Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#1
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
@All ,
Ultima data scriu  ref  HGS / OGS  ,  Eu  cu masina inmatriculat in Romania  am fost in istanbul 20 Iunie  fara  HGS / OGS  sticker . Am parcat masina in Sabiha Gokcen, si dupa Concediu  in antalya  tot am intors cu masina spre Romania, ultima zi  iesire  de la autostrada  Edirne ( Data 30 iunie ) am cumparat  HGS Sticker de la PTT  dupa  barier  partea dreapta ,  am incarcat am lipit si am iesit , fara nici un penalizare  etc,   din creditul care am cumparat a scazut  tot ce am folosit ( Edirne - Istanbul , Istanbul -  Edirne , Trecere Pod , Trecere  Tunelul AVRASYA , etc )
Deci  dupa  11 zile am cumparat fara cost  suplimentar / penalizare .
hai sa nu discultam din nou , aveti drept 15 zile  sa cumparati HGS / OGS , sau incarcat credit dc aveti deja ,
Ok  ?

#2
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postwaterman, on 16 iulie 2019 - 11:39, said:

Eu nu ințelegem carele estem intrebaream ?
https://forum.softpe.../page__st__9630

#3
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postwaterman, on 16 iulie 2019 - 12:22, said:

Păi și ce faci prietene ai postat acolo și ai mai făcut un topic doar cu răspunsul tău ?

Care e logica ?

Nu exista topic separat despre HGS / OGS ,  am vrut sa scriu separat aica , ca sa discultam  numai aica, pentru ca linkul care am pus  sus  vorbeste si de altceva si pierde informatie despre HGS/ OGS,  
zilnic intreaba scrie cineva  despre hgs/ ogs

si conform Art. 30 – Libertatea de exprimare – Constituția României  , am scris aica :)

#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aferim!

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Las ca-i bine ca a deschis topic nou, dincolo deja am inceput sa ma enervez....

DECI:
Pentru a circula pe autostrazile de stat sau operate privat, dar si pe podurile peste Bosfor, sau golful Izmit, este necesara achizitionarea unui sticker HGS si de a avea suficient sold in contul HGS, INAINTE de a intra pe oricare din aceste autostrazi / poduri.
Spun "inainte" deoarece masinile care nu sunt cu numere turcesti au alt regim, si nu beneficiaza de termenul de gratie de 15 zile.
NB: asta spun regulile lor, dar este posibil sa nu se aplice.
Tot regulile lor spun ca daca ai taxe neachitate, la iesirea din Turcia este obligat sa le platesti.
Asta este motivul pentru care spun ca este bine sa fii in regula pentru ca, dupa ce stai 2 ore la coada pentru iesirea din Turcia, sa iti spuna nenea de la ghiseu, INAPOI, ai de platit taxe!

Pagina oficiala unde se gasesc informatii despre HGS este asta (in engleza):
http://www.kgm.gov.t...oot/HGSeng.aspx
Valoarea taxepor pe diferitele autostrazi / poduri se gaseste aici (tabele pdf)
http://www.kgm.gov.t...Root/Tolls.aspx

HGS se poate cumpara la intrarea pe O3, la punctul de taxare, adica aici: https://goo.gl/maps/D6q19tpLL8dyi9qc7
Din informatiile pe care le am, cam toate punctele de intrare pe autostrazi, unde exista porti de taxare, sunt si oficii PTT unde se poate cumara / incarca contul HGS
Este un oficiu PTT pe partea stanga. Nu-i bai, se poate opri pe dreapta, ( https://goo.gl/maps/gThebK6uFwXDxPiS9 ) se merge cu talonul masinii, pasaportul titularului din talon, si cu NUMERAR (din pacate doar asa).
Numerar inseamna minim 57TRY (parca) din care 7TRY este costul sticker-ul HGS, iar restul sold care se consuma...
Acest sticker trebuie liput pe parbriz conform instructiunilor de pe el (eu inclin sa cred ca este inutila lipirea pe parbriz, deoarece sisitemul "citeste" numarul de inmatriculare cu camere video, dar asta nu inseamna sa.... Posted Image )

Daca deja aveti cumparat HGS, va puteti face un cont online pentru a vedea soldul si corectitudinea inregistrarii trecerilor:
https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
Desi este doar in Turca, se poate traduce cu GTranslate.
La createa contului este necesara introducerea seriei pasaportului cu care a fost cumparat HGS (campul T.C. Kimlik / Vergi No)

Pentru a verifica eventualele penalitati sau care este "starea" unui numar de inmatriculare, se poate face aici:
https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
Aici vor aparea "problemele" atat pentru autostrazile / podurile de stat, cat si cele operate privat.

(va urma)

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 18:59.


#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
HGS si OGS, desi platesc acelasi lucru au mod diferit de a lua banii...
HGS se stie....
OGS - presupune existenta in masina a unui transponderr activ, "legat" catre un cont la o banca turceasca. Debitarea se face automat din cont.
Mai nou, exista si pentru HGS o "instructionare" pentru a debita automat dintr-un cont bancar (turcesc)
SE completateaza la PTT un formular cu nr de cont, banca etc, si nu mai ai grija verificarii soldului

#7
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Recomandare mea , daca aveti  HGS , folositi iesire   / intrare   HGS ,  nu treceti de la OGS ,

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Daca vreti sa calculati taxele necesare pentru a merge pe O5, de la Gebze la Izmit (inclusiv pe podul Osman Gazi) - pe tronsoanele care sunt in circulatie puteti accesa site-ul asta: https://isletme.otoy.../?page_id=3956#
(folositi Chrome, cu translate activ)
Pe O5 se circula intre:
- Gebze - centura Bursa.
- Balikeshir Nord - Balikeshir Vest
- Akhisar - Izmir

Daca vreti sa calculati taxele necesare pentru a merge pe O6, inclusiv pe al treilea pod peste Bosfor (Yavuz Sultan Selim),  - pe tronsoanele care sunt in circulatie, puteti accesa site-ul asta: https://www.ysskopru...oyolu.com.tr/EN
(este si in engleza)
Pe O6 se circula intre (valabil azi, cand scriu):
- Catalka (European side) si Gebze (Asian side), dar se plateste intre Odayery (European side)  si Kurnakoy / Mecidiye (Asian side)
Desigur, s-a pastrat traditia platii podului YSS doar la trecerea din Asia in Europa.
Recomand calculul taxelor pe site, deoarece sunt multe variante de intrare si iesire de pe O6, fata de calculul cu tabele....

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 19:52.


#9
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Si pentru cei care detin HGS pot incarca contul si online la fara a fi nevoiti sa mai caute puncte PTT:

https://hgs.epttavm.com/sorgula

#10
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postoztan, on 16 iulie 2019 - 19:39, said:

Recomandare mea , daca aveti  HGS , folositi iesire   / intrare   HGS ,  nu treceti de la OGS ,

Ai dreptate.
Dar ce te faci la stațiile de ieșire mici, cu doua porți și ambele marcate și cu HGS și cu OGS.
Eu la o poarta de genul asta mi-am luat-o.

#11
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008

View Posteumorocanosul, on 17 iulie 2019 - 18:26, said:



Ai dreptate.
Dar ce te faci la stațiile de ieșire mici, cu doua porți și ambele marcate și cu HGS și cu OGS.
Eu la o poarta de genul asta mi-am luat-o.
Si eu...

Acum, pentru oztan:
Prima data cand am luat HGS a fost in 2015. Pana in prezent nu mi-am facut cont ca sa-mi consult trecerile si creditul ramas. Am mers pe aplicatia HGS pentru mobil descarcata din Magazin Play.
Acum vreau sa-mi fac cont ca sa accesez direct sistemul oficial...am intrat pe site, am vazut care este treaba dar am o problema...trebuie sa introduc seria pasaportului. In prezent, eu nu mai detin vechiul pasaport pe care l-am avut in 2015, am altul nou.
Pe chitanta de anul acesta cand am alimentat contul, apare seria vechiului pasaport? Banuiesc ca aceasta serie este cea care este mentionata la rubrica "SRSN NO" ? Acesta rubrica apare sub cea referitoare la numele meu si deasupra celei referitoare la nr.de inmatriculare al masinii.



#12
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Da, trebuie seria pasaportului cu care ai facut primul HGS.
Foloseste site asta!!
https://hgsmusteri.p...r/hgs.jsf#login
cu Chrome si translate activ.
Primul camp (

Turkish Identity / Tax Number)

este cel in care pui serie pasaport
Restul campurilor sunt la alegerea ta.
Chiar ai aruncat pasaportul si nu ai nicio copie, sau este uitat prin vreun cot de sertar?

#13
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010
Stiu ca s-a mai discutat acest lucru. Dar dupa ce am patit ce am patit cu HGS/OGS nu mai sunt sigur de nimic.
Este necesar sa pastrez stickerul HGS sau pot sa il dau jos de pe parbriz deoarece urmatoarele treceri prin sistemul HGS vor fi contorizate dupa numarul masinii.
Multumesc.

#14
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanutzu_1069, on 17 iulie 2019 - 23:03, said:

Chiar ai aruncat pasaportul si nu ai nicio copie, sau este uitat prin vreun cot de sertar?

Eu cand am schimbat pasaportul am predat pe cel vechi,cred ca asa se procedeaza,nu cred ca ai obtiunea de al pastra

#15
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Dimpotriva, eu si intreaga famile, de cate ori am schimbat pasapoartele, pe cele vechi le-am primit inapoi anulate (coltul taiat la pagina cu poza).

#16
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011
Am inteles ca dupa ce treci de Edirne spre Istanbul, pe autostrada, la vreo 20 km, pe dreapta, este un loc de oprire, cu restaurant, unde se vinde si sticker HGS. Asa este ? Ma gandesc ca ar fi o varianta mai buna decat traversatul autostrazii pe jos.

#17
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@piciul,
Pasaportul il predai doar daca este de tip diplomatic sau de serviciu (nici nu stiu daca mai exista asa ceva).
Pasaportul simplu, se pastreaza, cu coltul taiat... adica de nefolosit....am vreo doua pasapoarte expirate...

@adisan,
Nu stiu dar studiem.... Ar trebui safie ceva benzinarie sau oficiu ppt, orice altcineva care vinde asa ceva, cred ca este tzepar....

#18
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostAdisan78, on 18 iulie 2019 - 09:58, said:

Am inteles ca dupa ce treci de Edirne spre Istanbul, pe autostrada, la vreo 20 km, pe dreapta, este un loc de oprire, cu restaurant, unde se vinde si sticker HGS. Asa este ? Ma gandesc ca ar fi o varianta mai buna decat traversatul autostrazii pe jos.
Dupa ce intri la autostrada 42 km  gasesti benzinarie  OPET ,  Mod normal poti sa cumpar de acolo ,
Dar  cand  am fost 30 iulie  ca sa  cumpar a spus ca are problema  la sistemul lor si nu pot sa cumpar (  nu a mers cam 2 luni )
Ca idea ;
puteti sa cumparati si de la istanbul benzinarile urmatoare :

Petrol Ofisi
Shell
BP
TPPD
TOTAL

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate