Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3025
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

View PostEternalPain, on 04 mai 2022 - 14:00, said:

Eu unul am incercat anul trecut dupa ploile alea zilnice din mai si iunie si le-am stropit cu lapte si macerat de urzica...dar nu a ajutat cu nimic era sa pierd jumatate din rasadurile de rosii pina nu am stropit cu sistemic impotriva manei.

Poate aveau intoleranta la lactoza Posted Image .

Edited by florianos, 04 May 2022 - 17:39.


#3026
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Pune-te toate.


#3027
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Posttil, on 04 mai 2022 - 09:22, said:

Doamna de la care am luat rasadurile m-a invatat sa torn cate o cana de solutie Dithane+Topsin in concentratie normala (20g Dithane+10ml Topsin) la fiecare planta, la o saptamana de la plantare.
O fi bine?
La o saptamana de la "tratament", arata bine.
Cred ca ai facut foarte bine. Din pacate eu nu le-am plantat imediat ca mi-a fost fica de inghet si le-am tinut vreo 10 zile in casa. in timpul asta le-am stropit cu topsin si cu cupru dar fiind foarte inghesuite in caserole stropeala nu a ajuns bine pe tulpina si cred ca de asta s-au imbolnavit. Daca eram mai destept mai bine le scoteam afara din caserole le imbaiam si le puneam la loc.

#3028
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul trecut am scos planta din pahar, am inmuiat bine cubul in galeata cu Topsin si dupa ce am bagat cubul in gaura am mai trantit o cana de solutie in groapa. O fi facut bine n-o fi facut habar n-am. Maine vreau sa fac la fel ca inca mai am Topsin si pana la urma rau nu face, pana mananc eu rosii prin iulie .......

View Postparintele, on 04 mai 2022 - 17:43, said:

Pune-te toate.
Toate adica cu ardei cu tot ?

#3029
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Adică da.
Le e mai rău în alveole decât afara.
Cine va pune sa semănați din ianuarie nu înțeleg.
Nu plantezi când afara ai risc de frig tare, bruma, etc.Afuma la 6 grade... Câte ore crezi tu ca sunt 6 grade? La orele de insolație te-ai uitat? Ca una e sa ai 6 noaptea și 20 ziua cu soare, alta 3 sa ai 6 cu 13 și nor o săptămână întreaga...
Si iti mai zic ceva, acuma ca tot m-ai stârnit.

Planta se pune la 55g60-65 zile cât scrie la carte pt niște motive.
În consecință, se seamana cu atâtea zile mai devreme.
Ca întârzii 5,  hai 10 zile ca vârstă a rasadu lui ca merge mai lent, aia e ok.
Dar când tu semeni devreme e clar ca nu vei face nimic.
Tu ai întrebat vreodată pe cineva care cultiva afara când seamana?
Muncești și te chinui aiurea sa faci tu răsad devreme  a sa nu ai unde sa îl plantezi.

Fac pariu ca dacă semeni mai târziu.chiar dacă întârzii 2-3 săptămâni cu plantatul fata de data când ai fi putut sa plantezi (permite vremea) pt ca ai semănat târziu, vei face o treaba mult mai buna pt ca vei planta răsad optim la vârsta optima în condiții optime.

Niciodată tu cu ragalii chinuite, îmbătrânite plantate oricum când e frig nu o sa faci ce face ala care plantează la o. Săptămâni după tine.
Si ala muncește de 2 ori mai outin....

Forumul asta va învăța o groaza de lucruri dar și o groaza de prostii pt ca vedeți la corsicanu tot soiul de minuni și credeți ca poluteti și voi.. Nu domne, nu puteți fără sa aveți condițiile lui...




#3030
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Cu semanatul ai dreptate deja m-am lamurit. Am gresit din prea mult entuziasm. Sper sa nu fie cu urmari greseala. Si eu eram pentru a planta maine dar parca ma temeam sa nu fac vreo prostie. Nu am semanat din ianuarie dar ardeiul l-am semanat pe 22 februarie iar rosiile pe 2 martie. La anul voi semana cu cel putin 10 zile mai tarziu

#3031
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Altoire Posted Image
https://youtu.be/3B4yzs3LxmI?t=255

#3032
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postgabiroa, on 04 mai 2022 - 16:11, said:

La mine vad pe prognoze ca vineri, sambata , duminica si luni se anunta 5-6 grade dimineata. Aveam in program ca maine sa plantez tomatele pentru ca sufera din cauza ca au terminat cubul. Le-am mai pacalit eu cu niste ingrasamant lichid si le tin in balconul deschis. Nu stiu ce sa fac sa aman pe luni plantatul sau sa le pun maine. Ardeiul il mai las ca arata destul de bine. Voi ce ziceti ?

s-a schimbat prognoza, o noapte 8 grd. apoi 9 -12 grd. Posted Image

#3033
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Le-am pus azi. Totusi ardeii ii las pentru luni, deoarece de-abia azi i-am scos in balconul deschis la aclimatizare si in afara de asta cand am terminat cu rosiile am cam terminat si benzina ..... deh nu mai am 30 de ani. Vreau sa va cer o parere. La sistemul asta de palisare pe care il vedeti in poze trebuie sa pun sarmele si nu prea stiu cum sa fac. Vreau sa fie si un pic elegant nu niste sarme rasucite pentru ca mi-am consumat ceva timp si resurse cu el si nu as vrea sa fac o balarie urata. De traversele de capat probabil voi pune un fel de coliere de jur imprejurul lor de care sa ma prind cu sarma si intinzatorul dar cand trec peste traversele de mijloc cum sa fac? Am vazut la cineva ca a gaurit efectiv traversele si a trecut cu sarma prin gauri. Nu o merge si ceva nedestructiv? Sa stea sarma pe traverse si eventual sa pun doar niste chestii de ghidare sa nu poata sarma sa plece stanga- dreapta?

Prognoza la Lumina
https://meteologix.c...r/674517-lumina

Attached Files


Edited by gabiroa, 05 May 2022 - 22:46.


#3034
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Pui deasupra surub cu inel genul acesta si treci sarma prin ele ca struna pe inelele de la lanseta. Spor

https://www.emag.ro/...3xoCqZ0QAvD_BwE

#3035
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postgabiroa, on 05 mai 2022 - 22:33, said:

Am vazut la cineva ca a gaurit efectiv traversele si a trecut cu sarma prin gauri. Nu o merge si ceva nedestructiv?


Asa am facut si eu odata, de ce sa fie distructiv? Cu cel mai mic spiral de lemn pt ca e cel mai estetic, nu mai adaugi fiare si alte accesorii si e gratis.

#3036
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Cateva contravantuiri ar fi bune acolo.

#3037
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Exact, contravantuiri, înlocuit lemnul cu metal. O folie deasupra șamd.


#3038
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
:lol: Ataat!

Lasa, parinte, ca am un vecin care vrea sa faca gard pe tarusi metalici in care o sa fixeze el nu stiu cum stalpii de 8x8. Parca-l vad cum baricadeaza apoi gardul cu proptele... Posted Image

Era buna si o folie, da. Dar nu stiu ce ai cu structura de lemn Posted Image

#3039
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu am nimic, ce sa am... Dar eu când ma gândeam asa sa fac o structura pt a putea palisa, sa pun o plasa șamd... Am ajuns la concluzia ca iese Solar.

#3040
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Doar neacoperit

#3041
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
eu asa am facut, structura metalica, si e f bine, puteam sa pun si plasa, nu flamba etc.
doar ca intre timp am renuntat la plasa de umbrire, nu mai pun de acum  incolo.

Attached Files



#3042
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Arata bine totul acolo... de ce sa nu pui plasa? N-ai avut arsuri solare? Eu tot in gradina cultiv dar am mai avut probleme, mai frecvent la gogosarii Bihar dar uneori si la rosii....

Chiar si pentru o eventuala grindina... eu in 2020 si 2021 am pierdut tot din cauza de grindina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate