Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

telefon Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Buna ziua

Avind in vedere ca Turcia nu este in UE cum v-ati descurcat cu telefonul in tara (exceptind locurile unde nu ai Wi-Fi).
Mutumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Adică ?

https://www.orange.ro/roaming/turcia/

https://www.google.c...zlqmKK0fuH6_MQ3

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Ori roaming, conform regulilor si la tarifele practicate de operatorul din tara ta, ori sim local, ori nema internet. Nu sunt alte variante. Mergea mai bine pe aria de telecom intrebarea.

Edited by AlexEn, 15 July 2019 - 12:53.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sincer acum eu n-am înțeles dacă întreabă de voce sau de date.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Nici io, dar a mentionat wifi asa ca m-am hazardat sa ii spun despre date :)

#6
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Anul trecut am stat o saptamana in Istanbul si am luat de la Telekom cartela cu ceva optiune roaming.

#7
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
recomandare mea ;
1- nu folositi  roamingul de la Romania in Turcia
2- Daca ne aparat aveti nevoie internet in turcia , mergeti frumos la vodofane / turkcell   si cumparati o cartela cu internet , pt Turkcell stiu ca aveti un option 60 min convorbire catre  Romania  orice retea / fix  20 TL

#8
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Ma refeream sigur la voce in roaming...Unde gasesc o cartela Vodafone Turcia cu cit mai multre minute///

Multumesc

Edited by alex321, 15 July 2019 - 19:05.


#9
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 02.02.2009

 alex321, on 15 iulie 2019 - 19:04, said:

Ma refeream sigur la voce in roaming...Unde gasesc o cartela Vodafone Turcia cu cit mai multre minute///

Multumesc

https://m.turkcell.c...r-your-vacation

Magazinul Turkcell din Erasta AVM, Edirne.

#10
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Sa nu patesti ca mine, mi-am activat optiune roaming, dar in loc sa ma conectez la reteaua in care aveam optiunea, avand setata cea mai buna conexiune m-am conectat la alta retea si costul suplimentar a fost pe masura in cateva - in cateva min. m-a taxat cu cateva sute de euro

#11
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am facut asa: am gasit un telefon mai vechi fara net,am luat o cartela Telekom,am activat la cumpararea ei optiunea roaming Turcia si am avut urmatoarele tarife:
"Promoțional până la 8 Septembrie 2019, ai tarife de roaming reduse când călătorești în Turcia, astfel:
0,19 Eurocredit/min apel inițiat către Grupa 1 și Grupa 0 (inclusiv România) și Turcia,
0,0108 Eurocredit/min apel primit,
0,06 Eurocredit/SMS trimis către Grupa 1 și Grupa 0 (inclusiv România) și Turcia,
0,20 Eurocredit/MB."
Am folosit acest telefon strict ptr conversatii,ptr date am folosit telefonul meu numai in hotel unde aveam internet wireless.
Am incarcat cartela cu 5 euro  si mi-au mai ramas bani pe ea.
Atentie, dupa ce intri in Turcia trebuie sa iti alegi operatorul de telefonie (Turkcell-am ales eu) iar apelurile la relatii clienti se taxeaza,considerandu-se apel catre Romania,adica cu 19 eurocenti/minut.

Edited by belisima, 16 July 2019 - 05:26.


#12
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Postbelisima, on 16 iulie 2019 - 05:25, said:

Eu am facut asa: am gasit un telefon mai vechi fara net,am luat o cartela Telekom,am activat la cumpararea ei optiunea roaming Turcia si am avut urmatoarele tarife:
"Promoțional până la 8 Septembrie 2019, ai tarife de roaming reduse când călătorești în Turcia, astfel:
0,19 Eurocredit/min apel inițiat către Grupa 1 și Grupa 0 (inclusiv România) și Turcia,
0,0108 Eurocredit/min apel primit,
0,06 Eurocredit/SMS trimis către Grupa 1 și Grupa 0 (inclusiv România) și Turcia,
0,20 Eurocredit/MB."
Am folosit acest telefon strict ptr conversatii,ptr date am folosit telefonul meu numai in hotel unde aveam internet wireless.
Am incarcat cartela cu 5 euro  si mi-au mai ramas bani pe ea.
Atentie, dupa ce intri in Turcia trebuie sa iti alegi operatorul de telefonie (Turkcell-am ales eu) iar apelurile la relatii clienti se taxeaza,considerandu-se apel catre Romania,adica cu 19 eurocenti/minut.
Cartela Vodafone sau Orange cu roaming Turcia cred ca are cam acelasi pret. Multumesc

#13
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Daca gasesti vreo oferta comparabila ,chiar te rog sa mi-o spui si mie,fiindca eu folosesc Vodafone de foarte multi ani si cea mai ieftina varianta la ei era de 15 euro,cu 100 minute incluse  si net,dar nu stiu cat.

#14
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 02.02.2009

View Postbelisima, on 16 iulie 2019 - 13:53, said:

Daca gasesti vreo oferta comparabila ,chiar te rog sa mi-o spui si mie,fiindca eu folosesc Vodafone de foarte multi ani si cea mai ieftina varianta la ei era de 15 euro,cu 100 minute incluse  si net,dar nu stiu cat.

Daca faci un calcul simplu:100 minute incluse x0. 18 euro/minut cât aveai la Telekom ai din start 18 euro.
Daca mai pui și 1000 Mbx0.2 euro /MB mai ai 200 euro cost Telekom.
Deci pe ceea ce primești pentru 15 euro la Vodafone ar trebui sa plătești vreo 218 euro la Telekom.
Nu mai vb ca pe Vodafone mai ai și vreo 6 Goga roaming SEE.
Cred ca pentru cei care nu vor sa se complice prin cumpărarea unei cartele de la un operator turc opțiunea de 15 euro de la Vodafone e mai mult decât ok.

Edited by eumorocanosul, 17 July 2019 - 18:24.


#15
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Posteumorocanosul, on 17 iulie 2019 - 18:19, said:

Daca faci un calcul simplu:100 minute incluse x0. 18 euro/minut cât aveai la Telekom ai din start 18 euro.
Daca mai pui și 1000 Mbx0.2 euro /MB mai ai 200 euro cost Telekom.
Deci pe ceea ce primești pentru 15 euro la Vodafone ar trebui sa plătești vreo 218 euro la Telekom.
Nu mai vb ca pe Vodafone mai ai și vreo 6 Goga roaming SEE.
Cred ca pentru cei care nu vor sa se complice prin cumpărarea unei cartele de la un operator turc opțiunea de 15 euro de la Vodafone e mai mult decât ok.
Eu am scris cum am procedat eu,fiindca am avut nevoie sa vorbesc ,de fapt sa fiu sunata.Cele 100 minute de la Vodafone includ telefoane date+primite.Deci pentru voce, oferta Telekom este mult mai avantajoasa.Desigur ca alegerea apartine fiecaruia .

Edited by belisima, 18 July 2019 - 07:12.


#16
RomanuX

RomanuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.10.2006
Eu intentionez sa folosesc in Turcia doar date mobile.
Pentru asta m-am inarmat cu un modem 4G cu wifi in care sa bag un SIM d-asta:
https://www.turkcell...nn-15-gb-paketi
Astfel toata familia va avea internet mai mereu.
In cazul in care m-ar suna cineva pe voce, resping apelul si sun prin WhatsApp sau alt voice over internet.
Ar mai fi o varianta prin care folosesc eu o cartela si sotia o cartela pentru a acoperi si situatiile in care suntem la distanta de modemul 4G.

#17
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Pentru cei care aveti abonamente mai scumpe la vodafone (peste 20 EUR), poate nu stiti dar pachetul contine si 1 GB net si ceva minute ptr tari din categoria Turciei. Sotul meu asa are si ne-a fost de mare folos

#18
RomanuX

RomanuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.10.2006
LE: se pare ca planul meu nu este asa usor de implementat, provocarea este obtinerea SIM-ului, turcii avand o procedura laborioasa din motive de securitate nationala...
Pentru obtinerea SIM-ului este nevoie de pasaport si de asteptat de la 30min la ore... pana cand operatorul primeste aprobare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate