Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3259
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Posthamangia, on 04 iulie 2022 - 19:49, said:

am cateva plante care s-au ofilit de la varf pana la un punct, mai jos sunt ok
Am avut si eu o rosie neagra de Crimeea cu o problema asemanatoare dar intr-o faza mai usoara si dupa udari succesive cu multa apa si-a revenit.

In acelasi timp un vecin de-al meu a patit acelasi lucru cu doua soiuri diferite de rosii cherry, dupa ce unele dintre fructe erau deja coapte si nu a mai putut salva plantele.

Inca nu am reusit sa ne dam seama care ar fi problema, mai ales ca rosiile cherry ale lui erau din rasaduri de la mine si ale mele sunt ok...

#3260
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006

View Postmama_lor, on 06 iulie 2022 - 11:00, said:



recki27, greu de spus, pare mai curand o arsura, poate de la stropit. Eventual ceva toxicitate la nutrietie, (greu de diagnosticat fara analiza de frunza).

Cred că este fitotoxicitate după ortiva top. Îmi amintesc că am mai avut situatia aceasta tot după ortiva.

#3261
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Ce credeti ca au rosiile din imagini? Mai au oare vreo sansa sa-si revina?
Prima este din solar iar restul de afara.

Attached Files


Edited by vdingo11, 07 July 2022 - 14:43.


#3262
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 28.12.2010
Par cam virusate. Am si eu nist ragalii asa. O parte le-am scos, altele care erau grupate intr-o margine le-am copilit si carnit pentru ca aveau gogonele mari si am zis sa coaca rosiile si pe urma le evacuez si bag niste castraveti in locul lor. Ciudat e ca la mine intr-o margine atacul a fost devastator, circa 20 de plante la gramada Prekos, Country Taste, Klass, Aphen facute cam muci. In schimb in capatul celalalt am niste bulgaresti, vreo 4 fire de Aurora care arata foarte bine au 2 metri.
In marginea unde au fost afectate' transversal am batut niste pari si am pus o plasa de-aia de plastic. Am plantat vreo 15 fire de castraveti si vreo 10 de fasole cataratoare. Vreau sa zic ca si alea sunt virusate. Ceva mozaic, banuiesc ca mozaicul tutunului. Cand te uiti la plante te-apuca plansul. Totusi asa nenorocite cum sunt plantele am castraveti de salata in permanenta si ieri am bagat si la covasit.

#3263
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
hamangia, ofilire vasculara nici nu prea parea sa fie, ma gandeam mai mult la tip bacterie, mai exact pseudomonas, in care cay se pot recupera daca nu sunt prea afectate (as zice ca sunt).

#3264
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Vin si eu cu o problema la rosiile de pe balcon.
https://www.veed.io/...26-cbc1b61e79df

#3265
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Vă rog să-mi spuneți și mie ce au roșiile mele? Îmi vine să plâng la efortul depus, timp și bani cheltuiți ca acum să nu mă bucur de o roșie din grădină.

Attached Files



#3266
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Bună ziua. Vă cred. Au arsură solară. Faceți foto și la plante. Poate mai este și altceva.

Edited by Solar-1, 09 July 2022 - 10:31.


#3267
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 adissan, on 09 iulie 2022 - 07:57, said:

ce au roșiile mele?

* Cred că au mana tomatelor.
* Bolile tomatelor sunt numeroase și periculoase.

* Nu ați specificat, sunt afectate numai fructele?

Edited by Eugen_D, 09 July 2022 - 10:37.


#3268
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Buna seara!
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Nu cred că sunt afectate doar fructele.
Am tăiat câteva și doar la suprafață sunt afectate.
Marți am stropit cu Cabriotop amestecat cu Vertab.

Attached Files



#3269
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,088
  • Înscris: 15.05.2008
Si la mine lacrima fecioarei arata de parca vrea sa se ofileasca,dar asa a facut de la inceput,cred ca asa e soiul lor,daca nu au umbra deloc posibil sa fie arsura

#3270
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Asa este lacrima, zici ca are viruși.

#3271
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună, vă rog ajutați-mă, mi se rupe sufletul când le arunc la gunoi,și am numai 30 plante

Attached Files



#3272
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,996
  • Înscris: 17.03.2005
N-au nimic.
În partea de jos e defect de polenizare.
Temperaturile scăzute în general cauzează asa ceva, soiul poate fi predispus mai mult decât altele.
În partea de sus la codita nu vad foarte bine ce au, dacă au.
Dacă au, nu cred ca e ceva generalizat, poate fi o ciupercă instalata pe o leziune, acolo sta apa de regula și dsca ai mișcat fructul și ai lezat zona e posibil sa apară un putregai gen botrytis.


#3273
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Încearcă cu BactoSpeine DF.

"Aplicare:
Bactospeine DF se aplica atunci cand se observa primele larve, preferabil in perioadele de hranire activa.

Tratamentele se repeta la intervale de 7-10 zile. Se efectueaza maxim 8 tratamente pentru o cultura, pe sezon, utilizand o concentratie minima de produs de 100g/100l apa. Doze marite sunt necesare cand presiunea de atac este mare sau cand populatiile larvare sunt amestecate cu indivizi in stadii avansate de dezvoltare.

Pentru o protectie mai buna, intervalul de aplicare se reduce la 7 zile, in conditiile unei dezvoltari rapide a culturilor."

#3274
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Uitați-vă mai atent la poza nr se vede ceva putregai.

#3275
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

 parintele, on 13 iulie 2022 - 08:10, said:

N-au nimic.
În partea de jos e defect de polenizare.
Temperaturile scăzute în general cauzează asa ceva, soiul poate fi predispus mai mult decât altele.
În partea de sus la codita nu vad foarte bine ce au, dacă au.
Dacă au, nu cred ca e ceva generalizat, poate fi o ciupercă instalata pe o leziune, acolo sta apa de regula și dsca ai mișcat fructul și ai lezat zona e posibil sa apară un putregai gen botrytis.
În partea de jos acolo unde se vede alta culoare e moale și când strâng de ea curge

 L_Mircea_2020, on 13 iulie 2022 - 08:19, said:

Uitați-vă mai atent la poza nr se vede ceva putregai.
Da se vede în jurul coditei o negreala cenușie, Cei de făcut?

Edited by natalia71, 13 July 2022 - 08:23.


#3276
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Bună dimineața. Este putregai apical. Se remediază prin irigare și umbrire corespunzătoare. Și, la nevoie prin aplicarea de calciu radicular: https://www.marcoser...isol-ca-ae.html . În foto numărul 2, se vede clar.

Edited by Solar-1, 13 July 2022 - 08:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate