Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3079
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Pute si la mine cand stropesc vecinii in gradina Posted Image Posted Image

#3080
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Azi am observat nezara virdula în gradina.

#3081
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am vazut si eu una singra acum 2-3 zile. pe vita de vie Posted Image

#3082
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018

View PostVertixTM, on 20 mai 2022 - 10:20, said:

Am lăsat la macerat urzica vreo 9 zile. Acum ma uit la zeama rezultata si am impresia ca sunt cu nasul in fund la porc. E normal?

Am citit intr-o carte ca trebuie amestecat sa se aereze. Cica bacteriile anaerobe nu-s asa bune. De curiozitate, am facut si eu o data intr-un bidon de 10 litri si intr-adevar putea mai nobil 🤣 . Pe vremea aia stateam la apartament si nu m-a dat familia afara din casa. Intre amestecari statea inchis bine, ca butoiul de varza. In schimb, dupa ce m-am mutat la curte, am uitat niste urzici intr-un butoi, s-a strans apa de la ploaie si cand treceam pe langa ele ma lua lesinul.

#3083
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View PostL_Mircea_2020, on 20 mai 2022 - 19:34, said:

Azi am observat nezara virdula în gradina.
Au... Le-am dat un Karate Zeon cu Mospilan, dupa ce am citit asta. Adio cultura bio.
Inca sunt in floare, doar cateva mici legate.

#3084
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Ei, prima generație nu-i așa de invaziva.! Tripsul poate fi mai periculos acuma, sa nu aducă TSW.

#3085
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
O intrebare. Am citit pe undeva ca la anumite soiuri copilii nu sunt roditori. La conducerea pe 2 ramuri exista vreo diferenta de fructificare daca cel de al doilea varf provine dintr-o ramificatie sau dintr-un copiliu ?. Rosiile sunt Primadona F1.

#3086
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Am încercat eu metoda asta în 2017 la Final F1 și Prekos. A fost în regulă,  ambele vârfuri au rodit corespunzător și am câștigat la timpurietate. Al doilea vârf din copilul de la primul rod, planta a dus 4 roduri, a fost vorba de o cultura timpuri. Rasadurile au fost plantate la 20.02 apoi cultura a doua a fost înființată la 20.06.
Totuși, nu aș mai încerca experimentul, de atunci merg pe cultura prelungită.

#3087
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Fund negru la tomate. Cultura BIO. Cu ce le pot ajuta? Solul este unul greu cu ph 7.4; bănuiesc ca acest aspect impreuna cu fertilizarea de baza cu azot si umiditatea ridicata din solar sunt factori care îngreunează accesul plantei la calciu. Doresc sa continui cultura cat de BIO se poate. Multumesc.

#3088
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Acolo este o boala nu lipsa de calciu puneți poza, poate va ajuta cineva cu tratament. Fertilizare cu azot, mai este bio?

#3089
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

View PostVertixTM, on 27 mai 2022 - 13:29, said:

Fund negru la tomate. Cultura BIO. Cu ce le pot ajuta? Solul este unul greu cu ph 7.4; bănuiesc ca acest aspect impreuna cu fertilizarea de baza cu azot si umiditatea ridicata din solar sunt factori care îngreunează accesul plantei la calciu. Doresc sa continui cultura cat de BIO se poate. Multumesc.
Hristos a Înviat! https://www.marcoser...isol-ca-ae.html . Și udarea să nu aibă fluctuații mari și să fie în doză optimă.

Edited by Solar-1, 27 May 2022 - 15:03.


#3090
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Attached File  4569FD5A-18E2-4BB0-9FB5-43E093E6E4A8.jpeg   290.21K   36 downloads

Azotul suplimentat este adus prin maceratul de urzica, biohumus si granule/peleți BIO-REX. Azotul poate fi organic sau mineral din câte stiu. Am evitat sursele artificiale/sintetice, asta ar fi ideea ca sa nu creez confuzie.

Din cele 5 soiuri cultivate doar la 2 apare aceasta boala/carenta.

Edited by VertixTM, 27 May 2022 - 16:04.


#3091
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcorsica, on 27 mai 2022 - 08:20, said:

Am încercat eu metoda asta în 2017 la Final F1 și Prekos. A fost în regulă,  ambele vârfuri au rodit corespunzător și am câștigat la timpurietate. Al doilea vârf din copilul de la primul rod, planta a dus 4 roduri, a fost vorba de o cultura timpuri. Rasadurile au fost plantate la 20.02 apoi cultura a doua a fost înființată la 20.06.
Totuși, nu aș mai încerca experimentul, de atunci merg pe cultura prelungită.
Multumesc mult. Nici eu nu am intentia sa merg neaparat pe 2 ramuri, doar cateva pt experiment, mai ales ca am citit ca soiul nu are un port foarte inalt si are fructificarea deasa (la 1, 2 frunze) ceea ce am si observat la al doilea etaj care vad ca a aparut foarte rapid.

#3092
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Acolo parca e putregai,patare in toata regula

#3093
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Putregaiul apical la tomate sau ardei apare din cate stiu din cauza lipsei de calciu. Astept si alti colegi mai "batrani" sa confirme daca este asa, eventual sa indice solutii. Multumesc.

#3094
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu anul asta o sa incerc sa le copilesc la sange. Am avut intr-un solar probleme cu putregaiul apical si din fructele cazute au iesit anul urmator rosii. Mi-a fost mila de ele asa ca o parte le-am lasat sa creasca nepalisate pe carari printre vinete, castraveti si ardei. In celalalt solar am pus rasadurile de rosii, neinghesuite, palisate, stropite cu Scudo si cu calciu in apa de udare, dar n-am reusit sa le copilesc chiar la timp pe toate. Interesant e ca balariile n-au avut nimic fara nici o stropire, putregai zero, mana foarte putin spre final, in timp ce la cele ingrijite a aparut putregaiul. Ma gandesc ca probabil o singura radacina nu duce atatea frunze. N-am incercat sa le dau calciu foliar, poate s-ar fi asimilat mai bine.

#3095
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

View PostVertixTM, on 27 mai 2022 - 21:31, said:

Putregaiul apical la tomate sau ardei apare din cate stiu din cauza lipsei de calciu. Astept si alti colegi mai "batrani" sa confirme daca este asa, eventual sa indice solutii. Multumesc.
Eu v-am dat mai sus, soluțiile. Calciu Bio și irigare corespunzătoare. Irigarea este cea mai importantă. Și mai este un factor care poate contribui la acest putregai și anume, umbrirea deficitară sau inexistentă. Pot să aibă plantele totul la dispoziție, dacă sunt stresate termic prea tare, va apărea această pătare.

#3096
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Am plasa de umbrire de 40%
Mai asteptam si alta opinie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate