Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Coordonate GPS exacte

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 04 iulie 2019 - 18:36, said:

GPS-urile de santier/ridicare geodezica ori stiintifice sunt si mai precize, pe langa frecventa duala au cum spuneam o referinta externa care poate veni pe unde sau laser de la o statie cu coordonate stiute si ajung la precizie milimetrica.
da, am vorbit si eu cu cadastristul meu si mi-a confirmat, e alt aparat mai precis pe santier... nu stiam.

#20
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
GPS-urile actuale pentru cadastru se numesc RTK (real time kinematic) si sunt  receptoare cu dubla sau tripla frecventa, multiconstelatie (GPS, Glonass, Galileo, Beidou etc) ,care obtin corectiile de la o retea publica/privata deocamdata doar GPS si Glonass, sau de la un alt receptor asezat pe un punct geodezic. Transmisia corectiilor se face prin GSM sau radio. Precizia in mod RTK este de obicei 1-2 cm. RTK inseamna ca se obtin coordonatele in timp real, le calculeaza receptorul (real time kinematic).
Acelasi aparat GPS poate fi folosit in mod static, cu post-procesarea masuratorilor pe calculator, efectuate intr-un timp mai indelungat (in general peste 15 minute, functie de distanta fata de receptorul de referinta asezat pe un punct geodezic, pe un punct anterior determinat sau statie de referinta). Precizia in mod static este de ordinul milimetrilor.
Pe santiere se foloseste in mod uzual aparatura electro-optica: statie totala, nivela, folosind o retea foarte bine determinata la fata locului.

PS: solicita unui topograf sa-ti determine contra cost doua puncte, te costa in jur de 100 lei.

Edited by george75m, 04 July 2019 - 21:01.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015
Imi raspunde si mie cineva?
Google maps cu poza ce are? De ce nu e precis?

#22
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
1. Nu poti masura cu exactitate distante pe o fotografie.
2. Coordonata GPS a masinii Google (care a facut acele fotografii) are precizia unui navigator (cativa metri)
3. Conducta nu se vede pe google maps.

Initiatorul topicului are nevoie de precizie ridicata pentru a reconstitui (trasa) locatia unei conducte.

Edited by george75m, 05 July 2019 - 23:14.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTsunnnami, on 05 iulie 2019 - 01:13, said:

Imi raspunde si mie cineva?
Google maps cu poza ce are? De ce nu e precis?
Pentru ca imaginea satelitara nu e precisa. E distorsionata de la prelucrare si chiar usor deplasata, am vazut asta in anii de google mapmaker.

Edited by andreic, 06 July 2019 - 17:17.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge75m, on 05 iulie 2019 - 23:12, said:

1. Nu poti masura cu exactitate distante pe o fotografie.
2. Coordonata GPS a masinii Google (care a facut acele fotografii) are precizia unui navigator (cativa metri)

Satelitul face poza din masina?

Eu ma refer la asa ceva:

https://goo.gl/maps/mzfuUJRkyrcSzNRh7

Eu zic ca e super-precisa

#25
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
Sunt imagini prelucrate software, combinate cu ce se vede din satelit si cu imagini capturate de la sol.
Digitizarea de pe un ortofotoplan obtinut din satelit sau avion are erori destul de mari, de ordinul metrilor in functie de rezolutia camerei si pozitia fata de centrul imaginii, cele din margine fiind capturate la un anumit unghi care introduce erori.
Masuratori precise se pot face doar cu aparatura topografica, precizia fiind in acest caz de cativa centimetri, in functie de cat de bine se lucreaza.
Dar daca insisti, incearca sa trasezi linia unui gard dupa o imagine din satelit, sa vezi ca dai in balarii.

PS: coordonatele wgs84 afisate de google maps au o singura zecimala la secunde (o singura cifra dupa virgula) , ceea ce inseamna ca precizia este de 3 metri.

Edited by george75m, 06 July 2019 - 23:55.


#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostTsunnnami, on 06 iulie 2019 - 17:41, said:

Satelitul face poza din masina?

Eu ma refer la asa ceva:

https://goo.gl/maps/mzfuUJRkyrcSzNRh7

Eu zic ca e super-precisa
Tot sunt erori de 2-3 metri, macar . Trebuie aparate GPS profesionale, care iti arata o acuratete cu eroare de cativa cm, dar problema e ca nu sunt deloc ieftine, dai lejer macar 1000 euro pe unul .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate