Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vata bazaltica Knauf sau Rockwool?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007

 Gr3go, on 12 aprilie 2022 - 05:56, said:


Knauf Insulation Etics FKD-S 150mm (115ron/mp) sau Rockwool Frontrock Max Plus 150mm(120ron/mp).
Oare cu care dintre astea "iese mai bine" la final?

Am auzit povesti de la ceva constructori, ca nu se pot face suprafete perfect plane cu vata bazaltica pe fatade...
Adevarat sau mit?
Se pot face, pe o parte (cea cu scrisul la Rockwool) au 1 cm de material mai tare. Trebuie folosita o plasa de armare de calitate si un adeziv de calitate. Si bineinteles o mana de lucru priceputa.

#20
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Stratul acela mai tare vine cu deavantajul unui miez mai moale ca sa poata pastra izolatia termica, practic materialul surplus din zona mai densa provine din zona lasata mai moale prin lipsa acestuia, verificati la mana inainte de achizitie, cel putin eu mai "gandesc" cateodata si cu mainile, mie mi s-a parut prea moale acel miez defavorizat de fibrele mutate spre exteriorul izolatiei. Eu nu vreau sa ma bazez doar pe dibluri.

La fel cum am zis si pe jurnalul colegului nu consider nici o varianta mai buna, sunt doar 2 solutii diferite la fatade care se adapteaza in functie si de nevoi sau pareri personale.

Edited by danciusergiu84, 12 April 2022 - 08:36.


#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 danciusergiu84, on 12 aprilie 2022 - 08:33, said:

Stratul acela mai tare vine cu deavantajul unui miez mai moale ca sa poata pastra izolatia termica, practic materialul surplus din zona mai densa provine din zona lasata mai moale prin lipsa acestuia, verificati la mana inainte de achizitie, cel putin eu mai "gandesc" cateodata si cu mainile, mie mi s-a parut prea moale acel miez defavorizat de fibrele mutate spre exteriorul izolatiei. Eu nu vreau sa ma bazez doar pe dibluri.

La fel cum am zis si pe jurnalul colegului nu consider nici o varianta mai buna, sunt doar 2 solutii diferite la fatade care se adapteaza in functie si de nevoi sau pareri personale.
EU MA VATA DUAL DENSITY MONTATA DE 10 ANI SI NU A FOST NICI O PROBLEMA CU EA. ROCKWOOL E FIRMA SERIOASA SI NU ARE PRODUSE CARE SA FIE SLABE CALITATIV. DACA EI ZIC CA E BUNA PT SISTEM ETICS ATUNCI ASA E.

#22
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Salut, am oferta de Rockwool 15cm la 101lei/mp si Knauf 15cm la 110lei/mp. Ce ati alege?

Ambii mi-au recomandat adeziv mapei matherm AR2. Mesterii vor thermouniversal.

Apreciez un sfat, Multumesc!

#23
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Care e mai ieftină.

#24
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
care e mai ieftina, cu adeziv de vata de la Sika.

#25
myhaitza15

myhaitza15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.12.2011
Va salut!
Stie cineva care este diferenta dintre Vata Rockwool Frontrock Max Plus si Rockwool Frontrock Casa?
Am gasit la Hornbach Frontrock Casa la 68 m2 de 10 cm, iar pe la Dedeman Max Plus tot de 10 cm la 70 Ron.
Multumesc

#26
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmyhaitza15, on 29 iunie 2022 - 12:05, said:

Stie cineva care este diferenta dintre Vata Rockwool Frontrock Max Plus si Rockwool Frontrock Casa?

Găsești aici o comparație între cele două produse: https://www.rockwool...e7-8fe1cedba585

CASA izolează marginal și neglijabil mai bine (λ= 0,034 W/mK vs. λ= 0,035 W/mK), iar Max Plus are o rezistență la compresiune semnificativ mai mare (≥15 kPa vs. ≥10 kPa).

Pentru utilizare standard sunt practic identice...

#27
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Ajuta la ceva compresiunea aceasta semnificativ mai mare de la Max Plus? +50% ? Pentru termosistem fatada? Sau sa merg pe coeficientul de conductibilitate termică mai bun, de la CASA? Sunt in dubii, iar balanta mea inclina spre Frontrock CASA ... HELP! Casa parter, vata va fi prinsa in dibluri in W, sistem complet Rockwool REDArt.

#28
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View Postlyanna, on 18 mai 2022 - 10:33, said:

Salut, am oferta de Rockwool 15cm la 101lei/mp si Knauf 15cm la 110lei/mp. Ce ati alege?

Ambii mi-au recomandat adeziv mapei matherm AR2. Mesterii vor thermouniversal.

Apreciez un sfat, Multumesc!
Pe cea cu indicele mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate