Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019
Buna!

In doua saptamani trebuie sa ma inscriu la facultate si inca nu m-am decis ce sa fac. Am luat bacul cu note mari, 9.86 este media pe care am obtinut-o, cu care cred ca as putea sa intru la aproape orice facultate fara admitere. Ma tenteaza foarte mult programa de studiu de la Facultatea de Istorie, specializarea Relatii internationale si studii europene si ma pasioneaza si potentialele meserii pentru care ei spun ca isi pregatesc studentii (diplomati, ambasadori etc), insa cred ca imi asum un risc foarte mare intrucat nu am o meserie asigurata. Ma pricep si la informatica si cred ca as putea sa fac fata unei facultati de profil, dar nu ma pasioneaza si nu mi-ar placea sa lucrez in domeniu. Am luat in considerare varianta de a face RISE si Informatica la ID, insa nu sunt foarte sigura de ce mi-ar putea oferi amandoua, chiar daca as reusi sa le fac fata simultan. Se invata cu adevarat la Info UniBuc, la ID, sau trebuie sa merg la zi pentru a avea un plan de rezerva in cazul in care nu reusesc cu Relatiile?
Multumesc anticipat!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pot sa iti raspund la intrebare dar pot sa te felicit cu un mare BRAVO si sa iti urez bafta in continuare.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 12:59, said:

insa cred ca imi asum un risc foarte mare
Exact. Dar daca pasiunea ta e mai presus decat traiul de zi cu zi, mergi si studiaza. E placerea ta.

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 12:59, said:

Se invata cu adevarat la Info UniBuc, la ID?
La facultate, nicaieri in lume, nu te invata altcineva. Numai tu. Acolo primesti doar o indrumre, pe unde sa cauti cunoasterea. Dar tu ti-o insusesti ori nu. E total opus fata de scoala in care ai crescut pana acum.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 13:07.


#4
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 neagu_laurentiu, on 08 iulie 2019 - 13:06, said:

Exact. Dar daca pasiunea ta e mai presus decat traiul de zi cu zi, mergi si studiaza. E placerea ta.


La facultate, nicaieri in lume, nu te invata altcineva. Numai tu. Acolo primesti doar o indrumre, pe unde sa cauti cunoasterea. Dar tu ti-o insusesti ori nu. E total opus fata de scoala in care ai crescut pana acum.

Multumesc pentru raspuns!
Dar e vreo diferenta din punct de vedere al modului in care angajatorii privesc un absolvent al unei facultati fara frecventa si unul al unei facultati la zi?

#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 12:59, said:

Buna!

In doua saptamani trebuie sa ma inscriu la facultate si inca nu m-am decis ce sa fac. Am luat bacul cu note mari, 9.86 este media pe care am obtinut-o, cu care cred ca as putea sa intru la aproape orice facultate fara admitere. Ma tenteaza foarte mult programa de studiu de la Facultatea de Istorie, specializarea Relatii internationale si studii europene si ma pasioneaza si potentialele meserii pentru care ei spun ca isi pregatesc studentii (diplomati, ambasadori etc), insa cred ca imi asum un risc foarte mare intrucat nu am o meserie asigurata. Ma pricep si la informatica si cred ca as putea sa fac fata unei facultati de profil, dar nu ma pasioneaza si nu mi-ar placea sa lucrez in domeniu. Am luat in considerare varianta de a face RISE si Informatica la ID, insa nu sunt foarte sigura de ce mi-ar putea oferi amandoua, chiar daca as reusi sa le fac fata simultan. Se invata cu adevarat la Info UniBuc, la ID, sau trebuie sa merg la zi pentru a avea un plan de rezerva in cazul in care nu reusesc cu Relatiile?
Multumesc anticipat!

incearca sa gasesti ceva care pe langa utilitate iti ofera si o mobilitate, adica posibilitatea de a practica o meserie si in alta tara. Desi o asemenea idee pare utopica in cazul tau, nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 13:09, said:

Dar e vreo diferenta din punct de vedere al modului in care angajatorii privesc un absolvent al unei facultati fara frecventa si unul al unei facultati la zi?
Diploma e aceeasi ca valoare (spune si in legea invatamantului). In majoritatea covarsitoare nu face nimeni diferenta, te vor pune la test si cine trece, ala-i bun. Dar daca dai peste un angajator tampit care se uita ca-i asa si pe dincolo, oricum mare afacere nu faceai cu el, era prea prost sa va intelegeti.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 13:18.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Parerea mea este ca pui caruta inaintea boilor.
Vorbesti despre pasiune, dar nu explici ce vei manca in anii in care-ti vei urma pasiunea.
Daca posibilitatile materiale actuale si viitoare-ti permit istoria, relatiile internationale, diplomatia, etc., atunci de ce naiba te mai incurci cu IT-ul???
Esti constienta ca viceversa ar fi mai bine?
Mergi la zi la o facultate "inginereasca", daca in viitor apar oportunitatile acelea, pe care le consideri parte din pasiunea vietii tale nimic nu te va impiedica sa le urmezi.
Grav este cealalta situatie, cand anii tineretii ( implicit cei in care poti invata si acumula ), trec ca un fum si veniturile lunare sunt plafonate.

#8
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 tioopedi, on 08 iulie 2019 - 13:25, said:

Parerea mea este ca pui caruta inaintea boilor.
Vorbesti despre pasiune, dar nu explici ce vei manca in anii in care-ti vei urma pasiunea.
Daca posibilitatile materiale actuale si viitoare-ti permit istoria, relatiile internationale, diplomatia, etc., atunci de ce naiba te mai incurci cu IT-ul???
Esti constienta ca viceversa ar fi mai bine?
Mergi la zi la o facultate "inginereasca", daca in viitor apar oportunitatile acelea, pe care le consideri parte din pasiunea vietii tale nimic nu te va impiedica sa le urmezi.
Grav este cealalta situatie, cand anii tineretii ( implicit cei in care poti invata si acumula ), trec ca un fum si veniturile lunare sunt plafonate.

Motivul pentru care m-am gandit sa fac RISE la zi si informatica la ID a fost ca o profesie in infomatica, din cate stiu eu, pot sa imi gasesc la orice varsta, nu trebuie sa imi definesc cariera inca din facultate, insa in diplomatie si relatii internationale nu cred ca pot sa ma implic la 40 de ani, dupa ce mi-am asigurat dpdv financiar viata cu informatica si pot sa ma axez pe un hobby. Adica programarea cred ca poate fi facuta ca o a doua meserie, in paralel, pentru a asigura un venit in plus, dar in cazul in care ajung IT-st, nu pot sa ma reorientez spre diplomatie. Nu am informatii certe referitoare la asta, totusi...

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Eu cad ca-i taman invers. ( poate ma insel, nu lua de buna parerea mea).
Orice fel de cariera in dilpomatie sau ceva asemanator implica si o maturitate.
In stiinte exacte-i taman invers. Acum, la tinerete inveti repede si te adaptezi.
Sunt multi absolventi de facultate tehnica, care dupa o anumita varsta se uzeaza dpdv al performantelor.
Vrei sa-ti arat pe cineva care " stie" programare?? Dar el e ancorat in limbajul foxpro???

#10
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 13:31, said:

Adica programarea cred ca poate fi facuta ca o a doua meserie, in paralel, pentru a asigura un venit in plus, dar in cazul in care ajung IT-st, nu pot sa ma reorientez spre diplomatie. Nu am informatii certe referitoare la asta, totusi...
Reprofilare, normal. Te poti reprofila in aproape orice domeniu.
Ca a da doua slujba, niciodata.

Sper ca realizezi ca e vorba de IT unde iti ia o viata intreaga sa stapanesti cunostintele, nu de un post de vanzator...

Sfatul meu: alege o facultate care-ti surade acum. Posibil ca dupa cei 3-4 ani sa te gandesti ca era mai buna facultatea x, dar cum am zis... te poti reprofila.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 13:31, said:

programarea cred ca poate fi facuta ca o a doua meserie, in paralel, pentru a asigura un venit in plus
Nu. Pentru ca necesita mereu timp alocat sa te mentii in breasla, concurenta exista si aici, n-ai cum sa tii pasul cu altii care sunt in priza demult.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 14:24.


#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 MirunaTele, on 08 iulie 2019 - 13:31, said:

Motivul pentru care m-am gandit sa fac RISE la zi si informatica la ID a fost ca o profesie in infomatica, din cate stiu eu, pot sa imi gasesc la orice varsta, nu trebuie sa imi definesc cariera inca din facultate, insa in diplomatie si relatii internationale nu cred ca pot sa ma implic la 40 de ani, dupa ce mi-am asigurat dpdv financiar viata cu informatica si pot sa ma axez pe un hobby. Adica programarea cred ca poate fi facuta ca o a doua meserie, in paralel, pentru a asigura un venit in plus, dar in cazul in care ajung IT-st, nu pot sa ma reorientez spre diplomatie. Nu am informatii certe referitoare la asta, totusi...

Cea mai mare greseala posibila sa gandesti astfel.Ori informatica ori o specializare umanista.
Vezi ca daca in liceu ti-au placut mai mult materiile de la uman asta nu inseamna ca o sa iti placa si in facultate.
E cu totul alta mancare de peste, in facultate totul e pe cont propriu.
Trebuie sa te gandesti ce iti place dar si ce poti sa faci, ca daca e doar sa iti placa poate sa iti placa doar pentru bani.
Cine spune ca nu o face pentru bani e un mare mincinos, nu cred ca ar lucra cineva mult si fara un salar decent.

Ca idee, o verisoara de-a mea invata destul de bine la matematica si nu stiu ce a fost in capul ei sa se duca la Drept, specializarea Administratie Publica.
Nu stiu ce posturi de "contabil" la calculator i-a gasit nu stiu cine si se lauda ca ar lua 2000 lei pentru inceput dar se pare ca mai mult ii place sa nu faca nimic, acum ar vrea sa plece in Anglia.

Depinde numai de tine, nimeni nu iti poate raspunde mai bine la intrebare decat tine.
Sa nu te gandesti ca poti fugi dupa doi iepuri si o sa prinzi doi sau macar unul, in acest caz nu o sa prinzi nici unul.
Sunt doua specializari complet diferite, diferenta e de la cer la pamant Relatii internationale si studii europene si Informatica.
Tu alegele pe ambele daca vrei, nu conteaza ce spun eu sau ce spun altii de pe acest forum dar vezi ca la Relatii internationale ai nevoie de la ai tai de bani frumosi sa incerci ceva, in rest trebuie sa fii as in domeniu de asta nici nu se pune problema.

Nu exista programare si un venit in plus, trebuie sa iti aloci tot timpul disponibil pe ceea ce doresti sa avansezi.

Edited by smiley2, 08 July 2019 - 14:30.


#13
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Pentru Romania e simplu de ales, ai doar doua variante profesionale:

1 - Medicina (ai destule ramuri de unde alege)
2 - Inginerie (ai destule ramuri de unde alege)
Daca esti genul care in liceu ti-a placut sa inveti mecanic, optezi pentru medicina.
Daca esti genul care in liceu ti-a placut sa inveti logic, optezi pentru inginerie.
Scurt, simplu si la obiect!

Si avand in vedere cate ramuri iti ofera fiecare directie, chiar ai de unde alege. Conteaza doar stilul tau de a asimila cunostinte (prin invatare mai mult mecanica/toceala, sau prin deductii logice, ca sa stii cu ce directie incepi).

Restul facultatilor, bla-bla-bla si apa de ploaie...

Nu stiu cati medici sunt prezenti pe forum, dar ingineri sunt cu siguranta multi, asa ca daca optezi pentru un domeniu tehnic, o sa primesti multe sfaturi.

Edited by _Aemilius_, 08 July 2019 - 14:39.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cea mai mare tampenie este atunci cand cineva alege facultatea in locul tau. Macar o alegi tu si dai cu capul in gard si o sa iti fie ciuda pe tine nu pe altcineva :)
E greu de ales.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Diplomati si ambasadori fara sa te inscrii intrun partid nu stiu cat de mult se poate.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Subscriu la ce zici Bursul, e doar mirajul ca faci tu nu stiu ce la facultate si te remarci si etc. Acolo e politica pura, relatii, cumetrii, etc. Nu se pune accent pe "valoare" ci pe apartenenta la un anumit grup. Daca provii dintr-o familie conectata ai ceva sanse altminteri mai greu. Pe de alta parte in IT lumea ti-e deschisa, gandeste-te cat de mult NU-ti place programarea si domeniile adiacente, eu cred ca poti ajunge la un compromis.

#17
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Oricum e plina tara de "informaticieni" care nu cunosc meserie iar la o firma trebuie sa excelezi daca nu tot la McDonalds sau KFC te angajezi cu acea diploma.

Edited by smiley2, 08 July 2019 - 16:02.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 smiley2, on 08 iulie 2019 - 16:02, said:

iar la o firma trebuie sa excelezi

Prin cate ai lucrat ca sa vezi nivelul mediu al angajatilor?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate