Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Poate doar un parinte sa intre in tara cu copilul?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Poate doar un parinte intra in Romania cu copilul fara actul notaria de imputernicire sau nu stiu cum se cheama? Stiu ca de iesit din tara nu se poate. Dar de intrat? La vama controleza si ungurii si romanii.

'Srna anticipat pentru cei care dau raspunsuri.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
daca e roman, trebuie procura aia

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
De intrat poate să intre fără declarația respectivă.
De ieșit poate să iasă fără declarație doar dacă se duce în țara de domiciliu. Nu știu cum se dovedește lucrul ăsta, probabil că e valabil doar pe aeroport cu bilet de avion către țara de domiciliu declarat în pașaport.

Edited by afh, 11 July 2019 - 11:04.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ca sa intre, trebuie sa fi iesit mai intai.
cum au iesit, au avut sau nu procura ? ce cetatenie au parintele si copilul ? calatoresc cu pasaport sau carte de identitate ? domiciliul e in Romania sau in alta tara ?

#5
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
La intrare nu este nici o problema, doar la iesire si doar cu PF de la noi!

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cel mai bine e sa cauti ceva oficial, nu de altceva, dar risti ca practica sa nu fie unitara, uneori sa mearga, alteori sa nu mearga, in functie de ce stie cel din vama. Daca ai ceva oficial, o lege, o reglementare, ii dai aluia la vama cu ea in cap daca te opreste.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
https://europa.eu/yo...ia/index_ro.htm

Documente de călătorie pentru minori – România

Minorii români care călătoresc însoțiți doar de un adult care nu are calitatea de părinte/reprezentant legal trebuie să dețină, pe lângă un document de călătorie valabil (pașaport sau carte de identitate), o declarație legalizată, scrisă și semnată de ambii părinți și/sau de reprezentantul/reprezentanții legali, din care să rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei.

Declarația trebuie să menționeze:
itinerarul
datele călătoriei
datele de identitate ale însoțitorului.

Persoana însoțitoare trebuie să prezinte:
declarația menționată mai sus, semnată de ambii părinți
propriul certificat de cazier judiciar
dacă este cazul, aceasta poate prezenta și documente care îi atestă calitatea de persoană desemnată de compania de transport (de exemplu, însoțitor de zbor).

Minorii care călătoresc însoțiți doar de unul dintre părinți trebuie să dețină o declarație scrisă prin care celălalt părinte îi permite minorului să părăsească țara. Declarația trebuie să fie legalizată de un notar. Ea nu este necesară dacă părintele însoțitor poate dovedi:
că minorul i-a fost încredințat de către o instanță judecătorească
că celălalt părinte a decedat
că celălalt părinte a fost declarat dispărut sau că a fost decăzut din drepturile părintești.
Consultați regulile (doar în limba română) și modelul de declarație.

Minorii pot părăsi România fără a prezenta o declarație, chiar și în cazul în care nu există un acord din partea unuia dintre părinți sau a reprezentantului legal, în cazul în care:
adultul însoțitor justifică necesitatea călătoriei prin faptul că minorul urmează să primească un tratament medical imposibil de obținut în România și fără de care viața sau sănătatea sa ar fi în pericol grav. Acest lucru trebuie dovedit cu documente care au fost fie emise, fie aprobate de autoritățile medicale din România, și care precizează perioada și statul (statele) în care urmează să aibă loc tratamentul; sau
adultul însoțitor justifică necesitatea călătoriei prin faptul că minorul călătorește în scopuri educaționale sau pentru a participa la un concurs oficial. Acest lucru trebuie dovedit cu documente care precizează durata și statul sau statele în care minorul va studia sau va participa la concurs.

Minorii din alte țări ale UE nu au nevoie decât de propriul document de călătorie valabil pentru a intra pe teritoriul României (nu este necesară nicio autorizație specială și oficială în acest sens).


Asta am gasit deocamdata.



Altceva:

Începând cu data de 06.10.2016, Poliția de Frontieră Română pune în aplicare noile reglementări privind condițiile de ieșire din România ale cetățenilor români minori, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 169 din 30.09.2016 pentru modificarea și completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate.
Astfel, din punct de vedere al atribuțiilor Poliției de Frontieră, principala modificare este introducerea, la art. 30 din lege, a alineatului (61) care prevede că în cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străintate se face cu documente oficiale care atesta acest fapt.


Cum am pasaport romanesc ... ciuciu!

Edited by Bursul, 11 July 2019 - 11:26.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 corinadaniela, on 11 iulie 2019 - 11:06, said:

ca sa intre, trebuie sa fi iesit mai intai.
cum au iesit, au avut sau nu procura ? ce cetatenie au parintele si copilul ? calatoresc cu pasaport sau carte de identitate ? domiciliul e in Romania sau in alta tara ?
procurei poate sa-i expire perioada de valalbilitate.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
bursul, incearca sa contactezi politia de frontiera, sa obtii un raspuns clar.
telefon de informare: 021.9590, e-mail: [email protected] sau pe pagina oficiala de facebook.

https://www.politiad...inori-7797.html

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@Bursul LE

info direct de la politia de frontiera:
Daca copilul are pasaport romanesc, deci domiciliul in Romania, la intoarcerea in tara de domiciliu nu ai nevoie de inputernicire. La ferl si invers, daca copilul are domiciliul in Germania de ex si tu vrei sa-l iei acolo, nu ai nevoie de imputernicire.

P.S. Daca nu ai incredere in ce spun, iti dau nr de telefon personal al cumnatului meu, care e in conducere la PF

Edited by robylup, 11 July 2019 - 11:54.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 jericho, on 11 iulie 2019 - 11:01, said:

daca e roman, trebuie procura aia
Nu trebuie nika la intrare in tara.
Doar pasaport sau CI.

Acum o saptamana am venit cu copilul minor in Ro. Fara mama lui in masina

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ei bine, la ieșire ce faci colegule ?

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Subiectul nu se refera la iesirea din tara, ci la intrare.

#14
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
La intrare in Romania nu te intreaba nimeni nimic, copilul minor poate sa fie insotit de un singur parinte sau de un insotitor care nu face parte din familie fara nici un document gen procura notariala.
Copilul minor sau major trebuie sa aiba document de calatorie valabil, si atat.
Eu am venit de 10 ani cu copilul meu in Romania, de cind avea 2 ani, si nu m-a intrebat nimeni nici la iesire din Italia nici la intrare in Romania.
Anul acesta am avut un dubiu cu o situatie asemanatoare si am contactat centrul de contact si suport al MAE de la care am primit si raspuns
Attached File  raspuns MAE.PNG   64.19K   40 downloads
Deci copilul meu este la scoala in Italia si trebuie sa plece cu scoala in Spania (plecare pe 14.07) insotiti de un profesor.
Profesorul a cerut la toti parintii sa ceara de la comisariatul de politie local declaratie pentru a putea iesii din Italia insotiti de persoana care acompaniaza ( acea procura notariala romaneasca contra cost) , nu costa nimic in Italia. Deoarece noi suntem cetateni romani , de la politie nu ne elibereaza si noua acel document asa ca am contactat ambasada romana din Italia si am primit raspunsul de mai sus. Deci copii minori romani pot sa calatoreasca in Europa doar cu pasaport valabil ( si bineinteles insotiti )

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 Bursul, on 11 iulie 2019 - 10:49, said:

Poate doar un parinte intra in Romania cu copilul fara actul notaria de imputernicire sau nu stiu cum se cheama? Stiu ca de iesit din tara nu se poate. Dar de intrat? La vama controleza si ungurii si romanii.

'Srna anticipat pentru cei care dau raspunsuri.
De intrat in tara poate sa intre si copilul singur.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 waterman, on 11 iulie 2019 - 12:17, said:

Ei bine, la ieșire ce faci colegule ?
Ma descurc eu. Pac, pac, gasesc un notar si am facut tzadula.

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 Bursul, on 11 iulie 2019 - 11:23, said:

Altceva:

Începând cu data de 06.10.2016, Poliția de Frontieră Română pune în aplicare noile reglementări privind condițiile de ieșire din România ale cetățenilor români minori, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 169 din 30.09.2016 pentru modificarea și completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate.
Astfel, din punct de vedere al atribuțiilor Poliției de Frontieră, principala modificare este introducerea, la art. 30 din lege, a alineatului (61) care prevede că în cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străintate se face cu documente oficiale care atesta acest fapt.


Cum am pasaport romanesc ... ciuciu!
Nu contează ce pașaport ai tu, ci pașaportul minorului. Care pașaport poate să fie românesc, dar cu domiciliul în străinatate, adică CRDS.

 Bursul, on 11 iulie 2019 - 18:23, said:

Ma descurc eu. Pac, pac, gasesc un notar si am facut tzadula.
Vezi că tzadula trebuie făcută de și în prezența părintelui lipsă.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-i problema, vine si celalalt parinte. Important e sa nu ne luam tot timpul amandoi concediu.

Ideea e ca pe site-ul consulatului se poate face imputernicirea, dar acolo trebuie introdus data calatoriei. Pai eu nu am data exacta cand plec in Romania. Daca am chef saptamana asta, plec daca nu saptamana viitoare.
Asa ca daca se poate intra fara imputernicire nu ma mai complic. La iesire, stiu sigur cand plec, sunt in vacanta, am timp si de notar, nu-i problema.

Acum am vazut ca scrie: Declaratie consimtamant iesire din tara  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate