseul Edirne - Antalya, dupa Istanbul este o prtiune gresita in link-ul postat de mine, si anume in loc de autostrada O-7 (privata), varianta corecta (ceva mai ieftina) folosita de mine este autostrada O-4.
Link-ul cu traseul corectat: https://goo.gl/maps/agQF6ZWADKeHRdLSA

Edited by w140, 23 March 2023 - 02:00.


#1381
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Nu cred ca este o idee fericita de a tranzita Istanbul, si mai ales pe O4.. care are doua probleme: cand se intalneste cu O2, si bucata dintre Gebze si Izmit care este foarte aglomerata cu camioane..

De cand s-a dat in circulatie O7, am folosit exclusiv varianta asta.

Daca are cineva curiozitatea sa vada cati KM sunt pe variantele O7, versus O3+O2+O4, de la Silivri pana la Adapazari, va constata ca sunt 234Km vs. 227 Km deci, doar 7km in plus, dar cu cca 45min mai rapida... Iar ca bani, calculati si cat consumati in aglomeratie, pe langa taxele de drum....

Evident, daca ai treaba in Istanbul, exista o varianta de a ocoli punctele nevralgice de pe O4, si anume asta: https://goo.gl/maps/46FyvEzP4uPBNn197

Edited by danutzu_1069, 23 March 2023 - 08:23.


#1382
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Eu folosesc de ceva timp ACEASTA varianta de intrare in Istanbul. Mai lunga. mai scumpa, dar vb ta... per total ies mai bine. Totul folosind HGS-ul, pt cativa firfirei in plus pe care il reincarci din timp, chiar e o varianta buna. Iar de plecare urmatorul TRASEU. Siiiiii ... pt calculul necesarului de bani de pus pe HGS, se poate pune o intrebare (traseu Gmaps) la Domn Profesor @Danutzu.

#1383
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

View Postdanutzu_1069, on 23 martie 2023 - 08:18, said:

...

Evident, daca ai treaba in Istanbul, exista o varianta de a ocoli punctele nevralgice de pe O4, si anume asta: https://goo.gl/maps/46FyvEzP4uPBNn197

Cand circul eu nu este trafic Posted Image, din Istanbul spre Antalya plec intodeauna in jurul orei 4 dimineata, iar la intoarcerea din Antalya ajung noaptea la Istanbul.
Nu pot trece pe langa Istanbul fara sa ma opresc minim 2-3 zile, si la dus, si la intors. Am devenit dependent Posted Image

Edited by w140, 23 March 2023 - 22:14.


#1384
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Aveti cele mai bune variente dar eu folosesc tunelul si merg incontinuare pe D100

Edited by piciul, 24 March 2023 - 04:56.


#1385
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@belisima, pentru traseul specificat ai urmatoarele taxe:
Pod Canakkale+ autostrada aferenta, cu intrare pe la Kavakkoy: 236,5₺
apoi:
Giriş Çıkış Ücret
Çandarlı - Menemen -  55.50₺
Işıkkent  - Aydın Batı -    9.50₺
                        Toplam  65 ₺
Marele total (pe sens): 301.5₺

#1386
bamseif

bamseif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009
Buna ziua. Pun si eu acest link, care dupa calculele facute de Danutz_1069 pt Edirne - Marmaris, pare sa functioneze ok ... https://tollguru.com...lculator-turkey .
Eu am mai facut niste simulari ... Edirne - Fatih Sultan - Adapazari 109 lire, Edirne - Yavuz Sultan - Adapazari 368.75 lire. Acum daca Danutz poate confirma ca aceste calcule sunt corect....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate