Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#37
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Fob 2310  si pentru cei care aveti carente de calciu incercati sa udati la timp cu cantitati suficiente de apa si  o sa uitati de ingrasaminte pe baza de calciu.

#38
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cu ce as putea da foliar pentru carenta de potasiu - sa fie si la cantitate mica, ca nu am multe fire.

#39
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdecoservicestil, on 09 iulie 2019 - 19:22, said:

Fob 2310  si pentru cei care aveti carente de calciu incercati sa udati la timp cu cantitati suficiente de apa si  o sa uitati de ingrasaminte pe baza de calciu.
E o bariera f.fina si usor de depasit intre apa suficienta si apa prea multa,caz in care dai de alte belele. Complicat...


#40
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Le ud cu 1-2l pe zi în funcție de gradul de dezvoltare. La mine e de la azot, întotdeauna pun mai mult decât trebuie.

#41
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Dupa ce am citit si tot citit forumul prin primavara, am simtit ca trebuie sa ma apuc de agricultura, ca nu se mai poate. Am facut rost de niste seminte de soiuri romanesti (marmande, inima de bou, uriase) si le-am sadit pe la jumatatea lui martie. Din o combinatie nefericita de substrat prost din dedeman, lipsa de experienta si frig, rasadurile mele au ramas mici si firave, cu o culoare deloc verde. Le-am pus totusi in gradina, cam 200 de fire, sperand sa se prinda macar unul din fiecare soi. S-au prins toate si au crescut mari. Le-am facut si un acoperis, sa nu ploua direct pe ele, si asa arata azi. Nu au prins atat de multe fructe cum imi doream, probabil albinele au fost mai lenese anul acesta sau au fost intimidate de mini solarul meu ce sta mereu deschis.

Stiu ca sunt mult in urma voastra, dar tot ma simt implinit cu ce am realizat pana acum.

Attached File  20190713_120253.jpg   601.33K   289 downloadsAttached File  20190713_094430.jpg   879.94K   297 downloadsAttached File  20190713_095814.jpg   734.71K   273 downloadsAttached File  20190713_094521.jpg   670.95K   251 downloadsAttached File  20190713_113036.jpg   435.98K   244 downloads

#42
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Observ ca ai lăsat mai multe brate la o planta .Rupe si lasa maxim doua vârfuri pe cele mai viguroase si care au legat cat de cat. Sa rupi frunzele bolnave . Pe viitor sa intinzi sarme pentru palisare deasupra randurilor
....vei lega ata mult mai usor.

Edited by decoservicestil, 14 July 2019 - 15:41.


#43
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Am comandat niste Affirm sa dau la rosiile mele pentru ca am gasit viermi care le ataca.Unul din ei mare si verde l-am prins cand incerca sa sfredeleasca o tulpina. Aveam eu niste Mospilan la indemana si alte insecticide in lada mea cu otravuri dar nici unul nu mi s-a parut sigur din punct de vedere al timpului de asteptare. Asa ca am luat Affirm de-asta si ca sa nu platesc transportul numai la asta am luat si niste Laser, niste Systhane Forte un Vertimec si un Universalis. Spre surpriza mea in pachetul care a venit azi erau in afara de ce comandasem eu si 5 plicuri de Sencor 70 WG. Fara costuri suplimentare. In iarna mai primisem tot asa vreo 3 flacoane de Teldor si 2 de Previcur Energy care erau expirate de cateva luni dar eu le-am folosit si pareau OK. Asa ca m-am uitat sa vad data fabricatiei si nu am gasit-o niciunde. Uitati-va si voi poate sunt eu chior. M-am interesat si este un erbicid selectiv care se foloseste si la tomate in camp printre altele. Eu nu am ce sa fac cu ele pentru ca am suprafata mica si nu am nevoie de erbicid. Daca cineva considera ca are ce face cu ele i le pot da bineanteles gratis pentru ca mie nu imi trebuie. Doar ca nu stiu cum sa le transportam.

View Postescher, on 07 iulie 2019 - 05:58, said:

Am aceasta problema, (blossom end rot) si am citit pe siturile in limba engleza ca poate fi prevenita prin asigurarea calciului in sol, un PH intre 5- 5,5, asigurarea constanta a apei in sol dar nu dau tratament cu fungicide .Pe cele romanesti nu am gasit boala, ci doar putregaiul cenusiu, care este altceva.
Se poate trata sau preveni cu vreun fungicid boala de mai jos ? Multumesc!

Attachment tomato-blossom-rot-400x266.jpeg
Eu am gasit vreo 2 asa dar era putregai datorat tot acestor scarbe de viermi care gaurisera acolo in fund tomata si astfel s-a creat poarta pentru putregai

Attached Files


Edited by gabiroa, 16 July 2019 - 22:34.


#44
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Ca sa nu mai rasfoiesc partea 1, am promis unei doamne care nu tin minte nikul, ca voi face o poza cu tomate cherry Ministar F1, de la compania japoneza Sakata, poze facute la 10.07.2019
de la stanga, 1-2 poza Ministar f1, 3-Stargold F1 (Esasem), 4-Zucherini F1, 5-Rhyanna F1 rozove tot de la Sakata, 6-Porpora F1, parese ca tot del Esasem.

Si ca sa nu creada lumea ca e totul bine in tara sovietelor, am si asa:
Mai mare jale nu alta, cei drept nu ma pot lauda cu chimicale, au primit in masura egale toate doua tratamente cu Ridolmil gold, dar alea mici s-au dovedit a fi mai rezistente!!!

Attached Files


Edited by gherundii, 17 July 2019 - 09:43.


#45
mesterupriceput

mesterupriceput

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2019
Foarte frumos!
Poti descrie modul tau de palisare? Multumesc.

LE: ai adaugat ultimele doua poze dupa postarea mea.

#46
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.01.2011
Arsura solara.

#47
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postmesterupriceput, on 17 iulie 2019 - 09:52, said:

Foarte frumos!
Poti descrie modul tau de palisare? Multumesc.

LE: ai adaugat ultimele doua poze dupa postarea mea.

Va pun doua poze, dupa care daca nu e clar, reveniti pe M.P., asta ca sa nu o incasam de la admini. la fiecare cerc cu diametrul de 1 m am 9 plante care primesc irigare prin tub de picurare, sus e ca o roata ca de la caruta sudata de mine din metal usor, montata pe teava asemenea unei umbrele, si de ea sunt palisate rosiile. cam asa. in poza sunt Zucherini, acu au aproape 3 metri, le conduc pe cerc, daca culeg etajele de jos, ma bate un gand sa le las in jos asa ca la Corsica, dar cred ca e devreme inca....

Attached Files


Edited by gherundii, 17 July 2019 - 10:53.


#48
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postgabiroa, on 16 iulie 2019 - 22:45, said:

Spre surpriza mea in pachetul care a venit azi erau in afara de ce comandasem eu si 5 plicuri de Sencor 70 WG. Fara costuri suplimentare. In iarna mai primisem tot asa vreo 3 flacoane de Teldor si 2 de Previcur Energy care erau expirate de cateva luni dar eu le-am folosit si pareau OK. Asa ca m-am uitat sa vad data fabricatiei si nu am gasit-o niciunde. Uitati-va si voi poate sunt eu chior. M-am interesat si este un erbicid selectiv care se foloseste si la tomate in camp printre altele. Eu nu am ce sa fac cu ele pentru ca am suprafata mica si nu am nevoie de erbicid. Daca cineva considera ca are ce face cu ele i le pot da bineanteles gratis pentru ca mie nu imi trebuie. Doar ca nu stiu cum sa le transportam.

Acest produs a fost retras de pe piata pentru ca producatorul nu a mai sustinut omologarea la 16.03.2016.
Majoritatea ppp au 2-3 ani de zile valabilitate....deci al tau e sigur expirat.
Data fabricaitei e inscrisa pe cutia cu pliculete, pe care tu nu o ai...
Se foloseste metribuzinul si la soia si cartof....

Edited by medelin992, 17 July 2019 - 11:35.


#49
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Scrie ca are 2 ani termen de valabilitate. Mda banuiam eu ca e expirat ca nu imi face mie nimeni cadouri de frumos si bun ce sunt. Problema e ca nu am ce face cu el si nici de aruncat nu pot sa-l arunc ca nu sunt criminal cine stie cine il gaseste si ce face cu el ( poate il pune la ciorba in loc de vegeta :) ). Il mai tin poate aflu de vreun centru de colectare a acestor nenorociri

Edited by gabiroa, 17 July 2019 - 13:36.


#50
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdecoservicestil, on 14 iulie 2019 - 15:36, said:

Observ ca ai lăsat mai multe brate la o planta .Rupe si lasa maxim doua vârfuri pe cele mai viguroase si care au legat cat de cat. Sa rupi frunzele bolnave . Pe viitor sa intinzi sarme pentru palisare deasupra randurilor
....vei lega ata mult mai usor.

Multumesc pentru sfat, de cand l-am citit tot incerc sa fac cumva sa reduc numarul de brate, dar nu ma lasa inima, toate au pe ele flori si au legat fructe. Probabil o sa fiu mai necrutator anul viitor, dar acum nu pot sa ma hotarasc la care din ele sa renunt. Pentru anul viitor sunt hotarat sa trec si la un solar adevarat, pentru ca luni a dat grindina 30 de minute fara oprire, la un unghi de 45 de grade, si a nenorocit rosiile, jumatate din ele au zeci de urme de lovituri. Sper sa isi revina, sa nu intre ceva boli in ele pe acolo.

#51
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Dintre cei care cultivati rila F1 sunteti multumiti de hibrid?
Mi-a dat cineva in primavara cateva fire (asa zice el) si are destule fructe, daca le las sa se coaca foarte bine sunt putin moi si la gust sunt ok.
Caut o solutie pentru a inlocui rosiile vechi, taranesti cu ceva apropiat dar care sa faca si productie - anul asta m-am bazat doar pe cele taranesti (seminte avute de la cineva de cativa ani) si nu imi place deloc cum rodesc.
Multumesc.

#52
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Country Taste F1, Buzău 1600 un soi, care îngrijit corect, rodeşte foarte bine .

#53
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Am nevoie de un mic sfat, pentru eficienta, este prima oara cand transplantez tomatele din alveolele lor in alveole cu volum mai mare, care este cea mai rapida solutie?

#54
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Câte fire ai?

Ce  volum au noile alveole?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate