Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3421
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcorsica, on 09 august 2022 - 10:43, said:

Tot de la anu' nu mai cultiv nici Summer Sun. Anul acesta a fost criză de semințe,  am primit 5 semințe de la un coleg de forum, căruia îi mulțumesc, dar, una câte una, s-au ofilit, singurele din cele 187 de fire de tomate din seră.  Nu găsesc explicația.

La anu, pun copili de Summer Sun in pamant din iunie. Curios ca mai am un fir, care o duce foarte bine deocamdata si e plin de fructe.

#3422
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Da, dar semintele soiului meu sunt aduse de la Isaccea si cred ca au ajuns la ai mei de la cineva din Sulina ori Niculitel. Inca nu am intalnit altele asemanatoare. Ce am omisvsavspun e ca poti sa le tii si 2-3 saptamani la temperatura camerei, fara sa se strice, numai sa nu fie lovite. Cele zemoase fermenteaza repede, iar cand faci salata...zici ca-i ciorba.

Curios cu SummerSun, au mers bine cand am pus 5 seminte de la rid acum cativa ani. Am pus si anul urmator, din seminte recuperate, au fost ok, dar nefiind chiar pe gustul meu am renuntat la ele.

#3423
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Oricum am luat cateva seminte aseara de la aia din foto,acu vreau sa cumpar aphen,un soi tiganesti si uriase chinezesti,la cherry raman pe cele negre,nu prea ai cum da gres cu ele

#3424
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Altul cu Summer sun...
Si îmi aduc aminte ca acum vreo 6-7 ani am avut de la Rid veo 2 fire, puse afara, au fost tun de rezistente.

Cum presupunem, a fost ceva cu sămânța, oricum aia nu prea produc constant sau nu au importat ai noștri pt ca fiind scumpe nu s-au dat.

Zuccherino într-adevăr sunt ce trebuie.

Referitor la CT, dsca vreți ceva bun la gust, au aia de la salata ceva roz, bune. În categoria "Aphen" asa cum le-am descris eu acum ceva vreme.
Nu știu dacă sunt din link-urile disponibile acum sau sunt generație mai noua, parca omul care lega cultivat îmi zicea ca au cod deocamdată.
Fata de cele 3xistente/vechi, astra cică nu crapă, nu fac capac în condiții de stres, plantele în sine sunt mai ok.

Dacă am cum sa ajung la nea omul cu pricina care a avut o sa va țin la curent.




#3425
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Zucherino, de unde se poate cumpara cateva seminte?

#3426
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

View Postparintele, on 09 august 2022 - 12:21, said:


Referitor la CT, dsca vreți ceva bun la gust, au aia de la salata ceva roz, bune.

Cred ca ai vrut sa zici Sakata, asta pentru cei care nu sunt familiarizati cu majoritatea producatorilor de seminte.....

View Postceanu1980, on 09 august 2022 - 13:33, said:

Zucherino, de unde se poate cumpara cateva seminte?

La schimburi si donatii se mai pune de cate o cooperativa si se ia un plic care se imparte.

#3427
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Eu sunt la inceput,nu am ce da la schimb sa merite,singurul soi care-l am este ceva tomata mare,dar tare urate sunt unele din ele, le tin pt gustul lor.
Daca are careva seminte de vanzare sau are vreo lista ma bag pt zuccherino

#3428
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Ai inteles gresit. Nu e musai sa faci schimb. Pe acel topic poti face schimburi, donatii, dar se mai face si cate o cumparare colectiva de seminte care nu se gasesc microambalate. Poti chiar tu sa deschizi un topic nou in care eventualii doritori de seminte Zuccherino F1 sa se inscrie cu cantitatea dorita. Apoi va intelegeti voi in privat cum faceti cu expedierea si cu banii.

#3429
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Îmi aduc aminte cu plăcere de acest topic, cand în ianuarie 2016,  a trebuit să împart 5000 de semințe de salată Centore.
Muncă de chinez,  dar a meritat.

#3430
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Spuneti-mi daca Cora Seeds este producatorul recomandat pentru Zucherino F1. Intentionez sa cumpar 100 de seminte la 90 Ron, iar daca sunt doritori ofer 70 de seminte. (zona TM)

#3431
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Da, alea sunt.


#3432
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Intre sweet million si zuccherino sunt diferente mari?Gustul ma intereseaza.

Edited by ceanu1980, 16 August 2022 - 12:43.


#3433
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Vreau sa pun si la anul Rozov Blyan. Cum e mai bine sa folosesc seminte din plicul desfacut anul trecut? Sa recoltez eu insumi seminte de la fructele de anul asta? Sau sa cumpar un plic nou avand in vedere ca pretul nu e totusi prea mare comparativ cu anumiti hibrizi?

#3434
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Dacă fructele produse anul acesta te mulțumesc, ai putea să oprești din ele. Dacă cultura a fost atacată de diferite boli sau viroze , mai bine achiziționezi un plic nou. Valabilitatea semințelor este foarte importantă.

#3435
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am pus expirate de 5 ani și au răsărit toate.

#3436
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Este importantă vechimea cât și cum ai păstrat acele semințe.Este posibil să să ai rată mulțumitoare de germinare dar poți să fii și dezamăgit. Ar putea să te ajute dacă le pui la înmuiat pentru 8-12 ore in soluție de Atonic sau Cropmax. Asta este valabil pentru semințe mai vechi pe care nu prea ești sigur, dar poți să pui la înmuiat toate semințele pentru o rată mai mare de germinare. Pentru siguranța poți sa testezi rata de germinare într-un șervețel umed.

#3437
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu as pastra seminte din fructele de anul asta si as semana cateva si din plicul vechi (in caz ca s-au polenizat cu ceva si nu ies chiar la fel). Semintele sunt ieftine, dar independenta e nepretuita. Nu stii cand producatorul iese de pe piata sau renunta la soi. Probabil nu e cazul la Florian, dar asa, ca principiu...

#3438
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Acum au dat si la mine navala plosnitele. Am dat cu Mospilan.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate