Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#91
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
@subway_guru cel mai probabil gunoiul te-a ajutat sa ai plante frumoase. Eu daca nu pun gunoi la doi ani, al treilea an am o recolta foarte slaba.

#92
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Evident, asta am spus si eu!

#93
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Un an mai bun ...altu mai rau...da cel mai bun e ca nu renunti la grãdinãrit subway guru.Începând de anu trecut folosesc doar ingrasminte organice peletizate .

Edited by decoservicestil, 24 July 2019 - 22:50.


#94
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In gradinarit niciun an nu e pierdut, de fiecare data mai inveti ceva!

Totusi in agricultura nimic nu poate inlocui un compostaj sanatos care sa imbunatateasca textura solului...
In ce priveste ingrasarea <artificiala> pentru mine cele mai bune rezultate le-au dat granulele <slow release> NPK 14-14-14+Mg+Microelemente, nu risti sa <arzi> nimic prin suprafertilizare iar planta are de unde-si lua tot si doar atat cat ii trebuie, cand ii trebuie. ;)

Edited by subway_guru, 24 July 2019 - 23:05.


#95
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Un sac de italpolina la o suta de metri patrati il dau pe rânduri e o latime de 60cm urmat de freza inainte de o cultura principala rosii,tomate si de doua ori pe an pentru doua cicluri scurte si nu am observat  probleme de exces.

#96
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ma refeream la asa ceva cand am zis de exces ci la NPK instant (cum ar fi ingrasamantul <albastru> care este f.f. bun). Problema la peletii organici e ca ar costa o avere un strat de 30cm grosime! Si nici nu-mi inchipui ca s-ar putea cultiva ceva in 30cm de guano pur.

Edited by subway_guru, 24 July 2019 - 23:26.


#97
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Gunoi de pasare si iepuri vechi de doi ani,plus doua fertilizari pus direct in bazin si apoi prin picurare. Nu ingras solul cu produse la saci pentru ca nu se justifica financiar la productie proprie.

Edited by roman_roman, 25 July 2019 - 14:14.


#98
mesterupriceput

mesterupriceput

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2019
Si nu se infunda picurarea?!

#99
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu.

#100
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Daca nu ai gunoi vechi din sursa propie, pt gradina familiei e ok daca gasesti un magazin fizic in apropiere de unde sa cumperi un sac gen Italpollina, asa nu mai platesti si transportul. Eu, de exemplu, am cumparat Plantella Organik ca sa-l folosesc dupa ceapa/usturoiul sau salata plantate in toamna sau in zona din solar unde am avut rosii pana in noiembrie si, in februarie, am semanat spanac, ridichii si salata ( aici l-am folosit dupa verdeturi, inainte sa plantez ardeii ). Nu am destul gainat de pasare ca sa-l las la invechit, asa ca-l folosesc doar ( relativ ) proaspat, incorporat in sol toamna si plantat abia dupa 5 luni in solul respectiv.  

Bine, pt un compost facut ca la carte eu sunt dispusa sa platesc inclusiv transportul de la Timisoara la Bucuresti, asta pana reusesc sa-mi produc singura ceva de genul. Pt ca asta imi permite sa-mi produc singura rasaduri viguroase, fara sa le mai stropesc/ud cu altceva in afara de apa si sa obtin plante sanatoase ce sa necesite aproape zero stropeli ( inclusiv cu produse bio ).

Edited by peticel31, 25 July 2019 - 14:56.


#101
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Eu sunt foarte multumit .Nu am pasari deocamdatã.  Cu cei care am vorbit in zona mea sa-mi aduca gunoi s-au dovedit neseriosi si nu vreau sa depind de ei. Saptamana trecuta am  luat inca 30 de saci italpolina .La anu stau linistit .

Edited by decoservicestil, 25 July 2019 - 15:48.


#102
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Am folosit anul asta pentru prima data la plantare pe rand Orgevit si Nutrifert, sunt ok dar nu rup gura targului,la  8 randuri de tomate am folosit gainat de porumbel,atit am avut .Gainatul de porumbel intrece orice fel de igrasamint organic sau chimic ce am folosit pina acum.Problema e, ca nu prea ai de unde sa il procuri.

#103
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011

View Postpeticel31, on 19 iulie 2019 - 13:05, said:

Noi cultivam Rila de vreo zece ani, sunt rosii pe care te poti baza, gustoase, dar da, sunt putin cam moi cand sunt coapte bine, nu prea rezista la transport. Din acest motiv, in ultimii doi ani, Country Taste a devenit a doua rosie de baza din solar. Iar anul asta am incercat pt prima data Lillagro, Stara Mechta si Siriana, si au fost ok, le voi pune si la anul.
Lilagro este foarte bun si productiv dar ceva mai sensibil la boli;anul acesta am pus si eu exact ce ai si tu exceptand Siriana.La productivitate Rila e pe locul 1 iar celelalte 2 la egalitate. Cum este Siriana ? E mai ok decat celelalte, sau mai bine zis in clasament unde le incadrezi?

#104
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Neglijatele mele se descurca bine,pret bun anul acesta,se pare ca merge si la fara frecventa, cu 2 tratamente tot anul,dupa plantare au primit un bravo si o zeama bordeleza pe urma,nu vor sa se imbolnaveasca din fericire Posted Image

Attached Files



#105
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Cat mai este pretul la voi? Ca la Ploiesti a luat-o razna...

#106
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Da, ciudat anul acesta si era sa nu pun rosii, sub 4 lei nu le-am dat, pe bursa arata 4,5-5 lei, WTF?

#107
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Semn rau, supermarketurile au bagat borcanele de bulion si gogonele la vanzare deja de la inceput de iulie, or sti ei ceva ce noi nu stim???

#108
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Cum este Siriana ? E mai ok decat celelalte, sau mai bine zis in clasament unde le incadrezi?

Siriana e o rosie ca de supermarket, in sensul ca e ferma si se mentine bine pe planta cand e coapta, dar cu gust. La productivitate, la mine in solar e similara cu Rila. Eu o pastrez la cultivare, cel putin cateva fire, ca imi e utila o rosie de masa ce se mentine ferma, deci rezista bine la transport, si are o marime normala, fata de Country Taste care face rosiile mai mari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate