Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#73
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
E mana.

#74
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Da pana sa sa stropesc nu aveau nimic doar 3 4 plante niste frunze cu pete in rest erau ok. Nu am mai patit asa ceva.

#75
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009

 zipcode, on 22 iulie 2019 - 15:55, said:


Initial ma gandisem si eu la K dar facusem deja 2 irigari radiculare cu Yara inainte cu un continut mai mare de potasiu

 subway_guru, on 22 iulie 2019 - 16:31, said:

Mie-mi pare mai degraba o bolicica...

Daca vb de rosiile mele, cred ca arsurile care se disting pe anumite frunze sunt provocate de uscarea frunzei din cauza lipsei de nutrienti, planta la care am facut poza are de ex doar o rammura de genul asta si se afla si la nivelul de jos. Am cateva soiuri de rosii cherry care au avut astfel de culoare de la inceput la frunze si in 2 luni nu s-au uscat.

Am tot stropit saptamanal preventiv si cam tot ce am gasit in cultura au fost mici atacuri de musca miniera si cateva atacuri de mana la frunzele mai batrane si care erau aproape de sol.

 muscleman, on 23 iulie 2019 - 07:46, said:

Da pana sa sa stropesc nu aveau nimic doar 3 4 plante niste frunze cu pete in rest erau ok. Nu am mai patit asa ceva.

E dubios ca o arsura nu provoaca peste noapte o uscare a tulpinei asa cum ai tu in poza, e posibil doar sa provoci o toxicitate mare plantei si aceasta s-a uscat brusc deci e putin probabil, daca tai acum o creanga verde si o lasi pe jos pana maine aceasta o sa mai fie verde si o sa mai aibe suculenta.

Cum a zis si colegul pare o mana destul de puternica, era posibil sa o ai deja in plantatie si sa nu o fi vazut, equation pro este un fungicid care se da la avertizare. Eu nu as mai folosi produse sistemice cand fructele sunt deja crescute. Poti baga sistemice curative in caz de forta majora cand se observa vre-o boala.

#76
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 muscleman, on 23 iulie 2019 - 07:46, said:

Da pana sa sa stropesc nu aveau nimic doar 3 4 plante niste frunze cu pete in rest erau ok. Nu am mai patit asa ceva.
E phytophthora mai exact. Daca conditiile sunt bune, se dezvolta foarte repede, asta-i tot. Cele cu tulpinile afectate pot fi scoase deja. Intr-o zona cu mana de asta nu ai ce cauta cu tufele alea, copilire la o tulpina, strict, si distanta cat sa nu se atinga frunzele intre ele (asta va incetini problema, dar in conditii grele doar stropiri la greu vor mai ajuta).

Edited by zipcode, 23 July 2019 - 10:24.


#77
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Stie cineva boala de la postul 59? Va rog.

#78
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mana, putregai apical si arsura solara.

#79
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
La mine tomatele sunt pe rigole si apa trece de la una la alta, plus ca frunzele ating pamantul. O fi si asta o cauza?

#80
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
N-au ce cauta frunzele de tomate pe pamant!!!

#81
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

 subway_guru, on 23 iulie 2019 - 14:25, said:

N-au ce cauta frunzele de tomate pe pamant!!!

Atunci pun folie. Cum e mai bine sa le ud? Cu rigole sau gropi individuale? Ca sa nu se imbolnaveasca

Edited by danut21, 23 July 2019 - 20:03.


#82
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Cum sa pui folie?!!! Defoliezi si de udat cu banda sau furtun de picurare.

#83
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa va dezvalui cum am procedat anul acesta, cu rezultate super.
Mai intai solul, care la mine e o argila grea caramidoasa. Solutia...am asternut deasupra asta toamna un strat gros de cca 30cm de mranita si gunoi de grajd de porcine, nu e cea mai buna varianta dar asta aveam ca varianta.
Apoi am creat randuri de spalieri de 2m inaltime orientati N-S la 1,5m distanta unul de altul si 7,5m lungime fiecare. Intre randuri tesatura de mulcire de 1,0m latime si la baza rasadurilor tuburi de irigare cu gauri la 20cm si 2l/h.
Rasadurile au fost plantate des de tot (la 20cm distanta pe rand pe ambele fete ale spalierului) dar defoliate la baza si copilite energic pana la primul rod.
Irigarea a fost constanta si abundenta, 1-2-3h/zi avand in vedere ca baligarul nu e complet compostat si exista riscul <arderii> rasadului.
Plantarea a fost tare tarzie, cca 15mai.
Tratamente doua, ambele preventive in faza initiala, un Topsin la radacina si un antimana foliar, apoi nimic de nimic.
N-am polenizat cu periuta electrica de dinti din lipsa de timp, ca la atata ingrasamant natural abia am facut fata la legat si taiat surplusul de foliaj.
Concluzii pana acum? Niciodata n-am mai avut rosii asa de viguroase si de sanatoase in plin camp!
Si daca vreti recolte bogate si sanatoase incepeti de la nivelul terenului!!!
Bafta si sa aveti mult, mult spor (de recolta nu de fungi daunatori!  ;). )

Edited by subway_guru, 23 July 2019 - 21:28.


#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Tot ce am plantat sunt 90% soiuri nu hibrizi de la polonezul ala cu TomatoEden ce are o gramada de soiuri rusesti si ciudate, am zis sa incerc ca sa am de unde alege samanta proprie din ce-mi place pentru anul care vine...
Alea galben-portocalii cireasa din poze sunt Sungold de Ingliterra japonica. :)

Edited by subway_guru, 23 July 2019 - 21:46.


#85
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

 corsica, on 23 iulie 2019 - 20:20, said:

Cum sa pui folie?!!! Defoliezi si de udat cu banda sau furtun de picurare.

Ma refer la folie mulcire pe jos pe rigola afara. Merge?

#86
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nu prea intelegem bine ce vrei sa faci...

#87
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Pot sa amestec Maxical-ul cu Cropmax? Am mai stropit cu maxical in urma cu 14 zile si ieri am aflat rosi cu pete de carenta de calciu.Am pus 150ml la 10l de apa.Sa dau mai tare sau sa stropesc mai des?

#88
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nu stiu exact ce e maxical, dar presupun ca e ceva calciu. Calciul se da radicular, nu foliar.

#89
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Asa scrie pe flacon "aplicare foliara".

#90
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Clorura de calciu se pare. Da, nu e ideal pentru sol, avand in vedere clorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate