Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3403
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ma asteptam sa rupa gustul,estetic este ce trebuie,dar am ramas dezamagit la gust,eu prefer tomatele dulci,mai asteptam si altele sa se coaca.

#3404
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Daca vrei dulci incearca Aphen F1. Mie mi se par delicioase

#3405
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Le am trecute pe lista de testari

#3406
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Bagi la salata ce ai amestecat cu Sungold F1 Posted Image!

#3407
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Sungold sunt mai dulci decat Summer Sun? Ca astea sunt mai dulci ca fructele. Din pacate mai am o singura planta, nu stiu de ce mor.
Summer Sun sunt singurele care au murit. Am niste copili cu radacini, dar cred ca e prea tarziu sa ii pun la data asta.

Edited by cumparator, 08 August 2022 - 16:57.


#3408
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Mor pentru ca sunt praf.
Eu am tot spus ca am avut probleme cu ele și anul trecut, și anul asta am avut vreo 3 fire din care mai am unul și ala 3 vai mama lui.
Poate ne spune cotzi ca are câteva semințe din acel plic.

Eu am mai avut acum ceva ani și mai sunt oameni aici care au cultivat asa ceva, eu suspectez ca a fost o problema cu lotul de semințe... Adica în ultimii 3-4 ani ce s-a găsit (pt ca. S-au vândut inclusiv acum 2 ani semințe vechi, aproape expirate, produse deci acum vreo 5 ani) au fost probleme.


Dpmdv la cât costa 3 nepermis, la cherry sunt nspe hibrizi dsca nu chiar la fel de dulci oricum mult prea dulci asa ca e bătaie de joc sa dai peste 1 leu pe sămânța asta.
Mizerii.

#3409
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu le-am semanat parinte. Raman pentru la anul. Dar am mai avut si la mine au fost ok. Nu am avut astfel de probleme.

#3410
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

 ceanu1980, on 08 august 2022 - 12:02, said:

Ma asteptam sa rupa gustul
Si eu care credeam ca numai la mine CT nu au fost conform asteptarilor, asa cum au fost de laudate aici.
Dar nici nu le-am dat "hrana buna" asa cum zice parintele. Nu au vazut saracele decat gunoi de grajd la plantare, de cateva ori zeama de urzica la radacina si doua-trei stropiri cu Cropmax.
Am pus anul trecut si in sera, si in camp, cu aceleasi rezultate  - sub asteptari ca gust.

Posibil sa fie si ceva in sol sau conditiile climatice din zona? Anul asta am incercat Datterino, si in camp si in sera, dar nu au avut niciun gust nici unele nici altele!

#3411
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Tot prima data am in gradina!
Pai lacrima asta sau momini salzi cum e denumirea ei e 10 clase peste panarama de ct,aia e o tomata buna de dus la piata,are aspect comercial extraordinar.
Nici nu mai spun cat costa semintele de ct,acu fiecare cu gustul lui,dar eu nu mai dau banii si muncesc pt ct
Sa vad de unde pot lua doar cateva seminte de aphen

Attached Files


Edited by ceanu1980, 08 August 2022 - 20:54.


#3412
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Acelasi rezultat si la mine in legatura cu Country Taste cu cativa ani in urma. Tari, fara gust, lemnoase... Nu au dus lipsa de apa, fertilizarea de baza cu Orgevit, au mai primit si Cropmax sau Algiforte, nu mai stiu exact... Asta in conditiile in care restul soiurilor au fost foarte ok. Cumva am tras concluzia ca ar fi trebuit o fertiirigare cu ceva care contine mai mult potasiu... Tot cam pe acolo s-au situat si Rugantino, Pink Wonder...

#3413
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am citit ca ar exista "tomate arctice", facute de rusi, evident :)

un soi ar fi Nastenka sau Zyryanka, stie cineva de unde se pot achizitiona asmnea seminte exotice?

#3414
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu cred ca greșiți foarte tare, asa cum am spus, depinde și cu ce le comparați.
Alea sunt, nu sunt vreo minune. Cine le lauda la modul absolut asa omite sa spună și detalii.

Rugantino e ok dar nu e senzație. Prin comparatie am avut una lângă alta și rugantino, și liguria, și profitto, și deko.
Favorita la fruct e soiul, liguria.
Totuși, dacă ții cont și de planta, fără a fi vreo senzație neapărat pt ca în fond asa e felul ei de roșie creata, rugantino este mult mai ușor de lucrat, mai adunata, etajele uniforme și apropiate.... Fructul are pielita mai groasa și e ceva mai ferm, nu prea are legătură dacă ai de dus la piață.

Strict la gust și textura câștiga liguria dar dacă as vinde as alege 90% din gust dar o planta mai ok și un fruct mai transportabil fără sa fie minge de tenis.
Celelalte doua, profitto și deko sunt și mai spre comercial dar totuși decente și ele la gust.


Revenind la ce s-a spus, asa cum și eu am tot spus, salzi e chiar un soi valoros, textura aia a fructului, pulpa densa și untoasa, cu doar atata apa cât sa fie perfecta, fix cât trebuie de ferma.. Gust bun, nu neapărat extraordinar dar bun, echilibrat.

Planta deși e cam lălăie, merita efortul și leagă decent duce decent.


Cursa asta pentru găsirea celei mai și celei mai și celei mai... E în fond o copilărie.
Va spun ce fac eu...

Am și CT, câteva fire merita, mai duc părinților, mai dau prietenilor...am rugantino.. Produce mult și suficient de bun... Am rugby, produce ok, produce constant indiferent de condiții, îmi plac, merg și la procesare dacă sunt în plus...am liguria sau o inima creata soi... E un rugantino mai capricios nițel, puțin mai plăcut la consum proaspăt.
Am galbene, tot asa, câte 10 fire teoretic, pracric poate mai dau din ele, dwr 6-8 tot am.
2-3 krim la fel.poate 1-2 ananas.


Ideea este ca nu pui un singur soi, oricât de bune ar fi nu orea mănânc o singura roșie toată vara, fiecare merge la diverse mâncăruri mai bine decât altele, fiecare membru al familiei prefera puțin altceva.

Dacă ar fi sa mănânc o singura roșie eu as manca salzi. Dar nu as umple solarul doar de salzi, 10-15 fire ajung.



#3415
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca tine de gusturi aici. Exista tomate cu interiorul asta relativ uniform si rosu mai inchis. Pulpa cu nervuri lungi, care spre codita sunt atoase. Clasicele "rosii romanesti" asa sunt. Am inima de bou de la Buzau, am avut gradinarese ai altele laudate pentru salate si care sunt foarte bune si pentru suc. Dar mie nu-mi plac. Gustul e ok, dar nu ma da pe spate, in salate umplu castronul de zama... Nu-s in top pentru mine.

Din ce descrie parintele CT-ul, seamana cu preferata mea, e soi pe care-l am de multi ani, seamana intr-adevar cu o inima la forma si dimensiuni (nu se face foarte mare), nu are arf ascutit, varful e bombat, pulpa frageda, fara nervuri, nu-i atoasa spre codita, culoare mai stearsa asa, nu o sa le vezi rosu intens in veci. Posibil sa fie tocmai soiul pe care-l lauda si Corsica, spunand ca e cea mai buna rosie din Sud-Estul Romaniei. Chiar e.
E in top la branza cu rosii, doar cu putina sare presarata pe ele, e foarte buna si la salate (eu o prefer), probabil pentru suc nu-i tocmai top, dar sigur merge.

Forma tomatei e ca un pumn strans, vertical. Deci sectiunea ei orizontala nu-i perfect rotunda, are asa, niste laturi. Sectiunea verticala aduce a patrat.

Am dat un google dupa inima de bou si astea ar fi singurele care seamana cu ce zic eu:
https://www.ecogospo...e-inima-de-bou/

Attached Files



#3416
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
La mine CT au iesit foarte bune la inceputul sezonului. Sunt din alea care merg duse la piata, dar au gust foarte bun, pentru mine. Dulce-acrisor. Acum au toate ditamai capacul. Nu stiu de ce, le-am fertilizat cu o gramada de potasiu.
Cele mai bune - Summer Sun, Zuccherino si Rozov Blyan. Pe restul le pasez, ca nu mai apuca sa intre in salate.

#3417
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Padre.la salzi cum procedezi? culegi seminte din recolta sau cumperi?

#3418
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Semințele sunt ieftine. Un plic cu gramaj de 0,2 (50 de semințe) cred că îți ajunge 2 ani.

#3419
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Sunt ieftine daca cumperi o punga cu seminte pe an. Daca ai cateva sute de tipuri diferite nu mai sunt asa de ieftine cum zici.

Eu zic ca mai bine decat ieftin iesi pastrand seminte din recolta, gratis.

#3420
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

 til, on 08 august 2022 - 21:47, said:

Posibil sa fie tocmai soiul pe care-l lauda si Corsica, spunand ca e cea mai buna rosie din Sud-Estul Romaniei. Chiar e.
Ți-am spus cândva că sunt născut în zona în
care locuiești tu acum, e posibil să vorbim de același soi.
S-a vorbit de Country  Taste.  Prima dată a intrat în discuție pe topicul Tomatele I, prin 2014, eu îl cultiv din 2016, când semințele erau de la Mr. Fothergill's și una singură costa 1,2 lei. Din păcate, nu mai este ce a fost cândva și de la anu' nu mai cultiv.
Tot de la anu' nu mai cultiv nici Summer Sun. Anul acesta a fost criză de semințe,  am primit 5 semințe de la un coleg de forum, căruia îi mulțumesc, dar, una câte una, s-au ofilit, singurele din cele 187 de fire de tomate din seră.  Nu găsesc explicația.
Deci, de la anu voi cultiva 10-12 fire de Zuccherino si restul numai soiul meu, asta după zeci de experimente din 2011 până acum.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate