Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#55
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Sunt de 28 de celule, acuma este pe drum comanda, ele se afla acuma in alveole de 70.

4000 fire.

#56
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Cred că cel mai repede ar merge sa umpli noile alveole cu substrat și apoi să plantezi răsadul.
Poți face operația la masă și apoi să le transporti pe teren sau întâi le așezi pe teren și apoi umpli și plantezi. Te orientezi la fața locului.
Spor la treabă!

#57
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Noi cultivam Rila de vreo zece ani, sunt rosii pe care te poti baza, gustoase, dar da, sunt putin cam moi cand sunt coapte bine, nu prea rezista la transport. Din acest motiv, in ultimii doi ani, Country Taste a devenit a doua rosie de baza din solar. Iar anul asta am incercat pt prima data Lillagro, Stara Mechta si Siriana, si au fost ok, le voi pune si la anul.

#58
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Anul acesta am avut si eu pentru prima oara Country Taste F1 (750 fire), sincer pana acuma sunt dezamagit, am auzit numai cuvinte de lauda, pana acum HTP11 a produs aproape dublu pe fir fata de CT si nu sunt semne cum ca ar recupera dar am zis hai fie...poate castig pe gust dar si acolo, Arawak este cu mult peste.

Chiar daca in momentul de fata Arawak il vand cu 2 lei pe kg mai scump ca CT, tot are o trecere mai mare, de fapt CT merge cel mai "greu" la vanzare.

#59
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Ce boala au legumele mele? O fi aceasi boala si la rosii si la vinete? Poza cu muratura cu pata maro e de la alt soi in acelasi camp putin afectat.

Attached Files



#60
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007

 gherundii, on 17 iulie 2019 - 09:49, said:

Ca sa nu mai rasfoiesc partea 1, am promis unei doamne care nu tin minte nikul, ca voi face o poza cu tomate cherry Ministar F1, de la compania japoneza Sakata, poze facute la 10.07.2019
de la stanga, 1-2 poza Ministar f1, 3-Stargold F1 (Esasem), 4-Zucherini F1, 5-Rhyanna F1 rozove tot de la Sakata, 6-Porpora F1, parese ca tot del Esasem.

Si ca sa nu creada lumea ca e totul bine in tara sovietelor, am si asa:
Mai mare jale nu alta, cei drept nu ma pot lauda cu chimicale, au primit in masura egale toate doua tratamente cu Ridolmil gold, dar alea mici s-au dovedit a fi mai rezistente!!!
Arata super, merci frumos pentru poze. Sunt bune la gust? Comparativ cu Zuccherino, de exemplu.

#61
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Că tot suntem la capitolul gust şi productivitate , recomand şi Rugby F1 . https://www.semintep...1-05-grame.html . Cum este în descriere , aşa este şi în realitate (doar greutatea , uşor mai mică) .

#62
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 peticel31, on 19 iulie 2019 - 13:05, said:

Noi cultivam Rila de vreo zece ani, sunt rosii pe care te poti baza, gustoase, dar da, sunt putin cam moi
Cultivi afara sau in solar?
Eu am pus cateva afara si cateva in solar. Cele de afara sunt foarte tari iar cele din solar pare moi si mult mai gustoase. Oare sa fie tipuri diferite - sa le fi ametit cel care mi le-a dat.
Eu oricum caut sa fie mai moi ca ma intereseaza pentru sare, bulion etc.

#63
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
In ultimii ani doar in solar, nu prea mai punem rosii afara, doar ceva cherry si prunisoare si cateva fire de test cand incerc o varietate noua sa vad cum se comporta afara.

In general, am observat ca rosiile de afara pot avea pielita mai groasa si nici nu ies asa gustoase ca cele din solar, asta fara sa punem la socoteala petele de arsura solara sau daunele facute de plosnite.

La noi, in sudul extrem, chiar nu te poti baza pe rosiile de afara, daca nu ai solar trebuie macar protejate cu o plasa de umbrire. Cum in ultimii zece ani am pus doar putine rosii afara, nu prea am spori de mana in sol, asa ca nu am probleme cu mana, chiar daca primesc cel mult 1-2 stropiri cu zeama bordeleza in perioadele mai ploioase din mai-iunie. Problemele sunt plosnitele si arsurile solare, de asta randul de rosii cherry este protejat de arsita de dupamasa de coroanele unor pomi fructiferi, iar prunisoarele determinate le pun printre randuri de porumb zaharat. Cum evit sa folosesc chimicale, plosnitele le culeg manual, iar porumbul ajuta la asta pt ca stau mai mult pe porumb decat pe rosii. Dar, cum ziceam, pt noi rosiile de afara sunt bonus, recolta de baza sunt rosiile din solar.

Din ce am observat in curtile vecinilor, eu una nu as pune rosii nedeterminate afara ( cu exceptia celor cherry ), as merge pe rosii determinate si semideterminate si as planta esalonat si, obligatoriu, cu ceva protectie impotriva soarelui ( ori plasa de umbrire ori porumb ).

Eu asta cu porumbul vreau sa o folosesc la anu' si pt ardei, intre doua randuri de porumb cu 1,5 m intre ele, intra doua randuri de ardei/rosii puse la 50x50 cm, porumbul pus tot la 50 cm pe rand. Randurile de porumb si ardei/rosii puse intercalat ( adica firul de ardei/rosii sa pice intre doua fire de porumb ), iar randurile orientate astfel incat porumbul sa protejeze ardeii/rosiile de soarele de dupamasa.

Edited by peticel31, 20 July 2019 - 15:34.


#64
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Uite cum se prezinta situatia in minijungla mea...

Attached Files



#65
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

 bianka, on 19 iulie 2019 - 16:12, said:

Arata super, merci frumos pentru poze. Sunt bune la gust? Comparativ cu Zuccherino, de exemplu.
Da, ca si gust nu sunt departe de Zucc, un pic mai putin dulci, prima data am avut impresia ca am incuracat alveolile la rasadit, dar putin mai tarziu s-a dovedit ca sunt Ministar, gust f. bun, roada buna, crestere mai mica ca Zucc, dar etajul de roada e dublu. Rezistente la boli mai bune ca cele mari. M-au impresionat mult Rhyanna F1, gustul deosebit pentru cherry rozove, le voi avea si la anul, de fapt anul acesta programul CHERRY a batut toate recordurile, cu exceptia lui PORPORA F1, sunt un pic mai groase la pelita, dar gust bun si roada etaj dupa etaj. La anul obligatoriu voi avea Zucc, Ministar F1, Rhyanna F1 rozove, si StarGold F1, ultimile sun galbene si la fel de gustoase !!!

#66
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

 Solar-1, on 19 iulie 2019 - 16:17, said:

Că tot suntem la capitolul gust şi productivitate , recomand şi Rugby F1 . https://www.semintep...1-05-grame.html . Cum este în descriere , aşa este şi în realitate (doar greutatea , uşor mai mică) .

Cum sunt la coaja/pelita? Le aveti plantate in solar, ori poate aveti experienta si in gradina neprotejate, dati si o poza daca e posibil. Multumesc.

#67
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009
Are idee cineva ce carenta este asta? Cumva de Mg? Cu ce as putea sa intervin la ele?

[ https://i.ibb.co/3TfBq8V/photo-2019-07-22-08-36-18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/HrY9dRf/photo-2019-07-22-08-36-29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mitzza87, 22 July 2019 - 09:49.


#68
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Chiar daca pe alocuri mai am momente triste, pozele de mai jos ma fac optimst. Adaugator la postul #65, poze de ieri seara:

Ultimele 3 poze sunt inima de bou, seminte primite anul trecut de la Cotzi, sotia se topeste dupa ele!

Attached Files



#69
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Coaja este subțire, sunt plantate în solar. Și foto:

Attached Files



#70
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 mitzza87, on 22 iulie 2019 - 09:42, said:

Are idee cineva ce carenta este asta? Cumva de Mg? Cu ce as putea sa intervin la ele?

https://www.yara.in/...iency---tomato/

#71
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mie-mi pare mai degraba o bolicica...

#72
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Apropo de rosii vineri am stropit cu equation pro preventiv pentru mana dar in pompa era ramasa solutie de la vie niste shavit
Bun sambata am observat ca pe unele plante frunzele sunt afectate parca arse  de parca era mana puternica. Duminica mai multe plante aveau frunzele uscate parca erau arse. Azi am taiat la unele din greu ce era afectat  la cele mai mari   erau ingalbenite partile/frunzelede jos...posibil reactie la apa cu care am udat azi
Sunt afectate si tulpinile si copilii de la baza frunzelor s-au brunificat pe portiuni innegrindu-se. Oare asa reactioneaza Equation pro?sau o fi toxicoinfectoe chimica...shavitul si el e pentru mana la rosii

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate